Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Czerwiec w domu, na balkonie i tarasie. Kalendarz prac ogrodniczych.

Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz
Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) - Fot. shutterstock/Olga Lipatova



KWITNIE W CZERWCU

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Silnie rosnące pnącze o skórzastych liściach i pachnących białych kwiatach pojawiających się od wiosny do jesieni. Wymaga miejsca dobrze oświetlonego rozproszonym światłem i temperatury nie niższej niż 15°C. Podłoże dla niego powinno być próchniczne i stale wilgotne. Lubi też wilgotne powietrze. Dla obfitego kwitnienia trzeba go nawozić pożywkami zawierającymi sporo potasu. Rozmnażamy roślinę latem przez sadzonki.

W DOMU

Wystawiamy rośliny

Przenosimy na dwór niektóre kwiaty doniczkowe, np. cytrusy, mirt, oleander i fuksje oraz kaktusy i inne sukulenty. Wcześniej kilka dni je hartujemy - wystawiamy codziennie na kilka godzin na zewnątrz, stopniowo wydłużając czas ich pobytu na powietrzu. Duże okazy, które trudno dźwigać, wystawiamy od razu, ale na kilka dni cieniujemy je agrowłókniną lub papierem. Spędzając lato na powietrzu, rośliny wzmocnią się, rozkrzewią, a ich liście nabiorą intensywniejszej barwy.

Chronimy

Gdy na roślinach pojawią się szkodniki, zwalczamy je jak najszybciej odpowiednimi preparatami. Mszycami i przędziorkami zagrożone są zwłaszcza okazy stojące przy otwartych oknach. Warto umieścić w podłożu pałeczki owadobójcze. Preparat z nich rozpuszcza się w wodzie i przez korzenie wnika z nią do soku komórkowego, przez co staje się on trujący dla szkodników.

Nawozimy

Regularnie podlewamy i zasilamy kwiaty

- przynajmniej raz na 10 dni pożywką wieloskładnikową. W zależności od uprawianych gatunków stosujemy nawóz dla roślin kwitnących lub zielonych. Najwygodniejsze w użyciu są granulowane nawozy długo działające. Najlepiej dodać je do podłoża w trakcie przesadzania roślin, ale można też zrobić w ziemi znajdującej się w doniczkach kilka otworów i nasypać w nie granulki. Taki preparat stopniowo uwalnia się do podłoża i systematycznie dostarcza roślinom niezbędnych składników pokarmowych. Nie grozi też zasoleniem ziemi.

Rozmnażamy

Ciągle jeszcze możemy rozmnażać rośliny z sadzonek. Rezygnujemy z tego zabiegu tylko podczas bardzo intensywnych upałów, kiedy to rośliny znacznie zwalniają metabolizm. Ścięte fragmenty pędów na okres ukorzeniania umieszczamy w wodzie lub mieszance torfu z piaskiem (w proporcji 1:1) i ustawiamy w miejscu oświetlonym sporą ilością rozproszonego światła.

Gatunki pochodzące z tropików i cienistych lasów potrzebują wilgotnego powietrza, dlatego takie rośliny, jak: bluszcze, paprocie, maranty, kalatee, skrzydłokwiaty, anturia (na zdjęciu) itp., wymagają częstego zraszania. Opryskujemy je wodą przego- towaną lub nawet destylowaną, aby nie tworzyły się na roślinach białe osady związków wapnia.

Czy wiesz, że... Warto posadzić w skrzynkach poziomki. Ustawione w półcieniu, regularnie podlewane i zasilane będą owocowały obficie przez całe lato.

NA BALKONIE I TARASIE

Podlewamy

Rośliny w skrzynkach podlewamy codziennie, najlepiej rano (w ciągu dnia liście są zbyt nagrzane słońcem i zimna woda może spowodować szok termiczny). Unikamy moczenia liści wieczorem (sprzyja to inwazji chorób grzybowych).

Sadzimy i siejemy kwiaty

Możemy teraz obsadzić balkonowe skrzynki, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. W sklepach ciągle jest spory wybór rozsady kwiatów sezonowych, więc nie będzie kłopotu z zakupem roślin. W późniejszym okresie źródłem kwiatów mogą być także sklepy w okolicach cmentarzy. Niektóre gatunki są tam dostępne całe lato. Usuwamy jednocześnie ze skrzynek przekwitłe kwiaty wiosenne, a sadzimy takie, które będą kwitły do jesieni, np. pelargonie, petunie, aksamitki. Możemy posadzić je w tej samej ziemi, jeżeli zmienialiśmy ją wiosną.

Można wysiać w skrzynkach szybko rosnące jednoroczne pnącza, np. fasolę wielokwiatową lub wilec. Jednoroczne pnącza, wspinając się po sznurkach lub kratkach, szybko utworzą ażurową zieloną ścianę i dadzą cień.

Nawozimy

Zaczynamy zasilać kwiaty sezonowe posadzone w zeszłym miesiącu, gdyż w podłożu może już im brakować składników pokarmowych. Nawożenia potrzebują też byliny i iglaki w pojemnikach. Stosujemy pożywki odpowiednie dla tych roślin.

Chronimy

Przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych starannie oglądamy rośliny, zwłaszcza wierzchołki i dolne strony liści, aby w porę wykryć i zwalczyć pojawiające się na nich szkodniki.

Czy wiesz, że... Wszystkie odmiany petunii długopędowych, pelargonii bluszczolistnych i zwisających werben potrzebują dużo wody i sporo nawozu, bo to rośliny o bardzo intensywnym wzroście. Do surfinii stosujemy specjalne pożywki zawierające niezbędne dla nich związki żelaza.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze w czerwcu
W domu, na balkonie i na tarasie. Kalendarz prac ogrodniczych w maju.
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze w lipcu

Skomentuj:

Czerwiec w domu, na balkonie i tarasie. Kalendarz prac ogrodniczych.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej