Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Fitonia - (Fittonia verschaffeltii) to doskonała roślina do cienia

Tekst: Aldona Zakrzewska, KJ
Fitonia Fittonia albivenis to odmiana karlowa M

Fitonia nie lubi światła - od słońca dostaje piegów na liściach. To ważna informacja dla właścicieli zacienionych mieszkań.

Fitonia roślina doniczkowa do cienia

Jest doniczkowym karzełkiem - dorasta najwyżej do wysokości 20 cm. Wygląda jednak bardzo atrakcyjnie, a to dzięki jasnozielonym listkom z kolorowym unerwieniem. Odpowiada jej cień, może więc zdobić nawet ciemne zakamarki mieszkań. Niestety innym wymaganiom fitonii niełatwo sprostać: trzeba jej zapewnić wilgotne i ciepłe powietrze. Tylko wtedy będzie się czuć jak w tropikalnych peruwiańskich lasach, skąd pochodzi. Przesuszona szybko więdnie, a potem usycha.

Uprawa fitonii

Fitonia - podlewanie

Tym obfitsze, im wyższa temperatura. Latem co najmniej 3 razy w tygodniu, a w upały codziennie. Zimą rzadziej - co 5 dni. Zbytnie przesuszenie doprowadza jednak do szybkiego więdnięcia. Wodę z podstawki usuwamy, żeby do korzeni docierało powietrze; inaczej zgniją. Zimą w mieszkaniach z c.o. codziennie zraszamy liście - wyłącznie miękką (np. przegotowaną) wodą o temperaturze pokojowej.
 
Czasami wystarczy ją posadzić w bliskim sąsiedztwie innych roślin - parująca z ich liści woda będzie nawilżać powietrze. Jednak najlepiej uprawiać fitonię w szklanym ogródku lub w oknie kwiatowym, gdzie woda krąży w obiegu zamkniętym: paruje z liści, skrapla się na szklanych ściankach i wsiąka w podłoże. Warto wiedzieć, że fitonia nie może stać w pobliżu kuchenki gazowej. Gaz jest dla niej zabójczy!
 
Najlepsze rośliny do łazienki

Fitonia - uprawa

Fitonia nawożenie

10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych

Fitonia przesadzanie

Fitonia choroby

Fitonia rozmnażanie i odmładzanie

Fitonia może rosnąć w mieszkaniu przez wiele lat, ale już dwuletnie okazy tracą ładny pokrój. Łatwo je odmłodzić, robiąc sadzonki wierzchołkowe. W tym celu wiosną lub latem odcinamy kilka pędów długości około 5 cm i usuwamy dolne liście. Pędy umieszczamy w doniczce wypełnionej ziemią uniwersalną. Pojemnik ustawiamy w ciepłym miejscu (20-25 st. C) i okrywamy folią. Po 3-5 tygodniach młode rośliny się ukorzenią. Wówczas zdejmujemy folię i pielęgnujemy je jak dorosłe fitonie.

Fitonia (fittonia verschaffeltii) - ciekawe odmiany 

Czy fittonia jest trująca dla kotów?

Jest sporo roślin, które szkodzą kotom, ale fitonia do nich nie należy. Możemy bez obaw ozdobić parapety tą wyjątkowo dekoracyjną rośliną. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Fitonia - (Fittonia verschaffeltii) to doskonała roślina do cienia
Mały ogród w szkle
Jak dbać o rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym?

Skomentuj:

Fitonia - (Fittonia verschaffeltii) to doskonała roślina do cienia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej