Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Nowoczesne nawadnianie

Alicja Gawryś
Zraszacze wynurzalne (Gardena) chowają się pod ziemią i wyłaniają tylko na czas podlewania. Nie przeszkadzają w koszeniu. - Fot. Producenci

Mój ogródek ma 600 m˛. Mam tu żywopłot, rabaty bylinowe i niewielki trawnik. Rozważam założenie instalacji nawadniającej i mam w związku z tym kilka pytań... Grażyna Kobiela

W naszym klimacie trudno przewidzieć, kiedy zdarzą się okresy suszy, podczas których podlewanie jest niezbędne. Jeśli jest Pani osobą zapracowaną, warto pomyśleć o nawadnianiu automatycznym. Pozwala ono zaplanować, w jakim czasie i na jakim terenie włącza się podlewanie. Woda dociera do roślin za pomocą zraszaczy lub systemu nawadniania kropelkowego.

Na czym polega automatyczne nawadnianie?

A.G.: Początek systemu podłączony jest do kranu, a jego pracę reguluje programator, na którym ustawiamy czas podlewania. Tutaj zamontowany jest także regulator ciśnienia wypływającej wody.

Jak działa i gdzie najlepiej sprawdza się nawadnianie kropelkowe?

A.G.: Z kranu do węży kroplujących doprowadzamy wodę za pomocą zwykłego węża ogrodowego lub rur, które wkopujemy w ziemię. Z rur do roślin woda doprowadzana jest za pomocą węży zaopatrzonych w dozowniki rozmiesz- czone co 30 cm . Woda wypływa z nich po kropelce, ale w całkiem sporych ilościach (1,5-4 l/godz.). Dociera dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Na rynku dostępne są węże naziemne.

Jak usprawnić podlewanie trawnika?

A.G.: Trawnik trzeba podlewać obficie, by woda wsiąkała głęboko (do 15 cm). Ale by nie stać godzinami z wężem, najlepiej zamontować wydajne zraszacze. Zależnie od typu nawadniają one teren o powierzchni od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. Możemy wybierać pomiędzy zrasza-czami dookolnymi a wahadłowymi - tu woda nawilża teren w kształcie prostokąta. Dużym ułatwieniem przy tym sposobie podlewania będzie zamontowanie programatora, który włączy lub przerwie dopływ wody w odpowiedniej chwili.

Jak to działa na trawniku?

A.G.: Tutaj najlepiej sprawdzają się zraszacze wynurzalne. Rozmieszczamy je w taki sposób, by nawadniały równomiernie cały obszar murawy. Ich pracą zawiaduje sterownik. Zamontowany dodatkowo czujnik deszczu wyłącza urządzenie, gdy zaczyna padać deszcz.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Wąż ogrodowy - najlepszy pomocnik ogrodnika
Jak spuścić wodę z nawadniania przed zimą?
Dziura w systemie nawadniania

Skomentuj:

Nowoczesne nawadnianie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej