Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze w lipcu
W ogrodach już istna burza kwiatów, kolorów i zapachów! Ciepłe i słoneczne dni nastrajają nas wakacyjnie. Na całkiem beztroskie lenistwo nie pozwalają jednak ogrodowe obowiązki
Kalendarz ogrodnika - lipiec
- Jeżeli chcemy posadzić jeszcze jakieś nowe rośliny, musimy wybrać te sprzedawane w pojemnikach, bo tylko one dobrze przyjmą się o tej porze. Unikajmy jednak tej czynności w okresie dużych upałów, bo rośliny spowalniają wtedy znacznie procesy życiowe, co nie sprzyja tworzeniu nowych korzeni.
- Musimy bardzo starannie obserwować liście róż, bo w czasie upałów i suszy atakowane są przez różne szkodniki, a przy deszczowej pogodzie przez choroby grzybowe. Wiele szlachetnych odmian jest bardzo wrażliwych i w takiej sytuacji może nawet zginąć. Szybkie wykrycie pierwszych objawów zagrożenia i opryskanie roślin na początku inwazji sprzyja skutecznemu pozbyciu się kłopotu.
- Pod koniec miesiąca ostatni raz zasilamy rośliny nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla danej grupy.
Kalendarz ogrodnika na lipiec - Iglaki
Jeżeli rośliny żółkną, trzeba sprawdzić, czy nie zostały opanowane przez przędziorki lub choroby grzybowe. Jeśli są zdrowe, to istnieje przypuszczenie, że podłoże jest za mało kwaśne, co iglakom utrudnia pobieranie składników pokarmowych. Trzeba je wtedy zasilić nawozem wieloskładnikowym (np. dla iglaków lub rododendronów) zawierającym substancje zakwaszające.
Kalendarz ogrodnika na lipiec - byliny
- Można jeszcze dzielić i przesadzać niektóre byliny (te, które nie kwitną w tej chwili), ale warto to robić w pochmurne dni lub osłonić przesadzone rośliny na kilka dni agrowłókniną lub jutą.
- Pod koniec miesiąca sadzimy cebule zimowitów, zagłębiając je w ziemi na 15-20 cm. Posadzone płycej będą słabiej kwitły.
- Przepikowujemy lub przerywamy siewki bylin wysianych w poprzednim miesiącu. Rosnąc w zbytnim zagęszczeniu, wyciągną się nadmiernie, będą wiotkie i słabo rozkrzewione.
- Kępom wysokich bylin np. ostróżek, zawilców japońskich, rudbekii i dalii, warto zapewnić podpórki, aby nie łamały się pod ciężarem kwiatów. Dzieje się tak zwłaszcza po obfitych opadach deszczu.
Lipiec to dobry termin, by opanować najbardziej ekspansywne gatunki na skalniaku. Można wtedy dzielić i przesadzać rośliny, które okres kwitnienia mają już za sobą: żagwin, płomyk szydlasty, aster alpejski, gęsiówkę i pierwiosnki.
Kalendarz ogrodnika na lipiec - drzewa i krzewy owocowe
- Żeby późne odmiany jabłoni miały ładne duże owoce, w pierwszych dniach lipca warto przerzedzić im zawiązki. Gałęzie, które wytworzyły ich szczególnie dużo, trzeba podeprzeć, aby nie wyłamały się pod ciężarem. Narażone są na to zwłaszcza podczas silnych wiatrów i burz.
- W końcu miesiąca motyle wielu szkodników składają jaja na pędach. Warto opryskać wtedy drzewa preparatem Fastac i powtórzyć zabieg po jednym i po dwóch tygodniach, aby zniszczyć wylęgające się larwy. Z oprysków rezygnujemy na wczesnych odmianach, gdzie owoce są już prawie dojrzałe do jedzenia.
Kalendarz ogrodnika na lipiec - kwiaty dwuletnie i jednoroczne
- Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany i przynajmniej raz w miesiącu nawozimy rośliny roztworem mieszanki wieloskładnikowej, aby jak najobficiej i jak najdłużej kwitły.
- Gdy siewki roślin dwuletnich wysianych w poprzednim miesiącu mają 2-3 liście, pikujemy je pojedynczo na rabacie zapasowej, gdzie będą zimowały, lub do pojemników, które później zadołujemy na zimę w ogrodzie.
- Zaczynamy zbierać kwiaty i kłosy traw oraz zbóż przeznaczone do suszenia. Ścinamy je w ciągu słonecznego dnia, wiążemy w niezbyt grube pęczki i wieszamy główkami w dół w miejscu cienistym i przewiewnym. W takich warunkach zachowają żywe kolory i ładny kształt.
Kalendarz ogrodnika na lipiec - Trawnik
Murawę kosimy co tydzień, a w razie suszy codziennie podlewamy. Podczas wielkich upałów nastawiamy noże kosiarki nieco wyżej niż zwykle, aby słońce nie wysuszało nadmiernie odsłoniętych korzeni roślin. Również koszenie trawy po dłuższej przerwie (np. urlop) trzeba przeprowadzać ostrożnie - najpierw na nieco większej wysokości, a dopiero po kilku dniach - niżej.
Kalendarz ogrodnika na lipiec - oczko wodne
Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin wodnych i przerywamy te, które nadmiernie się rozrosły.
W nasłonecznionych stawach, w których jest zbyt dużo ryb i za mało roślin, bardzo szybko rozwijają się glony. W takich zbiornikach trzeba zainstalować filtry oczyszczające wodę i koniecznie ograniczyć ilość pokarmu podawanego zwierzętom, aby jego nadmiar nie zalegał na dnie.
Kalendarz ogrodnika na lipiec - kwiaty balkonowe i tarasowe
- Podlewamy rośliny obficie codziennie rano, aby wilgoci starczyło im na cały dzień. Jeżeli wieczorem ziemia jest mimo to sucha, powtarzamy nawadnianie, unikając moczenia liści. Gdyby zostały długo mokre, narażone byłyby na choroby grzybowe.
- Zasilamy rośliny regularnie nawozem wieloskładnikowym. Przy dokarmianiu raz na tydzień sporządzamy roztwór według przepisu na opakowaniu. Możemy też dodawać pożywkę do wody codziennie, ale wtedy rozcieńczamy ją dziesięciokrotnie bardziej w stosunku do zaleceń producenta.
Kalendarz ogrodnika na lipiec - Warzywa
- Ciągle jeszcze możemy wysiewać warzywa przeznaczone do spożycia jesienią, np. fasolę szparagową, koper, szpinak, sałatę, rzodkiewkę.
- Słabo rosnące jarzyny zasilamy saletrą amonową lub Azofoską, stosując nie więcej niż 15 g/m kw.
- Systematycznie usuwamy boczne pędy pomidorów, a pod koniec miesiąca ogławiamy je tak, by pozostawić 2-3 liście nad ostatnim kwitnącym gronem.
- Zaschnięty szczypior świadczy, że cebula dojrzała. Wtedy trzeba ją zebrać i podsuszyć kilka dni na powietrzu, a następnie przenieść do przechowalni. Czosnek zbieramy, zanim jego szczypior całkiem zaschnie, aby jego główki nie rozpadły się przy zbiorze.
- Więcej o:
Liliowce - nowe, nowsze i najnowsze
Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych
Marzec w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju
Kwiecień w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w kwietniu
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze na styczeń
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe na grudzień
Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze na listopad