Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Myślisz, że kupujesz wrzosy? Upewnij się, bo łatwo je pomylić z wrzoścami

Magda Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Jesienią kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze pełne są doniczek wrzosów i wrzośców, choć bardzo podobne - różnią się od siebie porą kwitnienia i wytrzymałością na zimowe warunki.

Od lewej na zdjęciu znajdują się wrzosy i wrzośce
Od lewej na zdjęciu znajdują się wrzosy i wrzośce
Red.
Wrzosy sprzedawane są w doniczkach. Ich delikatne gałązki obsypane maleńkimi fioletowymi, różowymi lub białymi kwiatuszkami, pojedynczymi lub pełnymi, wyglądają bardzo urokliwie. Niektóre już kwitną, inne mają tylko pąki. Te ostatnie to odmiany, które wcale się nie rozwijają i dzięki temu do wiosny nie zmienią swojego wyglądu (kwiatki innych odmian zwykle obsypują się późną jesienią). W tym samym czasie w sprzedaży pojawiają się również amarantowe wrzośce, bardzo podobne do wrzosów. Obie rośliny są tak piękne, że coraz częściej dajemy je w prezencie zamiast bukietów kwiatów. Jak odróżnić jedne od drugich? Jak się nimi opiekować? Czy można posadzić je w ogrodzie lub na balkonie, czy lepiej postawić w pokoju?

Jak odróżnić wrzosy od wrzośców?

To wcale nie jest trudne, wystarczy baczniej przyjrzeć się roślinie. Liście wrzosów są łuskowate, a kwiaty wyglądają jak dzwoneczki złożone z oddzielnych płatków. Natomiast na gałązkach wrzośców wyrastają igiełkowate liście, a płatkami zrośnięte są w dzbanuszek lub rurkę.

Wrzosy na balkony i do ogrodu

Jesień to pora kwitnienia wrzosów. W kwiaciarniach i w szkółkach jest ich dużo więcej niż wrzośców, których większość odmian kwietnie wiosną. Wrzosy, które możemy kupić teraz to odmiany mrozoodpornego wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris), który rośnie w naszych lasach. Jest idealną rośliną na ogrodowe wrzosowisko, czyli rabatę o kwaśnej ziemi. Z powodzeniem można udekorować nimi balkony i tarasy. Do końca jesieni będą wyglądać atrakcyjnie, ale nie przetrwają zimy.

Wrzośce do domu

Pochodzą z Afryki, z rejonów, gdzie wiosna przypada w porze naszej jesieni. Mają ciepłolubną naturę i przymrozki je niszczą. Obsypany drobnymi dzbanuszkami wrzosiec delikatny (Erica gracilis) jest w naszym klimacie wyłącznie sezonowym kwiatkiem doniczkowym, którym możemy dekorować domowe wnętrza czy chłodne werandy. Trzeba ją jedynie umiarkowanie podlewać, a po ustąpieniu przymrozków wystawić na lekko ocieniony balkon lub do ogrodu, przyciąć i zasilić nawozem dla azalii i różaneczników. Czy jednak warto? Wiosną pojawią się przecież inne pięknie kwitnące wrzośce.    Więcej o:

Skomentuj:

Myślisz, że kupujesz wrzosy? Upewnij się, bo łatwo je pomylić z wrzoścami