Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lucky Bamboo

Tekst: Alicja Gawryś

Lucky Bamboo - pod taką nazwą kryje się roślina, którą – według dalekowschodniej tradycji – możemy podarować komuś na szczęście. W domu uprawiamy ją w naczyniu z wodą, albo po prostu w doniczce z ziemią.

Lucky Bamboo
Lucky Bamboo
Fot. Shutterstpck/New Africa

Tradycja podarunków z Lucky Bamboo jest w Azji bardzo stara, a produkcja tych roślin, głównie na Tajwanie prowadzona na ogromną skalę. Roślina ta jest dostępna niemal na całym świecie.

Lucky Bamboo cena

Lucky Bamboo sprzedawana jest w różnych formach. W sklepach IKEA, OBI czy Liroy Merlin znajdziemy ją na przykład w postaci prostego lub poskręcanego pędu z paroma liśćmi na szczycie, zanurzonego w fiolce z wodą, w cenie od kilku do 10 złotych. Bywa także w postaci wiązki pędów, umieszczonych w ozdobnym naczyniu. W tym wypadku cena rośliny waha się od ok. 20 do ok. 50 zł.

Lucky Bamboo - [Dracena Sandera]

Lucky Bamboo liczba łodyg

Liczba łodyg w kompozycji Lucky Bamboo nie jest przypadkowa, według praktyki Feng Shui powinna wynosić: 1, 3, 6, 7, 9 lub 21 i, zależnie od niej, symbolizuje szczęście, zdrowie, radość lub bogactwo. Przewiązanie Lucky Bamboo czerwoną wstążką ma dodatkowo zwiększyć przepływ dobrej energii w domu.

Dracena sandera - Dracaena sanderiana

Lucky Bamboo to po prostu dracena

Chociaż Lucky Bamboo przypomina z wyglądu bambus – wcale nim nie jest. To dracena Sandera (Dracaena sanderiana), pochodząca z Azji. Ma smukły pokrój, wyprostowane pędy i wąskie liście długości 15-20 cm. Rośnie powoli, osiągając w mieszkaniu ok. 90 cm wysokości.

Lucky Bamboo formowanie

Aby uformować z niej „szczęśliwy bambus”, lub, jak kto woli – „bambus na szczęście” – wycina się jej pędy i usuwa z nich liście na całej długości. Pozostają po nich białe ślady, które przypominają kolanka na pędach bambusa. (Jak wiadomo bambus jest trawą, a jego pędy składają się z segmentów, oddzielonych od siebie kolankami).

Czasem na szczycie pędu pozostawia się mały pióropusz liści draceny, a czasem nie. Gdy Lucky Bamboo sprzedawane jest w wiązkach, często ustawia się pędy różnej długości w taki sposób, by tworzyły piramidki.

Aby uzyskać poskręcane pędy, dracenty w doniczkach ustawia się ukosem na specjalnych platformach. Wtedy ich pędy, usiłując rosnąć pionowo w górę, zakrzywiają się. Gdy osiągną kilka centymetrów wysokości, rośliny znów się przestawia i pęd zmienia kierunek. Po wielokrotnym przestawieniu doniczek uzyskuje się spiralnie skręcone łodygi, które wycina się i umieszcza w szklanych fiolkach. Podczas trwania produkcji Lucky Bamboo z pędów draceny usuwa się liście i odrosty boczne.

Pamiętajmy jednak, że w domu poskręcane pędy będą dalej rosły, ale już tylko pionowo w górę. Natomiast powyginany fragment pędu nie zmieni kształtu.

Ogródek w szkle

Lucky Bamboo w wodzie

Gdy kupiliśmy pęd lub pędy w naczyniu z wodą, możemy nadal uprawiać je w wodzie –bez chloru, a więc np. w przegotowanej lub z własnej studni. Pęd powinien być w niej zanurzony na głębokość ok. 4 cm. Po pewnym czasie wypuści korzenie. Aby dracena dobrze rosła, wodę zmieniamy co 2 tygodnie, a od wiosny do wczesnej jesieni, raz w miesiącu dodajemy do niej nawóz dla roślin zielonych stężeniu dziesięciokrotnie mniejszym, niż zalecane przez producenta.

Zamiast zwykłego, można zastosować nawóz dla upraw hydroponicznych i postępować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Uwaga: wodę można zastąpić hydrożelem, który zawiera odpowiednie składniki pokarmowe.

Lucky Bamboo w doniczce z ziemią

Dracenę Sandera można oczywiście uprawiać w doniczce z ziemią. W takiej formie bywa też często sprzedawana w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Popularna jest jej odmiana o pasiastych liściach.

Lucky Bamboo uprawa

Najlepsze dla tej rośliny jest specjalne podłoże dostępne pod nazwą „dla juk i dracen”. Można też użyć zwykłej ziemi do kwiatów. Pęd „Lucky Bamboo” sadzimy na głębokość ok. 10 cm. Jeśli już ma korzenie, uważajmy, by ich nie połamać, bo są kruche.

Roślinę ustawiamy w pobliżu okna, ale nie pewnym słońcu. Tylko zimą dracena dobrze się będzie czuła na dobrze oświetlonym parapecie. Będzie wypuszczała proste ulistnione pędy. Jeśli chcemy, by się zagęściła, odcinamy wierzchołki jej nowych przyrostów.

Gdy mamy do czynienie z wiązką pędów, które posadziliśmy do doniczki, to możemy je zaplatać fantazyjnie w taki sposób, by tworzyły warkocz lub kratkę. 

Najniższa temperatura, jaka znosi ten gatunek, to 15 st. C. Najlepiej uprawiać go w pomieszczeniach o temperaturze 18 st C zimą i 24 st.C latem.

Dracena Sandera wymaga wysokiej wilgotności powietrza, warto więc ją spryskiwać wodą, zwłaszcza, gdy grzeją kaloryfery. W suchej atmosferze łatwo atakują ja przędziorki, powodujące srebrzyste przebawienia na liściach. W takich wypadkach pomaga przemywanie ich wodą, a przy silnym ataku szkodników - spryskiwanie Mospilanem.

Dracenę podlewamy umiarkowanie, by podłoże było lekko wilgotne, a nie mokre. W okresie wegetacji stosujemy nawóz płynny dla juk i dracen lub nawóz dla roślin zielonych.

Zimą, gdy roślina przestaje wypuszczać nowe przyrosty i odpoczywa, ograniczamy podlewanie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Lucky Bamboo