Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny na obwódki rabat

Odpowiada dr Jacek Marcinkowski

W zacienionej części ogrodu zamierzam utworzyć wokół rabat niskie obwódki. Jakie rośliny nadają się na nie szczególnie? Chciałbym, żeby nie były zbyt kłopotliwe. Artur Zdrojewski

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis)
Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis)
Fot. Flora Press
We francuskich ogrodach formalnych obwódki rabat tworzono z pieczołowicie przycinanych krzewów bukszpanu. Obecnie bardziej ceni się naturalność, stąd częściej wykorzystuje się byliny, zarówno w nowoczesnych kompozycjach geometrycznych, jak i założeniach o charakterze bardziej naturalistycznym.

Idealnym materiałem na obwódki są rośliny, które charakteryzują się regularnym, uporządkowanym pokrojem, wcześnie rozpoczynające wegetację i późno ją kończące. Powinny być z natury na tyle wytrzymałe, by dobrze rosnąć w przeciętnych warunkach ogrodowych. Żeby można było uznać je za niekłopotliwe, nie mogą być zbyt ekspansywne, czyli długie kłącza lub rozłogi raczej je dyskwalifikują. Niemniej zwykle potrzebna jest pewna korekta ich kształtu, więc warto, żeby znosiły cięcie formujące. No i oczywiście liczy się też uroda, a więc szczególnie cenione są odmiany o efektownych liściach i kwiatach.

Zwykle o doborze gatunków decyduje stopień nasłonecznienia, bo ten czynnik najtrudniej zmienić (choć oczywiście warto czasem prześwietlić korony drzew, by roślinom poprawić warunki). Oto kilka roślin do cienia i półcienia, które szczególnie polecam.

Barwinek pospolity (Vinca minor) 'Gertrude Jekyll' Ma zwarty pokrój, w maju obficie kwitnie, później tworzy kwiaty sporadycznie. Barwinek to płożąca się krzewinka, którą traktuje się jak bylinę. Jest łatwy w uprawie.

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) Od marca do maja tworzy kwiaty, które zmieniają

barwę z purpurowej na niebieską, a cały sezon zdobią ją srebrzysto nakrapiane liście. Rozrasta się w kępy o średnicy do 45 cm. Gdy się zbytnio zagęści, drobnieją jej liście i trzeba ją rozsadzić.

Skalnica cienista (Saxifraga urbium) 'Clarence Elliot' Tworzy darń z płaskich rozet skórzastych liści. Kwitnie obficie w maju. Gwiazdkowate biało-czerwone kwiaty zebrane w luźne kwiatostany dorastają do 40 cm.

Turzyca Morrowa (Carex morrowii) 'Variegata'

Ma ładne paskowane liście, a w kwietniu kwiatostany o żółtych pręcikach. Nadaje się szczególnie do zazieleniania miejsc pod drzewami. Jest zimozielona, ale wymaga zacisznego miejsca.

Tawułka pojedynczolistna (Astilbe simplicifolia) Wyróżnia się niskim wzrostem i zwartym pokrojem. Po kwitnieniu ścina się pędy, a przed zimą całe kępy tuż przy gruncie. Wymaga gleby próchnicznej, żyznej, o odczynie obojętnym.

Żurawka (Heuchera) 'Peppermint Spice' Lubi próchniczną żyzną ziemię o obojętnym

odczynie. Podczas bezśnieżnych zim należy ją lekko okryć, aby nie przemarzły liście. Wiosną usuwa się tylko te mocno uszkodzone.    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny na obwódki rabat