Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt ogrodu: ogród wtopiony w leśny krajobraz

Katarzyna Jodłowska

Na osiedlu wolno stojących domów w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie wśród starych sosen miał powstać ogród wtopiony w leśny krajobraz i otulający zielenią wyrazistą bryłę budynku

A Na tyłach domu znajduje się duży taras zadaszony drewnianą pergolą
A Na tyłach domu znajduje się duży taras zadaszony drewnianą pergolą
Fot. Marek Szymański
Projekt i wykonanie Krzysztof i Łukasz Stasiewicz (www.hortland.com.pl)

Wiele lat temu projektowaliśmy dla tej rodziny ogród w Lublinie. Po przeprowadzce do Warszawy ponownie zaprosili nas do współpracy. Gospodarz, zapalony ogrodnik, miał konkretne pomysły dotyczące urządzenia działki i omawiał je z nami, wspierając się fachową literaturą.

Działka ma 1000 m kw. powierzchni i jest porośnięta pięknymi starymi sosnami. Jedną z nich wkomponowano w taras domu, którego stała się wspaniałą ozdobą. Dom też został zaprojektowany w taki sposób, aby otwierały się z niego widoki na ogród. Wielkie okna w salonie sprawiają, że siedząc na kanapie przy kominku, można się poczuć jak w ogrodzie.

OD FRONTU

Ogród od strony ulicy ma charakter reprezentacyjny. Jego dominantą jest drewniana konstrukcja biegnąca wzdłuż ogrodzenia, przy której posadziliśmy wisterię. Ta część ogrodu najbardziej efektownie będzie się prezentowała wiosną, kiedy nad ścieżką zawisną girlandy fioletowoniebieskich kwiatów. Przed wejściem do domu na trawiastej polance posadziliśmy kilka ciekawych roślin, m.in. formowaną gruszę o koronie nietypowego kształtu. Elewację domu z ciemnej klinkierowej cegły w przyszłości całkowicie porosną pnącza.

DLA RODZINY

W zielonym buszu trzeba było wygospodarować miejsce na trawnik, ponieważ z ogrodu korzystają także dzieci potrzebujące miejsca do zabawy oraz duży pies. Trawnik znajduje się w centralnej części ogrodu i przypomina leśną polanę. Jest obwiedziony kamienną ścieżką, którą można podejść dalej do kaskady i spacerować po ogrodzie, podziwiając bujne rabaty. Posadziliśmy tu m.in. klony palmowe, różne gatunki kalin, trochę bylin i roślin jednorocznych, a także kilka krzaczków poziomek i borówki amerykańskiej. Często proponujemy naszym klientom sadzenie roślin użytkowych, które podczas przechadzki można skubnąć z krzaka. To taki dodatkowy walor zachęcający do korzystania z ogrodu.

ZIELONA BARIERA

Gospodarz chciał, aby ogród kipiał zielenią. Bardzo ważne było także odgrodzenie działki od zaniedbanych sąsiednich domostw widocznych z okien salonu. Funkcję parawanu spełniły zimozielone drzewa. Kupiliśmy i posadziliśmy duże okazy, aby od razu uzyskać efekt. Tworzą one za kaskadą gęstą ścianę zieleni, która pięknie wygląda o każdej porze roku. Nagie pnie sosen w tym ogrodzie podsadziliśmy pnączami: bluszczem i hortensją pnącą. W ten sposób wyglądają o wiele ciekawiej i potęgują wrażenie zielonego buszu.ROŚLINY W PROJEKCIE

1 różanecznik

2 kasztanowiec czerwony

3 winobluszcz pięciolistkowy

4 świerk serbski

5 wiąz górski 'Pendula'

6 kalina japońska 'Mariesi', kiścień Waltera 'Rainbow', dereń kousa 'Chinensis'

7 kalina sztywnolistna

8 klon jesionolistny 'Variegatum'

9 świerk kłujący

10 sosna pospolita, bluszcz pospolity

11 klon palmowy 'Dissectum', azalie

12 świerk biały 'Alberta Globe', choina kanadyjska 'Jeddeloh', klon palmowy 'Atropurpureum'

13 kalina sztywnolistna, różaneczniki

14 grab pospolity 'Fastigiata'

15 brzoza pożyteczna, cyprysik Lawsona 'Ellwoodii'

16 brzoza brodawkowata 'Fastigiata'

17 wiąz holenderski 'Wredei'

18 dereń pagodowy

19 cyprysik Lawsona 'Globosa', magnolia gwiaździsta, świerk pospolity, jarząb pospolity 'Fastigiata'

20 dąb szypułkowy, pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

21 jodła kaukaska

22 klon czerwony

23 bukszpan wiecznie zielony

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt ogrodu: ogród wtopiony w leśny krajobraz