Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hortensja ogrodowa - pielęgnacja, uprawa, przycinanie

tekst: dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Hortensja ogrodowa jest urodziwa, a przy tym elegancka. Coraz częściej kwitnie i latem, i jesienią. A jej suche kwiatostany zdobią ogrody podczas zimy.

Przycinanie hortensji

Hortensje to jedne z najlepszych roślin ogrodowych - długowieczne, mało wymagające, a do tego wyjątkowo ozdobne. W zależności od gatunku albo w ogóle nie wymagają cięcia, albo odwrotnie - skracanie pędów jest zabiegiem wręcz obowiązkowym. Czy, jak i kiedy ciąć, zależy od tego, kiedy rośliny zawiązują pąki kwiatowe. W przypadku najbardziej popularnej hortensji ogrodowej do inicjacji kwitnienia dochodzi w roku poprzednim (kwiaty rozwijają się na pędach dwuletnich). Przycięcie krzewów jesienią lub wiosną (ale także przemarzanie pędów zimą) spowoduje utratę kwitnienia w nadchodzącym sezonie - dlatego krzewów nie należy przycinać.

Przycinanie hortensji ogrodowej i piłkowanej

Blisko spokrewniona z hortensją ogrodową, a niekiedy klasyfikowana jako jej podgatunek jest hortensja piłkowana, mająca podobne wymagania. Wiele jej odmian jest bardziej wytrzymałych na mróz, a ponadto kwitnie na pędach jednorocznych. W przypadku obu wymienionych gatunków jedynym zalecanym cięciem jest cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu pędów zmarzniętych, porażonych przez choroby lub suchych.
 
Hortensja ogrodowa - w jej przypadku wycinamy tylko przekwitłe kwiatostany.
Hortensja ogrodowa - w jej przypadku wycinamy tylko przekwitłe kwiatostany.
Rys. Grażyna Rodziewicz

Cięcie sanitarne hortensji

Cięcia sanitarne polegają na usuwaniu pędów suchych, przemarzniętych lub porażonych przez chorobę wykonujemy u wszystkich gatunków hortensji, także tych nietolerujących wiosennego przycinania odmładzającego.

Przycinanie hortensji krzewiastej

Zupełnie inaczej postępujemy z hortensją krzewiastą i jej najpiękniejszą odmianą 'Annabelle', którą tniemy corocznie wczesną wiosną (w marcu) 20-30 cm od ziemi. Dzięki temu krzewy wytworzą liczne nowe, silne i proste pędy zakończone ogromnymi kulistymi kwiatostanami. Kwiaty te nawet po zaschnięciu pozostają ozdobą ogrodu przez całą jesień i zimę.

Przycinanie hortensji bukietowej

W przypadku hortensji bukietowej i licznych jej odmian ('Grandiflora', 'Limelight', 'Pink Diamond'), które także kwitną na pędach jednorocznych, wszystkie zeszłoroczne przyrosty skracamy do wysokości 20-30 cm. Słabiej tniemy jedynie formy karłowe, np. odmianę 'Dart's Little Dot'. Natomiast raz na kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające polegające na przycięciu krzewu na wysokości 40-50 cm od ziemi. Hortensje, które kwitną na pędach jednorocznych i są nieprzycinane, tworzą coraz drobniejsze kwiatostany, krzewy szybciej się starzeją i tracą swoje walory ozdobne.

Przycinanie hortensji dębolistnej

Specyficznego cięcia, a właściwie drobnej kosmetyki wymaga hortensja dębolistna. Ten krzew znany z oryginalnych, niezwykle intensywnie przebarwiających się jesienią liści oraz wydłużonych kwiatostanów jest wrażliwy na uszkodzenie pędów i dosyć słabo się regeneruje. Dlatego cięcie ograniczamy wyłącznie do usuwania zaschniętych kwiatostanów i przemarzniętych pędów. Podobnie postępujemy z hortensją kosmatą, która zakwita na pędach kilkuletnich. Cięcia nie wymaga także jedyne uprawiane u nas pnącze z rodziny hortensjowatych - hortensja pnąca.

Warto zapamiętać: Coroczne cięcie wykonuje się jedynie u roślin, które kwitną na pędach jednorocznych - nieprzycinane krzewy będą tworzyły coraz drobniejsze kwiatostany i w rezultacie stracą swoje walory ozdobne.
    Więcej o:

Skomentuj:

Hortensja ogrodowa - pielęgnacja, uprawa, przycinanie