Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsze rośliny do łazienki

Tekst: Alicja Gawryś, Aldona Zakrzewska

Większość kwiatów doniczkowych rośnie w łazience bujniej niż w innych pomieszczeniach. Podpowiadamy, które kwiaty warto hodować właśnie w łazience.

Fitonia. Ta niewielka roślina z dekoracyjnymi liśćmi zmieści się nawet na niewielkiej półce. Można ją również uprawiać w szklanych kulach lub słojach.
Fitonia. Ta niewielka roślina z dekoracyjnymi liśćmi zmieści się nawet na niewielkiej półce. Można ją również uprawiać w szklanych kulach lub słojach.
FLORA DANIA, THEJOYOFPLANTS.CO.UK

Rośliny stojące w łazience podlewamy i nawozimy zgodnie z ich wymaganiami, natomiast ze względu na wysoką wilgotność możemy zrezygnować ze zraszania. Pamiętajmy tylko o regularnym usuwaniu opadłych liści i kwiatów, bo w takich warunkach szybko zaczną pleśnieć.

Kwiaty - miłośnicy wilgoci

W łazience najlepiej uprawiać gatunki bagienne i lubiące wilgotne powietrze. Lista jest naprawdę długa - są to m.in.: adiantum, afelandra, aglonema, alokazja, anturium, begonie o dekoracyjnych liściach, bluszcze, cantedeskia, cibora, cissus, dipladenia, diffenbachia, dizygoteka, dracena, eschynantus, fikus pnący, fitonia, kaladium, kalatea, kolumnea, kordylina, kroton, ktenante, maranta, medinilla, monstera, paprocie, pellionia, pisonia, pokrzywiec, reo meksykańskie, sagowiec, scindapsus, sitowie, skrzydło- kwiat, storczyki, syngonium, tillandsja, widliczka i zielistka.

Do pomieszczeniu tego można również przenieść rośliny, które zaczęły przysychać. Po pobycie w domowym "sanatorium" powinny wrócić do pełni sił. Mikroklimat łazienki nie będzie natomiast odpowiadał kaktusom i sukulentom, które w naturze rosną na suchych terenach. Lepiej też nie umieszczać (zwłaszcza w sąsiedztwie wanny lub umywalki) roślin, których liście pod wpływem wody pokrywają się plamami (na przykład fiołki afrykańskie).

Dobre warunki

Doniczki ustawmy tak, by kwiaty nie przeszkadzały nam podczas kąpieli, mycia zębów itp. Trzeba je też chronić przed kontaktem ze środkami czyszczącymi. Pamiętajmy, że tak jak wszystkie inne rośliny potrzebują światła, jednak brak okna czy niewielkie okno wychodzące na północ nie jest żadną przeszkodą. W łazience możemy bowiem zainstalować lampy, które zastąpią światło słoneczne. Muszą być włączone przez 10-14 godzin na dobę, a światło powinno padać na rośliny od góry, mniej więcej z odległości 30-50 cm.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Najlepsze rośliny do łazienki