Kolor seledynowy we wnętrzach: jak wygląda? Inspiracje
Kolor seledynowy, czyli blada, zszarzała zieleń, zadowoli zwolenników zarówno neutralnych, jak i bardziej wyrazistych wnętrz. To odcień łagodny, ale miewa swoje... humory. Raz wydaje się zgaszony, a kiedy indziej żywy i wesoły. Jego nastrój zależy od towarzystwa innych barw. Z jakimi kolorami łączyć seledynowy? Jak prezentują się wnętrza w kolorze seledynowym?
Aranżacja z kolorem seledynowym
Jak widać na zdjęciu poniżej, odcienie zieleni, a konkretnie kolor seledynowy, świetnie komponuje się w nowoczesnych wnętrzach z wykorzystaniem jasnego szarego. Barwa ta doskonale sprawdzi się w pokojach dziennych, w których spędzamy najwięcej czasu - sprzyja relaksowi i poprawia humor.
Naturalne drewno i kolor seledynowy
Kolor seledynowy idealnie pasuje do drewna w jasnym kolorze. To połączenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest mało światła i niewielki metraż - jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń. Ponadto kolor seledynowy i jasne drewno dodadzą wnętrzu lekkości i radosnego charakteru.
Kolor seledynowy i dodatki w stylu skandynawskim
W jaki sposób można uzyskać kolor seledynowy? W tym celu należy wymieszać jasny odcień zieleni z niewielką ilością bardzo jasnego odcienia koloru szarego. Będzie on zatem delikatniejszy niż kolor miętowy, bardziej od niego stonowany. Świetny pomysł to wykorzystanie ścian w kolorze seledynowym w aranżacji w stylu retro lub skandynawskim. Pierwszy "lubi" pastelowe kolory, drugi bazuje na szarościach i bieli, które doskonale komponują się z seledynowym.
W tej kompozycji stylistka wykreowała wnętrze stonowane, ale nie nudne. Jak osiągnąć taki efekt?
1. Zestaw seledyn z jasnymi, neutralnymi kolorami, najlepiej popielatą szarością i bielą. Jeśli chcesz, aby wystrój był spokojniejszy, nie wybieraj seledynowej zieleni na barwę wiodącą; niech zajmuje tylko około jednej trzeciej powierzchni.
2. Dodaj niewielkie akcenty żywszej barwy, ale nie jaskrawej; powinna pochodzić z tej samej palety kolorystycznej, ładnie harmonizującej z seledynem (tutaj jest nią turkus). Rozweseli ona i urozmaici kompozycję.
3. Zrezygnuj z wyrazistych deseni. Użyj dwubarwnych, szaro-białych wzorów, a ich styl dobierz do charakteru wystroju. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się niezbyt duże motywy graficzne (im większe, tym bardziej będą się rzucać w oczy). Nie przesadź z ich ilością - tapeta na fragmencie ściany i dywanik w zupełności wystarczą.
W drugiej aranżacji Joanna połączyła seledyn z mocniejszymi kolorami. Powstało wnętrze wesołe i wiosenne.
1. Zestawienie kolorów. Beż, biel oraz dodatek trawiastej zieleni (z kroplą żółci) i koloru żółtego w czystym odcieniu stworzyły wraz z seledynem kompozycję, która ożywi nawet bardzo skromnie urządzone pomieszczenie.
2. Proporcje składników. Zdecydowanie najwięcej miejsca zajmują spokojniejsze barwy: beż, biel i właśnie seledyn. Żywe odcienie zieleni i żółć zostały ograniczone do dodatków. I tak rzucają się w oczy, ale nie dominują w wystroju.
3. Pasujące wzory. W takiej wiosennej kompozycji dobrze wyglądają motywy roślinne. Mogą być realistyczne albo uproszczone -co kto lubi. Nie powinno ich być jednak zbyt dużo. Wnętrze nie musi przypominać kwitnącej rabaty!
Seledynowa kuchnia - w stylu rustykalnym i w stylu retro
- Więcej o:
Dodatki, które dodają wnętrzu przytulności
Aranżacja małych wnętrz domowych
Zasłony we wnętrzach - o jakich zasadach pamiętać?
Najważniejszy jest szczegół - gniazdka i włączniki marki KOS
Jak dopasować schody do aranżacji wnętrza?
Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Tapety w nowoczesnym stylu
Nowoczesne mieszkanie - jakie dodatki nie wyjdą z mody?