Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kamień w ogrodzie

Aldona Zakrzewska
beton i kamień - Fot. Shutterstock/Tisha Razumovsky

Kamień to naturalny element krajobrazu. Może dlatego tak dobrze komponuje się z ogrodowym pejzażem, dodając mu niewymuszonej elegancji?

Pomysłów na wykorzystanie kamieni w ogrodzie jest wiele; oprócz tradycyjnej roli (np. budulca nawierzchni, schodów, umocnień skarp) często pełni funkcję ozdobną; pojedynczy głaz może stać się progiem kaskady, fontanną, siedziskiem, poidełkiem dla ptaków. Wiele uroku mają detale wykonane z kamiennych tafli, zwłaszcza te pokryte patyną czasu, np. blaty, ławeczki, płaskie misy na rośliny, cyferblaty zegarów słonecznych. Z kamienia tworzy się również donice, efektowne rzeźby. Wszystko zależy od jego kształtu, barwy, faktury i oczywiście od naszej wyobraźni.

Solo i w towarzystwie

Bywa, że sam głaz jest dekoracją dzięki pięknej formie, barwie czy fakturze. Te najpiękniejsze zdobią ogród nie gorzej niż rzeźby. Dobre efekty daje też układanie kamieni w grupach. Aby uniknąć nienaturalnego efektu, warto brać przykład z japońskich ogrodników - mistrzów tworzenia kompozycji przypominających naturalne krajobrazy. Japończycy osiągają ten efekt, układając kamienie i głazy zgodnie z tzw. regułą trójkąta. Opiera się ona na podpatrzonym w naturze zjawisku: trzy kamyki rzucone na ziemię prawie nigdy nie ułożą się w szereg równoległy do ściany budynku czy ogrodzenia, lecz stworzą trójkąt. Regułę tę warto również stosować, dobierając wielkość kamieni - ich wierzchołki nie powinny się znajdować na jednym poziomie. Starajmy się zestawiać ze sobą kamienie o podobnej barwie, kształcie i fakturze. W naturze nie spotykamy przecież różnych rodzajów skałek na przestrzeni kilku metrów. Pamiętajmy też, że im bardziej omszone głazy - tym lepiej. Dzięki nim kompozycja będzie wyglądać naturalniej.

Efekt bez defektów

Z czasem jednak nawet kamień niszczeje pod wpływem wilgoci, promieniowania UV i zmian temperatur. Zimą groźny jest mróz, a latem - kwaśne deszcze, niszczące jego strukturę. Dotyczy to zwłaszcza wapienia, piaskowca i innych miękkich kamieni. Aby były trwalsze, należy je zaimpregnować. Dzięki temu zabiegowi staną się wodoszczelne (impregnaty - żywice epoksydowe lub preparaty silikonowe - zamykają pory). Zabieg ten chroni też płytę przed zabrudzeniem, ogranicza rozwój mchów i glonów, od których posadzka jest śliska pod deszczu. Jeśli jednak płyta się pobrudzi, należy ją oczyścić wodą i miękką szczotką (zbyt twarda może porysować kamień) lub myjką ciśnieniową. Jeśli to nie pomoże, zwróćmy się do specjalistycznej firmy, która zastosuje środki chemiczne.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ogród ze stawem
Pomysły na ogród na piasku
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?

Skomentuj:

Kamień w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej