Projekt ogrodu "Kwiatowy labirynt" - infografika: Karolina Duś
Dzięki zróżnicowaniu terenu na niewielkiej powierzchni powstał ogród pełen tajemnic i zakamarków. Bylinowe rabaty i drzewa owocowe sprawiają, że widoki zmieniają się tu kilka razy w sezonie.
1 z 6Projekt ogrodu "Kwiatowy labirynt" - infografika: Karolina Duś
2 z 6Projekt i tekst Agnieszka Hubeny--Żukowska Pracownia Sztuki Ogrodowej www.pracowniasztuki- ogrodowej.pl tel. 58 35 12 512 - Fot. Archiwum projektantki
3 z 6W całym ogrodzie rosną rośliny łatwe w uprawie i niewymagające zimowego okrycia, np. czosnki ozdobne, szałwie, jeżówki i piwonie. Późnym latem zakwitają przyciągające motyle rozchodniki - Fot. Archiwum projektantki
4 z 6W cieniu, przy źródełku rośnie sporo bylin: parzydło leśne, rodgersja kasztanowcolistna, funkie i tawułki - Fot. Archiwum projektantki
5 z 6Oprócz kwiatów koloru rabatom dodają gatunki o kolorowych liściach, np. żurawka 'Palace Purple' - Fot. Archiwum projektantki
6 z 6Najwyższa część ogrodu jest ukryta pod koronami owocowych drzew - Fot. Archiwum projektantki
Właściciele tej posesji (850 m2) na Pomorzu postawili przede mną kilka zadań. Dom usytuowany był na pochyłej działce. Chodziło przede wszystkim o funkcjonalne zaplanowanie części frontowej, aby znalazło się tam wygodne wejście i podjazd do garażu oraz miejsce do składowania drewna. Był też potrzebny zakątek do zabaw dla dzieci, ustronny placyk do wypoczynku dla dorosłych i ogród warzywny. Część posesji należało osłonić, gdyż sąsiednie domy znajdują się powyżej ogrodu moich klientów. W projekcie miałam wykorzystać materiały naturalne, a ogród urządzić tak, aby był łatwy w obsłudze.
Przestrzeń podzieliłam na trzy części. Najniższa znajduje się między domem a ulicą. Dom z tarasem i trawnikiem znalazł się na środkowym poziomie. Najwyżej, w głębi ogrodu urządziłam zaciszny okrągły placyk przeznaczony na ogrodowe imprezy, warzywnik oraz tajemniczy labirynt wśród traw ozdobnych.
SCHODY I MURKI
W przedogródku zaprojektowałam szerokie, nieregularne schody otoczone z dwóch stron brzozami 'Doorenbos' i niskimi krzewami. Z boku pozostawiłam szeroki pas trawnika, który kilka razy w roku ma służyć jako wjazd techniczny do dowożenia drewna. Obok, wzdłuż ogrodzenia, blisko drzwi tarasowych znalazło się miejsce do składowania drewna.
Pomiędzy środkowym i górnym tarasem różnica wysokości wynosi około 1,6 m. Dzięki zastosowaniu murka oporowego w formie nieregularnej, drewnianej palisady udało się zmniejszyć tę skarpę. Z tego samego materiału wykonane zostały schody łączące oba tarasy.
W PEŁNYM SŁOŃCU
Od strony zachodniej budynku powstał duży trawnik, a przy domu kamienny taras osłonięty dachem z płótna żaglowego. Zależnie od pogody można go zsuwać i rozsuwać. W pobliżu znalazło się miejsce na źródełko. Woda wypływa z dwóch glinianych dzbanów leżących pośród roślin. Pod skarpą, w lekkim cieniu umieszczona została duża piaskownica z drewnianym domkiem i zjeżdżalnią.
NA SAMEJ GÓRZE
Na najwyższym piętrze ogrodu wśród starych drzew owocowych powstała łąka kwietna. Wkomponowałam w nią oparty na okręgu ogród warzywny. Kształt warzywnika wytyczyłam za pomocą łukowato wygiętych pergoli oraz drewnianych skrzyń do uprawy warzyw. Górny taras to świat dzieci, dlatego ogród warzywny połączyłam z resztą ogrodu drewnianą kładką prowadzącą wśród wysokich traw ozdobnych. W łące kwietnej zostały wycięte kręte ścieżki, które niczym labirynt prowadzić mają do indiańskiego tipi ustawionego wśród owocowych drzew.
Skomentuj:
Projekt ogrodu: kwiatowy labirynt