Wrzosiec na dobry początek wiosny
Wrzosiec? Ta nazwa brzmi podobnie jak "wrzos" i rzeczywiście - obie rośliny niewiele różnią się wyglądem. Jednak kwitnienie wrzośców rozpoczyna się już na przedwiośniu!
Wrzosieć
Wrzosiec krwisty inaczej czerwony (Erica carnea) lub wiosenny
Wrzośce czerwone zawdzięczają swą popularność nie tylko wczesnemu i obfitemu kwitnieniu, ale także temu, że - w przeciwieństwie do innych roślin wrzosowatych - dość dobrze tolerują podłoże wapienne. Dlatego np. można je sadzić także we wschodniej Polsce, gdzie przeważają gleby lessowe o odczynie zasadowym.
Wrzosiec popielaty (Erica cinerea)
Wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans)
Wrzosiec darlejski
Wrzosiec drzewiasty
Korzenie wrzośca drzewiastego (E.arborea) służą do wyrobu wysoko cenionych fajek. Występuje on m.in.w basenie Morza Śródziemnego.
Wrzosiec - odmiany
- Wrzosiec czerwony 'Aurea'
- Wrzosiec czerwony 'Challenger'
- Wrzosiec czerwony 'Foxhollow'
- Wrzosiec czerwony 'Eva'
- Wrzosiec krwisty 'Isabell'
- Wrzosiec czerwony 'Winter Beuty'
- Wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby'
- Wrzosiec krwisty 'Vivelii'
- Wrzosiec krwisty 'Snow Queen'
- Wrzosiec darlejski 'Kramer's Rote'
- Wrzosiec darlejski 'George Rendal '
- Wrzosiec darlejski 'White Perfection'
- Wrzosiec rozpierzchły 'Alba'
- Wrzosiec rozpierzchły 'Holden Pink'
- Wrzosiec szary 'Alba Minor'
- Wrzosiec szary 'Golden Sport'
- Wrzosiec szary 'Marina'
- Wrzosiec bagienny 'Alba'
- Wrzosiec bagienny 'Tina'
- Wrzosiec bagienny 'Swedish Yellow'
Wrzosiec - cena
Cena wrzośców w zależności od odmiany waha się od 5 do 15 zł
Wrzosiec w kompozycjach
Wrzośce najładniej prezentują się w dużych grupach po kilka, a nawet kilkanaście sztuk jednej odmiany. Naturalnym dopełnieniem wrzoścowej rabaty są inne rośliny z rodziny wrzosowatych: wrzosy, różaneczniki, azalie, kiścienie, pierisy. Zbliżone wymagania glebowe, pokarmowe i termiczne ułatwiają pielęgnację. Dobrym towarzystwem są też iglaki, np. kolumnowe jałowce pospolite, niewielkie żywotniki, karłowe sosny i świerki.
Wrzosiec- uprawa
Wrzośce - podobnie jak większość roślin wrzosowatych - mają cienkie, delikatne korzenie, które nie sięgają głęboko, dlatego są wrażliwe na przesuszenie podłoża. W miejscu, gdzie rosną, trzeba zatem ograniczać parowanie wody z gleby, np. ściółkując grunt zaraz po posadzeniu roślin grubą warstwą zmielonej kory sosnowej.
W czasie suszy wskazane jest podlewanie, najlepiej miękką wodą. Na potrzeby wrzośców warto gromadzić deszczówkę, np. w beczce ustawionej pod rynną. Wrzośce posadzone na słabej glebie warto nawozić preparatami dla roślin wrzosowatych zakwaszającymi podłoże.
Wrzosiec - przycinanie
Wrzosiec zimowanie
Wrzosiec w pojemniku
Wrzośce to rośliny wieloletnie. W pojemnikach warto je więc umieścić przede wszystkim na okres kwitnienia, a potem przesadzić do ogrodu. Jeśli dysponujemy tylko balkonem, możemy zostawić tam wrzośce na dłużej. Nawet po przekwitnięciu ich kępy z zielonymi igiełkowatymi liśćmi dobrze komponują się z sezonowymi kwiatami balkonowymi.
Zanim nadejdzie zima, trzeba je jednak dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej owinąć pojemnik grubą warstwą agrowłókniny, a wierzch okryć gałązkami iglaków. W okresie odwilży warto je podlewać.
Świeżo posadzone wrzośce wymagają corocznego przycinania. W przypadku wrzośca czerwonego i darlejskiego zabieg wykonujemy zaraz po kwitnieniu. Gatunkom, które kwitną latem, skracamy pędy wczesną wiosną.
Wrzosiec w naturze
Wrzosiec na balkonie
Wymęczeni zimą z utęsknieniem czekamy na moment, gdy na naszym balkonie pojawią się wiosenne kwiaty. Najwcześniejsze obsadzenie skrzynek jest możliwe właściwie już na początku marca. Wprawdzie temperatura w nocy spada wtedy jeszcze często poniżej zera, ale jest kilka roślin, którym to nie szkodzi. Oprócz dobrze znanych ze swej odporności bratków, stokrotek, pierwiosnków i różnych roślin cebulowych do pierwszych obsadzeń nadają się wrzośce.
Najwięcej odmian ma popularny wrzosiec krwisty, zwany również czerwonym (Erica carnea ). Są też odmiany mieszańcowe pochodzące od jego krzyżówek z innymi gatunkami.
W większości to nieduże krzewinki osiągające 20-30 cm wysokości. Ich pędy pokryte są igiełkowatymi, zimozielonymi liśćmi i dzwoneczkowatymi kwiatami zebranymi w baldachogrona. Pojawiają się one na roślinach od lutego do kwietnia. Dominują w nich różne odcienie barwy różowej i fioletowej.
Roślinom odpowiada stanowisko słoneczne i wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie (pH 4-4,5). Jeżeli więc chcemy umieścić wrzośce pomiędzy gatunkami lubiącymi inne podłoże, lepiej pozostawić je w doniczkach, bo łatwiej będzie utrzymać odpowiedni odczyn ziemi.
Kiedy wrzośce przenosimy do ogrodu?
Wrzośce to rośliny wieloletnie. W pojemnikach warto je więc umieścić przede wszystkim na okres kwitnienia, a potem przesadzić do ogrodu, gdzie będą się czuły bardziej komfortowo i lepiej przezimują (jesienią warto okryć je gałązkami iglaków lub obsypać warstwą kory w celu ochrony przed dużym mrozem). Mogą tam rosnąć np. na wrzosowisku w towarzystwie różaneczników, azalii i wrzosów. Sprawdzają się też jako rośliny na skalniak.
Jeśli jednak dysponujemy tylko balkonem, możemy zostawić tam wrzośce na dłużej. Nawet po przekwitnięciu ich kępy z zielonymi igiełkowatymi liśćmi dobrze komponują się z sezonowymi kwiatami balkonowymi i stanowią uzupełnienie kolorowej kompozycji.
Przed zimą trzeba je jednak dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej pojemnik owinąć grubą warstwą agrowłókniny,a wierzch okryć gałązkami iglaków. W okresie odwilży warto je podlewać.
Skomentuj:
Wrzosiec na dobry początek wiosny