Pomysły na ogród na piasku
Kwiaty w ogrodzie o piaszczystej glebie? To możliwe. Podpowiadamy jakie byliny, krzewy, trawy będą dobrze rosły na piasku.
Srebrne zarośla
Woda to skarb - powinniśmy więc ją oszczędzać. Tymczasem szczególnie dużo zużywamy jej w ogrodach na piaszczystej glebie, która nie jest w stanie utrzymywać wilgoci. Podczas upałów wiele roślin na niej marnieje, i to mimo podlewania. Na szczęście są gatunki, które w czasie suszy nie cierpią prawie wcale. Najwytrwalsze mogą rosnąć na pustyniach, wydmach i skalistych zboczach. Tam, gdzie jest trochę gliny i próchnicy, tworzą bujne łąki. Lubią upalną pogodę, nie znoszą nadmiaru wilgoci. To świetny materiał na oryginalne aranżacje.
Jak pomóc rośliną na piaszczystym terenie
Przed ich posadzeniem dodaj do gleby trochę kompostu; dzięki temu szybciej się przyjmą na nowym miejscu. Podlewaj rośliny, zanim się dobrze ukorzenią. Najbardziej korzystne jest założenie systemu nawadniania kropelkowego. Osłaniaj ziemię, by chronić ją przed szybką utratą wilgoci. Żwir ładnie wygląda, z kolei kora lub zrębki z czasem zamieniają się w próchnicę. Pomagaj roślinom. Wiosną dokarmiaj je nawozem organiczno-mineralnym. Jeśli susza się przedłuża, mniej odpornym okazom wieczorem lub rano dostarcz (pod ściółkę) dużo wody (co najmniej 10 l/m2). Mała jej ilość od razu wyparuje i korzenie z niej nie skorzystają.
Rośliny, które oszczędnie gospodarują wodą, z reguły pokryte są warstwą wosku lub gęstych włosków. Nadaje im ona srebrzyste zabarwienie. Niektóre, jak bergenia i rojniki, na słońcu efektownie czerwienieją. Z kolei lawenda, szałwia lekarska i macierzanka czarują wonią zarówno kwiatów, jak i liści. Jednak największą atrakcją suchych miejsc są kwitnące juki karolińskie, perowskie i dziewanny kutnerowate.
W rejonach, gdzie jest wyjątkowo gorąco i sucho, doskonale sprawdza się uprawa w pojemnikach. Wyniesione ponad ziemię rośliny stają się lepiej widoczne; elementem dekoracyjnym są też donice. Już z kilku powstaje malowniczy zakątek. W donicach zazwyczaj sadzi się pelargonie, bo są bardzo wytrzymałe i kwitną przez cały sezon, a do ich podlewania wystarcza niewiele wody.
Wrzosowisko
Jeśli gleba ma kwaśny odczyn, najlepszym rozwiązaniem jest założenie na niej rabaty z wrzosów, (wrzośce są bardziej wrażliwe na przesuszenie gleby) oraz miniaturowych sosen i jałowców. Taka kompozycja jest kolorowa przez cały rok. Niektóre odmiany wrzosów mają bowiem pomarańczowe, czerwone lub żółtawe liście, a u tzw. odmian pączkowych kwiaty utrzymują się do wiosny.
Iglaki odporne na suszę
Wiele iglaków, zwłaszcza sosny, jałowce pospolite, a także gubiące jesienią igły modrzewie, jest w stanie wytrzymać skrajną suszę. Rabaty składające się z ich różnorodnych odmian wyglądają bardzo dekoracyjnie. A jeśli powierzchnię ziemi pokryjemy grubą warstwą ściółki, praktycznie nie wymagają pielęgnacji.
Kwitnące byliny na piasek
Gleba gliniasto-piaszczysta magazynuje nieco wilgoci, co pozwala wielu bylinom osiągać spore rozmiary i bujnie kwitnąć. Rabatę na zdjęciu poniżej zdobią biała jeżówka purpurowa 'White Swan', niski dzielżan 'Moerheim Beauty', biała i liliowa liatra kłosowa, pomarańczowy krwawnik pospolity 'Terracotta' i żółty krwawnik wiązówkowaty oraz złocista rudbekia błyskotliwa.
Skromne rośliny - charakterystyczna dla jałowych wydm trawa piaskownica zwyczajna, mało u nas znany zawciąg szerokolistny i marchew (ale nie jej odmiana warzywna, lecz ozdobna 'Queen Anne's Lace'), drobne maczki - a do tego kamienie, żwir, podest z desek spłowiałych na słońcu i kilka morskich detali razem stworzą zakątek, w którym niemal czuje się słonawą bryzę.
W naszych ogrodach mogą zimować kaktusy! Do gatunków wyjątkowo odpornych na mróz (nawet do -29°C) należą niektóre opuncje, m.in. Opuntia polyacantha (na zdjęciu jej odmiana 'Wibke'). Zabójcza jest dla nich jednak zimowa wilgoć, dlatego powinny rosnąć np. pod okapem dachu.
Żwirowa rabata z trawami
Zdobiące tę żwirową rabatę trawy - od dołu trzęślica modra 'Variegata', rozplenica oścista 'Rubra' i ostnica trzcinkowata - lubią pełne słońce i przepuszczalną, niezbyt suchą, gliniasto-piaszczystą ziemię.
Ogród japoński
Japończycy stworzyli wystylizowane ogrody suchego krajobrazu zwane karesansui. Wodę zastępuje w nich piasek i żwir, a głównymi elementami są efektowne głazy. Ich prostota pasuje do brył nowoczesnych budynków.
- Więcej o: