Dipladenia
Każdy, kto lubi rośliny obsypane dużą ilością dużych i efektownych kwiatów powinien sprawić sobie to pnącze. Kwiaty pojawiły się kilka lat temu i od razu podbiło serca wielu właścicieli balkonów i tarasów.
To piękna roślina z rodzaju Mandevilla wyhodowana została przez znaną japońską firmę Suntory - twórcę innego balkonowego przeboju - surfinii. Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak ona w krótkim czasie zawojuje balkony i tarasy. Sundaville obsypana jest dużą ilością lejkowatych kwiatów o średnicy 5-6 cm. W zależności od odmiany są one białe, czerwone lub różowe. Pojawiają się nieprzerwanie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków na tle ciemno zielonych, błyszczących liści. Ważną ich zaletą jest odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rośliny te wyglądają efektownie w dużych donicach na balkonach i tarasach, a także ustawione w ogrodzie.
Sundavilla hodowla? Wszystkie odmiany najlepiej czują się w miejscach słonecznych, ale znoszą też delikatny półcień. Wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania (lekkie przesuszenie bryły korzeniowej sprzyja nawet zawiązywaniu pąków kwiatowych). Ze względu na silny wzrost warto pamiętać o częstym nawożeniu, nawozem do roślin kwitnących. Dobrym sposobem zapewnienia roślinie stałego dopływu substancji pokarmowych jest nawożenie jej przy każdym podlewaniu. Stosujemy wtedy roztwór 10 - krotnie słabszy niż zalecany na opakowaniu.
Sundaville, Mandevilla, Dipladenia. Pnącze wiecznie zielone o okazałych, trąbkowatych kwiatach - różowych, białych, ciemnoczerwonych z żółtą gardzielą. Liście zielone, błyszczące, nieco skórzaste. W naszym klimacie nie może zimować w gruncie, ale można je uprawiać w pojemniku na balkonie lub tarasie w
Rozmiary Sundavilla to pnącze, które osiąga 1-3 m długości.
Gatunki i odmiany
Kwitnienie Sundavilla kwitnie od maja do przymrozków.
Wymagania Stanowisko słoneczne - najlepiej ustawić roślinę na południowym oknie lub półcieniste, bardzo ciepłe i wilgotne.
Sundaville - jaka ziemia? Gleba żyzna, próchniczna, z dodatkiem torfu wysokiego.
Ponieważ w ciągu sezonu pędy starannie pielęgnowanych egzemplarzy przyrastają ponad metr i intensywne się rozkrzewiają, pnącze to wymaga stosowania solidnych podpórek. Pnącza prowadzimy przy podporach. Na zimę należy schować roślinę do ogrzewanego pomieszczenia.
To roślina wieloletnią, ale w naszych warunkach klimatycznych należy przenieść ją na okres zimowy do jasnego, chłodnego (najlepiej około 15oC) pomieszczenia i ograniczyć podlewanie. Ponownie wystawiamy ją na zewnątrz w maju gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, wcześniej hartując przez kilka dni.
Sadzonki wierzchołkowe, nasiona.
Cięcie prześwietlające wykonujemy wczesną wiosną. W celu rozkrzewienia można przyciąć w II.
Wymaga regularnego podlewania letnią wodą, tak by podłoże było równomiernie wilgotne, ale nie można doprowadzić do zalania. Wskazane zasilanie nawozami dla roślin kwitnących. Należy również zraszać liście, ponieważ sundaville wymaga dużej wilgotności powietrza.
Mączlik szklarniowy, wełnowce, przędziorek. Fuzarioza.
Zastosowanie Dekoracyjne pnącza pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Uprawia się je przy podporach w oranżerii lub na kratkach w mieszkaniu. Efektownie wyglądają w dużych donicach na balkonach i tarasach. Roślina trująca.
INNE
Czytaj więcej o "Sundavilla - zachwycające pnącze na balkon"