Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy wyrośnie dąb jeśli posadzimy żołędzia?

KJT

Dąb to jedno z najpiękniejszych drzew. Na naszym forum pojawił się ciekawy wątek dotyczący sposobów rozmnażania go poprzez sadzenie żołędzi.

Żołędzie
Żołędzie
Fot. Pixabay/C003_pasja1000

Jak posadzić żołędzia?

djkrzywepalce: Nazbierałem sobie żołędzi i chcę żeby mi z nich wyrosły ładne dąbki. Kiedy je wysiać, czy wyjąć ze skorupki, jak głęboko zakopać? 

Dąb - drzewo z charakterem

Żołędzie posadzić w ziemi

horacy-horacy: Nic nie robić zakopać i czekać do wiosny. Jak głęboko..? Jest zasadza że wysiewamy na głębokość równą od 1,5 do 3 krotnej średnicy nasienia.

tram_ktos: Zapewne żołędzie muszą przejść proces stratyfikacji, który następuje w niskich temperaturach.
Ja bym zrobił w ten sposób. Zebrał sporo żołędzi i kupkę (powiedzmy wiadro) opadłych jesienią liści dębowych. Następnie na ogródku/działce wybrał miejsce na grządkę. Przekopałbym tam widłami ziemię i wyczyścił ją z chwastów. Jesienią siałbym żołędzie na różnej głębokości. 1 położyłbym na wierzchu, inne pod 0,5 cm gleby, inne 1 cm, 2 cm, 3 cm i powiedzmy 4 cm. Całość przysypałbym liśćmi. Przy czym najwięcej liści posypałbym na żołędzie nie zakopane, a na te głęboko w ziemi niewiele. Tak na zdrowy rozum wydaje mi się, że warstwa liści nie powinna przekraczać 5 cm. I pozostaje tylko
czekać, aż coś zacznie wschodzić na drugi rok. Potem dokonałbym selekcji i wybrał najładniejsze egzemplarze do wysadzenia w miejscu docelowym jesienią następnego roku.


Uwaga!
Dąb to bardzo duże drzewo - jedno z największych, jakie u nas występuje. Nie można go sadzić na niewielkim ogródku! Dąb ma korzeń palowy - przesadzając, należy go głęboko podkopać. Dąb nie na każdej glebie wyrośnie. Lubi gleby żyzne, głębokie i
wilgotne! Sadzić go na piaskach nie ma sensu.

Dęby wymagają żyznej gleby

tram_ktos: Ja też mam dębowe samosiejki na szczerych piaskach pod Miliczem na północ od Wrocławia. Siewki są, ale nic porządnego z nich nie wyrasta. Dęby na marnej glebie stają się skarłowaciałe, rachityczne i zupełnie nieokazałe.

Sadzonki dębów z doniczki

dakusia:  żołędzie spadają prosto do moje ogródka i się same ukorzeniają. Po prostu powsadzaj do doniczek takich po roślinach ogrodowych i czekaj do wiosny...

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy wyrośnie dąb jeśli posadzimy żołędzia?