Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Niezwykłe hortensje doniczkowe

Magdalena Narkiewicz, KJ
Hortensja 'Renate Steiniger' - Fot. FLORA DANIA

Nowe odmiany hortensji zadziwiają wyszukaną urodą. Ich pastelowe barwy współgrające z soczystą zielenią liści mogą dodawać szyku domowym wnętrzom.

Krzewy hortensji (Hydrangea) sadzi się zazwyczaj w ogrodach albo wykorzystuje do dekoracji balkonu. Mało kto pamięta czasy, kiedy należały one do najbardziej prestiżowych roślin doniczkowych. Ich kwitnące okazy pojawiały się w sprzedaży wczesną wiosną i były uważane za jeden z atrybutów świąt wielkanocnych. Teraz za sprawą nowych, bardzo efektownych odmian doniczkowe hortensje ponownie wracają do łask.
 
Hortensja piękna cały rok. Jak pielęgnować hortensję w ogrodzie i na tarasie

Hortensja w doniczkach 

W pojemnikach uprawiana jest - jakby wbrew swojej nazwie - hortensja ogrodowa (H. macrophylla). Wywodzi się ona od gatunków dziko rosnących w Japonii i Korei, które zawiązują pąki kwiatowe na następny rok już pod koniec lata. Za najbardziej atrakcyjne uchodzą odmiany tworzące ogromne kuliste kwiatostany złożone wyłącznie z liści przykwiatkowych podobnych do płatków. Ta grupa nosi prozaiczną angielską nazwę mophead, dosłownie - kudłata głowa albo mop.

Kiedyś uprawiano głównie krzewy kwitnące różowo lub niebiesko. Obecnie pojawiały się także karminowe oraz dwubarwne, o białych brzegach lub środkowej części "płatków", oraz białe. Wiele odmian występuje w dwóch barwnych formach. Roślina ta bowiem potrafi zmieniać kolor w zależności od składu podłoża. Jeśli w ziemi znajduje się glin, różowe odmiany stają się niebieskie, a czerwone nabierają odcienia fioletu. Jedynie białe są niezmienne, jeśli oczywiście pominiemy fakt, że tak jak u wszystkich hortensji niedojrzałe kwiatostany, a także te mocno postarzałe mają głównie zielony barwnik.
 
Hortensja ogrodowa. Pielęgnacja przez cały rok

Hortensja doniczkowa na balkonie 

Hortensja ogrodowa w naturze dorasta do 2-3 metrów; w naszych ogrodach nie przekracza zwykle metra. Natomiast w doniczce za sprawą ogrodników kwitną niekiedy nawet młode sadzonki o pojedynczych pędach. Okazalsze, ponadpółmetrowe egzemplarze mogą mieć więcej kwiatostanów, niekiedy nawet o średnicy 30 cm. W ogrodzie hortensje kwitną latem. Natomiast w szklarniach ogrodnicy tak sterują ich uprawą, że kwitnące okazy pojawiają się w sprzedaży od stycznia do października.

Jak wiadomo, hortensja ogrodowa nie należy do roślin zimozielonych. Gdy zaczynają się krótkie dni, przekwitłe okazy zaczynają gubić liście. Po okresie spoczynku w mieszkaniu mogą ponownie rozwinąć pąki.

Hortensja doniczkowa w domu wiosną i latem

Przesadzanie hortensji

Hortensja doniczkowa po przekwitnięciu 

Odmiany doniczkowe hortensji ogrodowej odznaczają się mniejszą mrozoodpornością niż te, które są sprzedawane w szkółkach drzew i krzewów. Z naszą pomocą jednak potrafią przetrwać w gruncie mniej ostre zimy, zwłaszcza jeżeli zostaną posadzone w miejscu osłoniętym od wiatru.

Hortensja doniczkowa zabezpieczenie na zimę

Hortensja doniczkowa ponowne kwitnienie

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zaproś wiosnę do domu – kwiaty cięte i doniczkowe
Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) - królowa słonecznych ogrodów
Ozdób swój dom roślinami, barwami i radością dzięki kolekcji Daksjus

Skomentuj:

Niezwykłe hortensje doniczkowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej