Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hortensja ogrodowa - pielęgnacja, uprawa, przycinanie

tekst: dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Hortensja ogrodowa jest urodziwa, a przy tym elegancka. Coraz częściej kwitnie i latem, i jesienią. A jej suche kwiatostany zdobią ogrody podczas zimy.

Przycinanie hortensji

Hortensje to jedne z najlepszych roślin ogrodowych - długowieczne, mało wymagające, a do tego wyjątkowo ozdobne. W zależności od gatunku albo w ogóle nie wymagają cięcia, albo odwrotnie - skracanie pędów jest zabiegiem wręcz obowiązkowym. Czy, jak i kiedy ciąć, zależy od tego, kiedy rośliny zawiązują pąki kwiatowe. W przypadku najbardziej popularnej hortensji ogrodowej do inicjacji kwitnienia dochodzi w roku poprzednim (kwiaty rozwijają się na pędach dwuletnich). Przycięcie krzewów jesienią lub wiosną (ale także przemarzanie pędów zimą) spowoduje utratę kwitnienia w nadchodzącym sezonie - dlatego krzewów nie należy przycinać.

Przycinanie hortensji ogrodowej i piłkowanej

Blisko spokrewniona z hortensją ogrodową, a niekiedy klasyfikowana jako jej podgatunek jest hortensja piłkowana, mająca podobne wymagania. Wiele jej odmian jest bardziej wytrzymałych na mróz, a ponadto kwitnie na pędach jednorocznych. W przypadku obu wymienionych gatunków jedynym zalecanym cięciem jest cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu pędów zmarzniętych, porażonych przez choroby lub suchych.
 

Cięcie sanitarne hortensji

Cięcia sanitarne polegają na usuwaniu pędów suchych, przemarzniętych lub porażonych przez chorobę wykonujemy u wszystkich gatunków hortensji, także tych nietolerujących wiosennego przycinania odmładzającego.

Przycinanie hortensji krzewiastej

Zupełnie inaczej postępujemy z hortensją krzewiastą i jej najpiękniejszą odmianą 'Annabelle', którą tniemy corocznie wczesną wiosną (w marcu) 20-30 cm od ziemi. Dzięki temu krzewy wytworzą liczne nowe, silne i proste pędy zakończone ogromnymi kulistymi kwiatostanami. Kwiaty te nawet po zaschnięciu pozostają ozdobą ogrodu przez całą jesień i zimę.

Przycinanie hortensji bukietowej

W przypadku hortensji bukietowej i licznych jej odmian ('Grandiflora', 'Limelight', 'Pink Diamond'), które także kwitną na pędach jednorocznych, wszystkie zeszłoroczne przyrosty skracamy do wysokości 20-30 cm. Słabiej tniemy jedynie formy karłowe, np. odmianę 'Dart's Little Dot'. Natomiast raz na kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające polegające na przycięciu krzewu na wysokości 40-50 cm od ziemi. Hortensje, które kwitną na pędach jednorocznych i są nieprzycinane, tworzą coraz drobniejsze kwiatostany, krzewy szybciej się starzeją i tracą swoje walory ozdobne.

Przycinanie hortensji dębolistnej

Specyficznego cięcia, a właściwie drobnej kosmetyki wymaga hortensja dębolistna. Ten krzew znany z oryginalnych, niezwykle intensywnie przebarwiających się jesienią liści oraz wydłużonych kwiatostanów jest wrażliwy na uszkodzenie pędów i dosyć słabo się regeneruje. Dlatego cięcie ograniczamy wyłącznie do usuwania zaschniętych kwiatostanów i przemarzniętych pędów. Podobnie postępujemy z hortensją kosmatą, która zakwita na pędach kilkuletnich. Cięcia nie wymaga także jedyne uprawiane u nas pnącze z rodziny hortensjowatych - hortensja pnąca.

Warto zapamiętać: Coroczne cięcie wykonuje się jedynie u roślin, które kwitną na pędach jednorocznych - nieprzycinane krzewy będą tworzyły coraz drobniejsze kwiatostany i w rezultacie stracą swoje walory ozdobne.

Skomentuj:

Hortensja ogrodowa - pielęgnacja, uprawa, przycinanie