Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego begonia nie kwitnie

WIESŁAW GAWRYŚ

W marcu posadziłam w skrzynce bulwę begonii. Najpierw rosła w domu, pod koniec maja wyniosłam ją na zacieniony balkon. Wypuszcza zdrowe zielone liście, ale dotychczas nie zakwitła. Jak ją skłonić do zawiązywania pąków? Mirosława Kopeć

Begonia bulwiasta
Begonia bulwiasta
Fot. Shutterstock /
Na to, że begonia bulwiasta rośnie, ale nie kwitnie, może się składać kilka przyczyn. Wprawdzie roślina ta lubi półcień, ale proszę sprawdzić, czy jednak na balkonie światło nie jest zbyt słabe. Słońce powinno docierać do begonii poprzez liście drzew, w głębokim cieniu roślina ma problemy z zawiązywaniem pąków kwiatowych. Lepiej więc przestawić ją tam, gdzie dociera więcej rozproszonego światła.

Przyczyna słabego kwitnienia begonii może także tkwić w niewłaściwym nawożeniu. Jeżeli w podłożu znajduje się zbyt wiele związków azotowych, roślina tworzy tylko silne pędy i ładne liście. W tym wypadku warto zastosować jeden z nawozów do roślin kwitnących lub do roślin balkonowych. Mieszanki takie zawierają zwykle dużo potasu i magnezu, a także mikroelementów, co sprzyja formowaniu się pąków kwiatowych. Może uda się Pani kupić nawóz przeznaczony specjalnie dla begonii, który w pełni zaspokaja jej potrzeby pokarmowe.

Begonie należą do roślin ciepłolubnych, jeśli więc po wystawieniu jej na balkon doświadczyła chłodu (wiosną noce często są zimne), to również on mógł opóźnić kwitnienie.    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego begonia nie kwitnie