Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiciokrzew (Lonicera) - uprawa i pielęgnacja

Wojciech Podstolski, KJ

Wiciokrzewy to bardzo pięknie kwitnące pnącza. Wykorzystywane są do obsadzania ścian, pergoli i altan. Sprawdzą się na tarasie czy nawet balkonie, ale nie wolno zapomnieć o stabilnej podporze.

Wiciokrzew
Wiciokrzew
Fot.Pixabay/adamtepl

Wiciokrzew w Polsce

Wiciokrzewy to bardzo duża rodzina gatunków i odmian. Do najbardziej popularnych należą:

  • wiciokrzew japoński (Lonicera japonica),
  • wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium),
  • wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum),
  • wiciokrzew Browna (Lonicera brownii).

Wiciokrzewy uprawa

Wiciokrzewy dobrze rosną na większości przeciętnych ogrodowych gleb. Jednak najlepiej rozwijają się na podłożach żyznych i przepuszczalnych, bogatych w próchnicę i umiarkowanie wilgotnych. Warto pamiętać, że niektóre gatunki mają specyficzne, nawet skrajnie różne, wymagania glebowe - np. wiciokrzew przewiercień lubi gleby wapienne podczas gdy wiciokrzew pomorski zdecydowanie wapnia nie toleruje.

Wiciokrzewy - Lonicera

Wiciokrzew sadzenie

Rośliny sadzimy w dołki o średnicy kilka razy większej niż pojemnik. Na dno warto wrzucić łopatę ogrodowego kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Sadzonki umieszczamy w dołkach 5-10 cm głębiej niż rosły w doniczkach. Jeżeli chcemy zastosować wiciokrzewy do okrycia ogrodzenia rośliny sadzimy w odstępach około 1 m. Krzewy lubią, aby gleba wokoło korzeni pozostawała chłodna, dlatego przestrzeń wokoło korzeni warto okryć warstwą kory która będzie zabezpieczać przed nagrzewaniem i utratą wilgoci. Pnącza mogą wyrastać spośród ocieniających glebę niskich krzewów, takich jak krzewuszka cudowna 'Nana Purpurea', karłowe odmiany tawuły japońskiej i berberys Thunberga. Wokoło pnączy możemy posadzić także (w odległości około 30cm) okrywowe byliny jak bodziszki, jasnotę gajowiec lub barwinek.

Gdzie posadzić wiciokrzew

Wiciokrzewy lubią stanowiska od półcienistych do słonecznych. Wrażliwsze gatunki zimozielone, takie jak wiciokrzew Girarda, Henry'ego oraz odmiany wiciokrzewu japońskiego najlepiej sadzić w półcieniu przy ścianach lub miejscach osłoniętych przez iglaki. Do najodporniejszych na mrozy należą wiciokrzew Browna, pomorski oraz przewiercień. Nieco wrażliwsze są wiciokrzew Heckrotta i Tellmanna.
 

Wiciokrzew cięcie

Wiciokrzewy rosną dość bujnie, ale tniemy je raczej słabo. W zależności od wielkości roślin zostawiamy tylko 2-4 najsilniejsze pędy i skracamy je do 1/3 długości. Tak uformowane rośliny mocno się rozgałęziają i w następnych latach będą obficie kwitnąć. Wyrośnięte egzemplarze wymagają jedynie niedużych cięć. Wczesną wiosną delikatnie prześwietlamy gatunki kwitnące na pędach zeszłorocznych, takie jak wiciokrzew przewiercień i Tellmanna. Usuwamy jedynie pędy nadmiernie rozrastające się, uschłe i zdrobniałe. Krzewy kwitnące na pędach tegorocznych, takie jak wiciokrzew Heckrota i japoński, możemy ciąć znacznie mocniej. Starsze krzewy ogałacają się w dolnych partiach dlatego co pięć, sześć lat warto je odświeżyć poprzez silne cięcie odmładzające.

Wiciokrzew choroby i szkodniki

Mszyce należą do najbardziej uciążliwych szkodników atakujących wiciokrzewy. Pojawiają się masowo w maju na szczytach pędów, waśnie tam gdzie znajdują się. Najczęściej atakują rośliny rosnące na stanowiskach suchych i słonecznych. pąki kwiatowe i najmłodsze liście. Oszpecają rośliny powodując deformację i zahamowanie wzrostu pędów oraz znacznie ograniczają kwitnienie. Gdy tylko zauważymy pierwsze owady krzewy powinniśmy opryskać preparatem Mospilan 20 SP o stężeniu 0,02%.
 
Pnącza kwitnące latem

Wiciokrzewom zagraża także mączniak prawdziwy. Ta poważna grzybowa choroba objawia się występowaniem białego mączystego nalotu na górnej stronie liści a także brązowych plam, które w efekcie prowadzą do zamierania liści. Najbardziej podatny jest wiciokrzew przewiercień i japoński 'Aureoreticulata'. Środkiem zaradczym mogą być opryski preparatami grzybobójczymi Rubigan 12 EC (0,03%), Saprol 190 EC (0,15%) i Baycor 300 EC (0,2%). Najlepiej zabieg powtórzyć 2-3 razy w odstępach 10 dniowych za każdym razem stosując inny preparat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiciokrzew (Lonicera) - uprawa i pielęgnacja