Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Wizyta w ogrodzie: Ogród z wierzbami i kaczeńcami

Małgorzata Łączyńska
W TYM OGRODZIE ZRĘCZNIE POMIESZANO wspomnienie tradycyjnych mazowieckich krajobrazów ze sporą dawką nowoczesności. - Fot. Marzena Hmielewicz/Adventure Pictures

Ten, kto pokocha krajobraz z wierzbami i kaczeńcami, musi dobrze się zastanowić, w jaki sposób założyć ogród, by urodziwy kawałek świata pozostał sobą, a zarazem mógł służyć ludziom w inny niż dotychczas sposób...

Wymarzony dom projektowaliśmy wspólnie z mężem, obydwoje jesteśmy absolwen-tami pomaturalnej szkoły architektury - mówi Anna Pawłowska-Witek. Właścicielka jest ponadto architektem krajobrazu i od lat prowadzi rodzinną firmę Horti zajmującą się projektowaniem zieleni.

WARTO ZAPYTAĆ ZIEMIĘ...

Szukaliśmy dla domu najlepszego miejsca na naszej działce. Zaczęliśmy od zadawania pytań samej ziemi - wspomina pani Anna. - Po wykonaniu odwiertów geologicznych okazało się, że na terenie przed dziesiątkami lat było śródpolne oczko wodne. Zdecydowaliśmy, że na położonej głębiej warstwie gliny zrekonstruujemy naturalny staw. W ten sposób powstał malowniczy akwen o nieregularnej linii brzegowej. Nieopodal na wyższym brzegu stanął dom. Za wodą jest tzw. gospodarstwo. W najcieplejszym rogu działki - niewielki warzywnik. Fragment łąki z najlepszą ziemią przeznaczyliśmy na szkółkę roślin ozdobnych, a tam, gdzie ziemia była najsłabsza, powstał plac techniczny. Stoją na nim maszyny i sprzęt do zakładania ogrodów.

POD OPIEKĄ WIERZB

Nasz dom jest dodatkiem do ogrodu, nie zaś odwrotnie - mawia właścicielka. Przeszklona bryła budynku uzbrojona w słoneczne kolektory "dobrze siedzi" w kraj-obrazie. A ten jest pieczołowicie i stale aranżowany. Domostwo oddano w opiekę ukochanym starym wierzbom jak z obrazów Chełmońskiego. Widać je przez panoramiczne okna salonu otwarte na trzy strony świata. Do środka wlewa się piękne światło przesiane przez delikatną zieleń wierzbowych gałązek. Niezwykły nastrój wnętrza potęguje zmienny i stale obecny obraz nieba. W połaci dachu zaprojektowano bowiem obszerne świetliki.

DZIKO I PIĘKNIE

Pani Anna dużo czasu poświęca ogrodom klientów, toteż każda chwila we własnym domu jest dla niej radością. Lubi odpoczywać w wierzbowym cieniu i zawsze ma wtedy pod ręką lornetkę. Obserwuje piżmaki albo czaple, które przylatują nad staw na ryby. Cieszą ją ptaki, owady, krety, żaby, jeże. Całe to towarzystwo spokojnie egzystuje w ogrodzie.

Koszenie łąki tradycyjnie zaczyna się tu od wypłaszania zwierzyny. Najpierw należy przejść kilka razy i ogłosić, że będzie koszone, a pracę zaczyna się od środka, by wszyscy mogli bezpiecznie wynieść się na boki. Murawa skracana jest jedynie we fragmentach. Powstają w ten sposób zielone ścieżki wśród łąki, gdzie kwitną jaskry, firletki a nawet tu i tam dzikie storczyki. Gdy wrócą na swoje stanowiska wełnianki i nadwodna mięta, zbiorowisko wilgotnej łąki będzie funkcjonowało bez pomocy człowieka. Wystarczy koszenie raz w sezonie, gdy łąkowe rośliny rzucą już nasiona.

KĄPIELE I ŁYŻWY

Ten ogród pomyślany został jako połączenie nowoczesnego rozwiązania architektonicznego z naturalnym, lekko "retuszowanym" pejzażem.

Posadzono tu więc nieliczne drzewa: grupy brzóz i szybko rosnące daglezje, które mają izolować dom od dymiącego komina u sąsiadów, a nad stawem - okaz cyprysika błotnego. Drzewo nazywa się "Piotr", na cześć syna, który osobiście je sadził. Domownicy snują marzenia o drewnianym pomoście, który prowadziłby z sypialni prosto nad wodę. Gdyby też staw nieco przemodelować, wydzielając u stóp pomostu kąpielisko, byłoby to latem nadzwyczaj przyjemne...

A zimą? Długi i wąski akwen znakomicie nadaje się do szybkiej jazdy na łyżwach.

GRABOWY TORT

Obszerna altana, której ściany tworzy wysoki żywopłot z grabów, nazwana została "tortem". Gdy przed laty sadzono drzewka w okrąg, wyglądały jak dziesiątki cieniutkich świeczek na urodzinowym torcie.

Dzisiaj altana ma postać zielonej rotundy wyścielonej idealnie wystrzyżonym dywanem trawnika. Wewnątrz zazwyczaj stoi mały stoliczek i kilka lekkich foteli. Zielone, liściaste ściany gładko ciętych żywopłotów, zielona podłoga i błękit nieba w górze sprawiają niezwykłe, nieco surrealistyczne wrażenie. Pachnące bzy i kaliny posadzone na zewnątrz "tortu" wiosną dodają temu miejscu dodatkowego wdzięku.

MA BYĆ PO SWOJEMU

- Jaki chciałam mieć ogród? - przede wszystkim wygodny. I żeby rodzina czuła się tu naprawdę u siebie. Mamy więc warzywnik, a w nim własne pomidory. W sadzie rosną wyłącznie stare odmiany jabłoni: złota reneta, kronselka, antonówka. Jest pojedyncza gruszka klapsa i śliwka węgierka, taka najzwyklejsza w świecie, o słodkich, drobnych owocach na powidła - mówi projektantka.

W obszernej zagrodzie mieszkają psy - przyjazna sfora husky, z którą pani Anna wybiera się co roku na wyścigi psich zaprzęgów. Najśmieszniejsze jest jednak to, że owe czworonogi uwielbiają owoce. Jedzą jabłka, morele i truskawki. Takie to psy ogrodnika.

Ten ogród jest przykładem śmiałego połączenia - nowoczesną architekturę wpisano w tradycyjny pejzaż łąki, która jest tutaj świadomie odtwarzaną enklawą dzikiego życia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Wizyta w ogrodzie: Zielone atelier Joanny Brzostowskiej
Projekt ogrodu: ogród wtopiony w leśny krajobraz
Wizyta w ogrodzie: Ogród dla całej rodziny

Skomentuj:

Wizyta w ogrodzie: Ogród z wierzbami i kaczeńcami

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej