Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Zimozielony wiciokrzew Henry'ego

Alicja Gawryś, KJ

Spośród wielu znanych gatunków tych pnączy wiciokrzew Henry'ego wyróżnia się dodatkową zaletą: jest zimozielony.

Już na pierwszy rzut oka widać, że gatunek ten jest przystosowany do przetrwania zimy - jego liście są skórzaste i lśniące. Mają wydłużony kształt (10-15 cm) i ciemnozieloną barwę. Może rosnąć na zachodzie i w centrum Polski (strefa 6B). Problemy z jego utrzymaniem mogą wystąpić we wschodniej części kraju.
 
Wiciokrzew (Lonicera) - uprawa i pielęgnacja

Kwiaty wiciokrzewu Henry'ego

Kwiaty wiciokrzewów są rurkowate i pojawiają się w kątach liści. U wiciokrzewu Henry'ego (Lonicera henryi) podziwiamy je w czerwcu i w lipcu. Są wprawdzie niewielkie i słabo pachną, ale za to mają oryginalną purpurowo-czekoladową barwę, a u odmiany 'Copper Beauty' są żółto-pomarańczowe. Za dekoracyjne można również uznać fioletowe owoce dojrzewające późnym latem.
 
Najpiękniejsze pnącza

Wiciokrzew Henry'ego - wygląd

Wiciokrzew Henry'ego dorasta do wysokości 3-4 m. W sezonie jego pędy mogą się wydłużać o 1 m. To właśnie nimi roślina oplata się wokół podpór, nie można więc jej posadzić przy nagim murze. Do wspinania się potrzebuje kratki lub drążka. Pnącze może stanowić całoroczną ozdobę, ale także praktyczną osłonę ściany budynku przed utratą ciepła. Dobrym miejscem do jego eksponowania jest również pergola i ażurowa altana. Posadzone przy ogrodzeniu będzie grać rolę żywopłotu, odgradzając ogród od ulicznego kurzu.

Wiciokrzew - pielęgnacja

Odpowiednie jest miejsce zaciszne i półcieniste. To w pewnym stopniu zabezpieczy liście przed wysychaniem, co zdarza się na przedwiośniu przy dużych wahaniach temperatury między dniem a nocą. Roślina zadowala się przeciętną glebą ogrodową, jednak w zbyt piaszczystej może odczuwać brak wody. Ideałem byłaby żyzna ziemia o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, dobrze utrzymująca wilgoć, choć nie podmokła.

Wiciokrzew - cięcie

W pierwszym roku po posadzeniu wiciokrzewu jego łodygi przycinamy na wysokości ok. 30 cm nad ziemią. W następnych latach pędy skracamy wiosną o 1/3 długości. Wieloletnie egzemplarze możemy odmłodzić poprzez wycięcie suchych oraz najstarszych pędów.

Wiciokrzew Henry'ego - zimowanie

Jeśli ktoś posadzi wiciokrzew Henry'ego na stanowisku słonecznym, to zimą przy słonecznej i mroźnej pogodzie powinien ocienić roślinę, np. parawanem z ciemnej agrowłókniny. Przed zapowiadanymi ostrymi mrozami warto ustawić słomianą matę albo nawet owinąć ją wokół pnącza. Gleba powinna być wyściółkowana korą, która ochroni korzenie.

Czasem jednak, mimo osłony, wiciokrzew przemarznie. Wtedy przycinamy jego pędy aż do żywych tkanek, jeżeli trzeba - tuż przy ziemi. Jeśli korzenie nie są martwe, roślina powinna wiosną wytworzyć młode pędy. By jej w tym pomóc, trzeba ją regularnie podlewać.

Wiciokrzew Henry'ego - sadzonki, cena

Gatunek ten można kupić w niektórych centrach ogrodniczych. Doniczka z okazem o wysokości 60-100 cm kosztuje 20-30 zł.

W sklepach internetowych: www.ogrodkroton.pl, e-clematis.com, www.krolestworoslin.pl, www.iglaki24.pl.

W szkółkach drzew i krzewów ozdobnych, takich jak np.Kurowscy (www.kurowski.pl), Borysławice (www.boryslawice.pl), Bór (www.bor.pl), Hortulus (www.hortulus.com.pl), Kapias (www.kapias.pl), Kwiaciarski Zakład Doświadczalny, Instytutu Ogrodnictwa Nowy Dwór (www.kzd.com.pl), Tomszak (www.tomszak.pl), Ważyńscy (www.wazynscy.pl)

Pnącza na elewacji domu - szkodzą czy zdobią?

Zimozielone pnącza

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Róża pnąca 'New Dawn'
Pnącza: Winobluszcz Veitchii
Sundavilla - zachwycające pnącze na balkon

Skomentuj:

Zimozielony wiciokrzew Henry'ego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej