Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak przyśpieszyć kwitnienie begonii i pacioreczników

Alicja Gawryś
Paciorecznik ogrodowy (Canna edulis). Kwiaty bulwiaste i cebulowe - Fot. Shutterstock

Jak przyśpieszyć kwitnienie begonii bulwiastych i pacioreczników? Zwykle sadzę je w gruncie w maju, po ostatnich przymrozkach, i wtedy zakwitają w środku lub pod koniec sezonu. Czy jest jakiś sposób, by skłonić je do szybszego kwitnienia? Ewa S.

Spora grupa kwitnących latem roślin cebulowych, kłączowych i bulwiastych jest wrażliwa na mróz. Ich organy zapasonośne przechowujemy zimą w pomieszczeniach, w których panuje temperatura od kilku do kilkunastu stopni. W gruncie sadzimy je w kwietniu albo na początku maja. Rośliny te mają dość długi okres wegetacji i zakwitają dopiero po kilku miesiącach.

Są jednak sposoby, by skłonić je do wcześniejszego zawiązania pąków. Wystarczy pobudzić je do życia, czyli podpędzić. W tym celu sadzimy rośliny do doniczek już w marcu. Pojemniki ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 15-18°C. Podłoże powinno być dość żyzne, przepuszczalne, wilgotne.

Zanim nadejdzie pora sadzenia w ogrodzie lub w pojemnikach na tarasie, rośliny zdążą podrosnąć. Na rabacie zakwitną o kilka tygodni szybciej niż przy tradycyjnym sposobie uprawy.



Acidantera dwubarwna (Acidantera bicolor). Dorasta do 100 cm wysokości. Ma mieczowate liście, a latem pachnące kwiaty. Pod ziemią znajduje się bulwa. Roślina wymaga dużo słońca i lekkiej, przepuszczalnej gleby.

Cantedeskia Rehmanna (Zantedeschia rehmannii). Z uśpionej bulwy wyrastają na wiosnę duże liście, a na mięsistych pędach o długości 45 cm - kwiatostany złożone z kolby i barwnej pochwy, która - zależnie od odmiany - może być różowa, purpurowa, żółta, pomarańczowa lub ceglasta. Podziwiamy je przez całe lato. Roślina lubi słoneczne miejsca i wilgotne próchniczne podłoże.

Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida). Tworzy bulwę, mięsiste pędy (ok. 30 cm) i sercowate liście. Kwiaty pojawiają się przez całe lato. Gatunek ten dobrze rośnie w półcieniu, w próchnicznym podłożu.

Dalia ogrodowa (Dahlia hybryda). Odmian dalii są setki, od niskich po dwumetrowe. Kwiatostany występują w wielu kolorach. Pędy (od 30 cm do 1,5 m) wyrastają z bulwiastych korzeni. Dalie potrzebują słońca i żyznej ziemi.

Paciorecznik ogrodowy (Canna edulis). Rośnie okazale (do 100-150 cm). Latem tworzy duże kwiaty w ciepłych barwach. Roślinę zdobią także eliptyczne liście. W ziemi rośnie kłącze. Roślina lubi słoneczne miejsca i żyzną glebę.

Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia). Jej oryginalne kwiaty podziwiamy w lipcu i sierpniu. Substancje zapasowe gromadzą się w cebuli. Tygrysówka potrzebuje dużo słońca i piaszczysto-gliniastej gleby. Nie znosi suszy.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Dlaczego begonia nie kwitnie
Rośliny na obwódki rabat
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?

Skomentuj:

Jak przyśpieszyć kwitnienie begonii i pacioreczników

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej