Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mały ogród w szkle

Jolanta Zdanowska

Znakomita propozycja dla tych, którym znudziło się już uprawianie kwiatów w zwykłych doniczkach. Uroda takiej kompozycji zależy zarówno od wyglądu roślin, jak i szklanego naczynia.

Begonie, miniogródek, aranżacja roślinna
Ogród w szkle. W naczyniach na drugim planie - miniaturowy storczyk pośród mchu oraz kolekcja sukulentów. Na pierwszym planie - begonie (zamglone szkło to sygnał, że naczynie trzeba na jakiś czas otworzyć).
Fot. Flora Press/Helga Noack Flora Press
W takich kompozycjach najlepiej sprawdzają się rośliny miniaturowe, o niewielkich liściach i wolno rosnące. Muszą mieć również podobne wymagania co do gleby i wilgotności (nie powinno się łączyć ze sobą na przykład kaktusów i paprotek).

Naczynie może być dowolne. Bardzo ładnie wyglądają kompozycje w małych szklarenkach o lekkiej, metalowej konstrukcji. Można również wykorzystać do tego celu szklane kule, duże słoje, gąsiory na wino, butle, wazony w kształcie walca. Sadzenie roślin w butelkach o wąskiej szyjce jest trudne, ale wbrew pozorom wykonalne - pomocne będą długie przybory, niekoniecznie ogrodnicze: widelec, szczypce albo łapka do grilla.

Posadzone kwiaty podlewamy letnią wodą. Jeśli słój czy butlę można zamknąć, ogródek będzie właściwie "samoobsługowy", bo rośliny zaczną korzystać z dwutlenku węgla i tlenu znajdujących się w zamkniętym naczyniu. Wystarczy tylko obserwować uprawę. Jeśli rano na ściankach naczynia pojawiają się kropelki rosy, to znaczy, że wilgoci jest w nim dostatecznie dużo. Jeżeli szkło jest suche, kompozycję należy podlać. A kiedy szkło jest przez cały czas zamglone, to wilgoci jest za dużo i pojemnik trzeba na kilka godzin odkryć, by jej nadmiar wyparował.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mały ogród w szkle