Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bergenia

Bergenia

Encyklopedia roślin: Bergenia  Bergenia  to dlugowieczna bylina  Ma roz

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, czerwone, różowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Bergenia (Bergenia) to długowieczna bylina azjatyckiego, górskiego pochodzenia. Dzięki przystosowaniu do każdego rodzaju gleby i zróżnicowanych ekspozycji słonecznych, bergenia cieszy się dużym powodzeniem. Grube, odporne na mrozy zielone liście i piękne wiosenne kwiatostany sprawiają, że roślina jest ozdobą każdej rabatki, oczka wodnego, czy skalniaka przez cały rok.

Rozmiary. Osiąga wysokość od 30 do 60 centymetrów.

Gatunki. W Polsce uprawiana jest bergenia grubolistna i sercowata, zwana także sercolistną. Spotykane są również odmiany mieszańcowe, będące rezultatem krzyżowania różnych gatunków.

Kwitnienie. Wiosną, od kwietnia do maja; kwiatostany w kolorze bieli, odcieniach czerwieni i różu.

Wymagania, stanowisko. Bergenia doskonale czuje się zarówno w miejscach zacienionych, jak i nasłonecznionych. Regularne nawadnianie żyznego, piaszczysto - glinianego podłoża, zapewni optymalne warunki wzrostu.

Uprawa i pielęgnacja. Bergenia doskonale znosi niesprzyjające warunki uprawy. Aby zapewnić roślinie piękny wygląd i barwę liści, zimą można ją delikatnie okryć, np. włókniną.

Rozmnażanie. Przez podział dużych, rozrośniętych egzemplarzy, lub dzieląc mocne, wystające z ziemi kłącza i wysadzając je do ziemi po ukorzenieniu.

Cięcie. Bergenia nie wymaga przycinania. Można jedynie usunąć martwe liście po zimie.

Podlewanie i nawożenie. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie podłoża. Bergenia doskonale rośnie w pobliżu oczek wodnych. Nawożenie nie jest konieczne.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Brązowe plamy na liściach bergeni i ich opadanie, to najczęstsza choroba wywoływana przez grzyby.

Zastosowanie. Bergenia stanowi doskonały element dekoracyjny skalniaków, oczek wodnych, rabat bylinowych, a także zacienionych przestrzeni pod drzewami. Posadzona w miejscu pozbawionym chwastów, nie dopuszcza do ich wzrostu w swoim otoczeniu. Stosowana jest także leczniczo, m.in. w schorzeniach skóry i infekcjach układu moczowego.

1 z 2Encyklopedia roślin: Bergenia  Bergenia  to dlugowieczna bylina  Ma roz
2 z 2Encyklopedia roślin: Bergenia

Czytaj więcej o "Bergenia"

Centrum dla odwiedzających Centralny Bank Nasion. Proj. Snøhetta
Projekt zabudowy dzielnicy Nygardstangen w Bergen
Pora kwitnienia bergenii przypada wiosną.Kwiatostany osiągają wysokość 30-50 cm.
do jednorazowej publikacji
Ogród Muséhagen w Bergen