Dąb (Quercus) w ogrodzie
Sadząc dąb, możemy być niemal pewni, że będzie służył naszym wnukom i prawnukom. Drzewa te słyną bowiem z długowieczności. Dąb jest królem drzew. Majestatyczny, długowieczny i obdarzony solarną mocą dzieli się z nami swoją siłą.
Dąb w ogrodzie
Dąb - znaczenie
Dąb- zastosowanie
Dęby - gatunki
Dąb - jak długo żyje?
Dąb - kwiaty i owoce
Dąb o dużych ogrodów
- Wybór pada zazwyczaj na najokazalszy nasz gatunek - dąb szypułkowy (Q. robur), który może przetrwać wieki. Przez pierwsze 20 lat osiąga wielkość dużej jabłoni, a w starszym wieku może dorosnąć do 30 m, przy bardzo rozłożystej koronie (15-20 m średnicy). U tego gatunku żołędzie wyrastają na długich szypułkach, a liście mają krótki ogonek.
- Podobny do poprzedniego dąb bezszypułkowy (Q. petrea) poznamy po żołędziach osadzonych na bardzo krótkich szypułkach i liściach na dłuższych ogonkach. Rośnie wolniej, ma bardziej zwarty pokrój, ale lepiej znosi suszę.
- Wspaniałym drzewem jest dąb czerwony (Q. rubra) o ostro zakończonych liściach. Nazwa nawiązuje do jesiennego przebarwienia. Jest idealny do miast - odporny na choroby i zanieczyszczenia.
- Wysoko (do 30 m) rośnie dąb błotny (Q. palustris). Ma wąską koronę i lśniące liście, które przed opadnięciem rudzieją.
- Drzewo to nie sprawia kłopotów uprawowych, podobnie jak mało znany dąb burgundzki (Q. cerris), którego liście, pięknie zbrązowiałe, utrzymują się na gałęziach prawie do końca zimy.
Dąb do małych ogrodów
W poszukiwaniu mniejszych form hodowcom udało się stworzyć odmiany dębu szypułkowego. Najładniejszą jest dąb kolumnowy 'Fastigiata' o wyprostowanych ku górze gałęziach, który bywa drzewem symbolicznym i reprezentacyjnym. 'Fastigiata Koster' ma postać kolumny, która przy wysokości kilkunastu metrów ma zaledwie 2 m szerokości. 'Concordia' to dąb żółtolistny, po 30-40 latach osiągający do 8 m. 'Pendula' o przewisających pędach dorasta do 20 m, a strzępolistny 'Pectinata' - zaledwie do 4 m.
- 'Fastigiata' pokrojem przypomina włoskie cyprysy,
- 'Menhir' osiąga po latach zaledwie 2 m wysokości przy bardzo zwartej budowie.
- 'Pendula'. Zaszczepiona na pniu tworzy szeroki parasol, a jednocześnie wierzchołek korony rośnie ku górze.
Dąb szypułkowy ( Quercus robur ) 'Fastigiata'
Również dąb bezszypułkowy ma wąskie formy, takie jak odmiana:
- 'Eastcolumn'
- 'Westcolumn'.
Wśród dębów znajdziemy też miniatury o zwartym pokroju:
- Dąb błotny ma swoją "sztandarową" odmianę 'Green Dwarf'. Korona tego drzewa po wielu latach osiąga tylko około 1 m średnicy.
Dąb do ogrodu - odmiany o kolorowych liściach
Istnieją odmiany o liściach barwnych przez cały sezon. Wśród nich wyróżniają się te w złocistych szatach:
- dąb szypułkowy 'Concordia' i czerwony 'Aurea'. Drzewa te pięknie się komponują z odmianami o czerwonej barwie liści, dębem bezszypułkowym 'Purpurea' oraz szypułkowym 'Atropurpurea'.
- W szkółkach dostępne są też dęby o liściach biało-zielonych, jak szypułkowy 'Argenteomarginata', 'Argenteomarmorata' oraz 'Castel Howard'. Oryginalną urodą odznaczają się odmiany, których blaszki liściowe mają tak dziwne kształty, że aż trudno rozpoznać w nich dęby.
- szypułkowego 'Irtha' są one nieregularne i poskręcane, ale drzewu nie przeszkadza to osiągać znacznych rozmiarów.
- 'Cristata' ma liście grzebieniasto pogięte, rośnie niezbyt silnie, osiągając po dwudziestu latach rozmiary starej jabłoni, podobnie jak 'Pectinata' (z mocno powcinanymi blaszkami liściowymi).
- Również dąb bezszypułkowy ma swoje odmiany dziwolągi: 'Insecata' tworzy długie postrzępione liście, po latach przyjmuje okazałą postać, a 'Mespilifolia' odznacza się długimi liśćmi bez wcięć na brzegach.
Dąb w ogrodzie - uprawa
Dąb jest światłolubny, choć jego siewki znoszą zacienienie. Lubi gleby świeże i żyzne. Na suchych rośnie znacznie słabiej. Wytwarza korzeń palowy, toteż przesadzać można tylko bardzo młode drzewa. Podobny do niego dąb bezszypułkowy ma pień smuklejszy i mniej rozgałęzioną koronę. Dorasta do 20-30 m. Akceptuje gleby uboższe i bardziej suche. Nazwę zawdzięcza żołędziom wyrastającym bezpośrednio z gałązek. Skupione są one najczęściej po dwa, trzy w jednym miejscu. Dęby zimą często zachowują na gałęziach zaschnięte liście. Potężne dęby nie są drzewkami do małego ogródka - potrzebują wiele przestrzeni.
Gatunki dębów różnią się od siebie wymaganiami, zależnie od środowiska, z którego pochodzą.
Światło. Aby drzewo zachowało ładny pokrój, musi być dobrze oświetlone. Tylko w młodym wieku dęby dobrze znoszą lekkie ocienienie.
Podłoże i woda. Dąb szypułkowy najlepiej rośnie na glebach dość wilgotnych i żyznych. Długotrwała susza lub zmiana poziomu wód gruntowych szkodzi nawet starym okazom. Natomiast na bardziej suchych glebach dobrze sprawdza się dąb czerwony, bezszypułkowy, węgierski oraz błotny, chociaż ten ostatni w naturze rośnie na terenach podmokłych. Zaraz po posadzeniu młode okazy trzeba regularnie podlewać, w razie suszy - aż do jesieni. Szczególną opieką otaczamy drzewka posadzone z gołym korzeniem. Aby użyźnić ziemię, można na dno dołka wykopanego pod drzewko dodać trochę kompostu. Nawozami mineralnymi zasilamy młode dęby w drugim i trzecim roku po posadzeniu, 1-2 razy na wiosnę. W starszym wieku jest im to niepotrzebne.
Cięcie. Wycina się tylko wyschnięte konary, najlepiej zimą lub wczesną wiosną. Dęby dobrze znoszą cięcie kosmetyczne przeprowadzane latem, kiedy to usuwa się np. gałęzie wychodzące na ścieżkę. Duże rany trzeba zabezpieczyć środkiem grzybobójczym.
Skomentuj:
Dąb (Quercus) w ogrodzie