Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sundavilla - zachwycające pnącze na balkon

Jolanta Zdanowska

Każdy, kto lubi rośliny obsypane dużą ilością dużych i efektownych kwiatów powinien sprawić sobie to pnącze. Pojawiło się kilka lat temu i od razu podbiło serca wielu właścicieli balkonów i tarasów.

Ta piękna roślina z rodzaju Mandevilla wyhodowana została przez znaną japońską firmę Suntory - twórcę innego balkonowego przeboju - surfinii. Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak ona w krótkim czasie zawojuje balkony i tarasy. Sundaville obsypana jest dużą ilością lejkowatych kwiatów o średnicy 5-6 cm. W zależności od odmiany są one białe, czerwone lub różowe. Pojawiają się nieprzerwanie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków na tle ciemno zielonych, błyszczących liści. Ważną ich zaletą jest odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rośliny te wyglądają efektownie w dużych donicach na balkonach i tarasach, a także ustawione w ogrodzie.

Wszystkie odmiany najlepiej czują się w miejscach słonecznych, ale znoszą też delikatny półcień. Wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania (lekkie przesuszenie bryły korzeniowej sprzyja nawet zawiązywaniu pąków kwiatowych). Ze względu na silny wzrost warto pamiętać o częstym nawożeniu, nawozem do roślin kwitnących. Dobrym sposobem zapewnienia roślinie stałego dopływu substancji pokarmowych jest nawożenie jej przy każdym podlewaniu. Stosujemy wtedy roztwór 10 - krotnie słabszy niż zalecany na opakowaniu.

Ponieważ w ciągu sezonu pędy starannie pielęgnowanych egzemplarzy przyrastają ponad metr i intensywne się rozkrzewiają, pnącze to wymaga stosowania solidnych podpórek. Sundaville jest rośliną wieloletnią, ale w naszych warunkach klimatycznych należy przenieść ją na okres zimowy do jasnego, chłodnego (najlepiej około 15oC) pomieszczenia i ograniczyć podlewanie. Ponownie wystawiamy ją na zewnątrz w maju gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, wcześniej hartując przez kilka dni.

Odmiany:

- Sundaville Red - kwiaty czerwone z aksamitnym nalotem, rozpoczyna kwitnienie wcześnie w maju i kwitnie obficie do późnej jesieni.

- Sundaville Pink (nowość 2008) o różowych kwiatach rozpoczyna kwitnienie, podobnie jak Sundaville Red.

- Sundaville Cosmos White - o dużych, białych kwiatach

pojawiających się nieco później, w okresie letnim na tle dużych liści; kwitnie nieprzerwanie.

- Sundaville Pretty Red i Sundaville Pink White Blush (nowości 2008) - o mniejszych kwiatach niż wyżej opisane odmiany; rozpoczynają kwitnienie wcześnie i kwitną obficie do pierwszych przymrozków.

- Super Trouper - najnowsza roślina z rodzaju Mandevilla o pełnych różowych kwiatach

Skomentuj:

Sundavilla - zachwycające pnącze na balkon