Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kamelia kwitnie zimą

Magda Narkiewicz
Kamelia 'DESIRE' - Fot. Shutterstock

Kamelie rozkwitają, gdy panują krótkie chłodne dni. Na werandzie, w chłodnej sypialni lub salonie ich wyjątkową urodą możemy cieszyć się właśnie teraz.

W naszym klimacie zimą rośliny zazwyczaj śpią głębokim snem. Natomiast krzewy kamelii (Camellia japonica) kwitną wtedy w najlepsze. Odmiany tych pięknych krzewów, a jest ich ponad 3 tysiące, różnią się przede wszystkim barwą kwiatów - mogą być różowe, czerwone, białe, rzadziej żółte, jednolite lub dwubarwne - oraz ich kształtem. Jedne odmiany rozwijają pąki późną jesienią, inne zimą, jeszcze inne - wczesną wiosną. Kamelie pochodzą bowiem z rejonów wschodniej i południowo-wschodniej Azji, gdzie w zimie nie ma mrozu. U nas rosnąć mogą jedynie w chłodnych jasnych pomieszczeniach.

Lokum na zimę

Na werandzie Odmianom, które rozwijają pąki jesienią i wiosną nie szkodzi mróz do -5 st. C. Przeżyją na zimnej werandzie, gdy ocieplimy im donice i odizolujemy od betonowej podłogi (korzenie są najbardziej wrażliwe na mróz). Dla odmian kwitnących zimą najkorzystniejsze jest pomieszczenie o temperaturze 10-12 st. C.

W salonie Można postawić roślinę w pokoju, w którym temperatura nie przekracza 16 st. C, w miejscu, do którego dociera jak najwięcej promieni słońca. Dodatkowo warto doświetlać ją energooszczędną lub przeznaczoną specjalnie dla roślin żarówką o tzw. zimnym świetle.

Lokum na lato

W mieszkaniu Kamelii odpowiada okno o wystawie wschodniej lub zachodniej. Na werandzie Roślina powinna być cieniowana i często wietrzona.

Na balkonie Wynosimy okazy z mieszkania, gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków. Oczywiście, początkowo trzeba je zahartować. Przed jesiennymi przymrozkami powinny wrócić do pomieszczenia. Ustawiamy je do okna stroną, na którą padało południowe słońce.

W ogrodzie Od wiosny do jesieni kamelia świetnie się czuje zadołowana w półcieniu.

Łatwa pielęgnacja

Jeśli tylko kamelia nie ma za ciepło, zazwyczaj rośnie znakomicie, bo inne jej potrzeby łatwo jest spełnić.

Światło Zimą im jaśniejsze pomieszczenie, tym lepiej. Latem roślina może stać w słońcu lub półcieniu.

Podlewanie Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Na zimnej werandzie wystarczy ziemię w doniczce podlewać raz na dwa tygodnie, a w cieplejszym pomieszczeniu nieco częściej. Jedynie w sierpniu niedosyt wody kamelii służy, bo gdy po miesięcznej przerwie zaczniemy ją ponownie obficiej nawadniać, zawiąże więcej pąków kwiatowych.

Nawożenie Kamelia nie lubi przekarmiania. Wystarczy co wiosnę zasilić ją nawozem o spowolnionym działaniu.

Doniczka Nowo zakupioną roślinę po kwitnieniu należy przesadzić do ciut większej doniczki ze sporym otworem odpływowym i warstwą drenażu na dnie, dodając świeżej ziemi dla różaneczników. Starszym okazom zmieniamy pojemnik na nieco większy, gdy zaczynają gorzej rosnąć (zwykle co 4 lata). Najlepsze są lekkie, plastikowe, bo w nich łatwiej jest rośliny przenosić.

Rozmnażanie Nowe rośliny można uzyskać, ukorzeniając zdrewniałe sadzonki (7 cm długości) z wierzchołkowych lub środkowych części pędów. Należy je ścinać od listopada do lutego albo w lipcu i w sierpniu. Ich końce zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczce w mieszance torfu z piaskiem, którą stawiamy w ciepłym jasnym miejscu.

Przycinanie Gdy w ciągu sezonu pędy przyrosną o 30-40 cm, wczesną wiosną skracamy je o połowę. Jeśli przyrosty są krótsze, wystarczy tylko uszczykiwać same ich wierzchołki. Uwaga Pamiętajmy, by w czasie kwitnienia nie narażać kamelii na stresy (np. zmianę kierunku padania światła, zalanie lub przesuszenie podłoża), bo może zrzucić wszystkie pąki.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Azalie - Kwiaty zimowych dni
Fikus w kąpieli
Donica drewniana za 50 zł. Jak ją samodzielnie zrobić?

Skomentuj:

Kamelia kwitnie zimą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej