Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie pierwiosnków

Monika Latkowska
pierwiosnek bezłodygowy w odmianach niskich i wysokich wraz z irysami żyłkowanymi. - FOT. FRIEDRICH STRAUSS

* Większość pierwiosnków preferuje miejsca półcieniste. Aby dobrze rosły, a kwitły długo i obficie, należy je sadzić na stanowiskach, które są dość widne wiosną, zaś latem zapewniają roślinom półcień (np. pod drzewami liściastymi). W miejscach słonecznych można uprawiać tylko pierwiosnki gruzińskie, bezłodygowe, lekarskie i kwieciste. Pamiętajmy jednak, by zapewnić im stale wilgotne podłoże.

* Gleba do uprawy powinna być dość ciężka, gliniasta, zawierająca próchnicę, a przy tym dostatecznie wilgotna. Pierwiosnki: omączony, japoński, kwiecisty i Beesa preferują żyzne torfowe podłoże. Pierwiosnki łyszczak i omszony należy sadzić na glebie zawierającej wapń, zaś pierwiosnek zarzyczkowaty wymaga lekkiej, próchnicznej gleby ubogiej w wapń.

* Większość gatunków źle znosi suszę, powinno się je zatem podlewać regularnie i obficie. Niektóre z nich, np. pierwiosnek omączony i Viala, są jednak wrażliwe na nadmiar wody w podłożu zimą. Wymagają zatem sadzenia w przepuszczalnym podłożu lub na podwyższonych rabatach.

* Ponieważ pierwiosnki nie tracą liści, w bezśnieżne, mroźne zimy narażone są na przesuszenie i przemarzanie. Jesienią należy zabezpieczyć je lekkim okryciem z torfu, kory lub suchych liści. Okrycia na zimę wymagają zwłaszcza wrażliwe na mróz odmiany ogrodowe pierwiosnka bezłodygowego, starsze egzemplarze pierwiosnków ząbkowanego i Viala.

Rozmnażanie

Najlepiej rozmnażać pierwiosnki przez podział kęp w maju i czerwcu, choć większość gatunków można też rozmnażać przez wysiew nasion. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku pierwiosnka ząbkowanego i jego odmian. Nie warto natomiast stosować jej w przypadku pierwiosnków lekarskiego i omszonego.

* Niektóre gatunki wymagają przechłodzenia wysianych nasion. Kuwetę można umieścić na zewnątrz, jeśli temperatura jest powyżej 0 st. C. Dotyczy to pierwiosnków: wyniosłego, bezłodygowego i gruzińskiego. Ten ostatni kiełkuje nawet po dwóch sezonach wegetacyjnych.

* Nasiona pierwiosnka łyszczaka należy wręcz przemrozić na zewnątrz.

* Pierwiosnek ząbkowany można rozmnażać też przez sadzonki korzeniowe w okresie od grudnia do marca.

* Nasiona wysiewa się od września do listopada. Pierwiosnki zarzyczkowaty i omączony należy wysiewać zaraz po zbiorze nasion. Pierwiosnki wyniosły i bezłodygowy można dodatkowo wysiewać od lutego do kwietnia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Pierwiosnki - Primula
Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać

Skomentuj:

Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie pierwiosnków

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej