Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wąż ogrodowy - najlepszy pomocnik ogrodnika

Alicja Gawryś

To jeden z najważniejszych pomocników ogrodnika. Nie bierzmy więc pierwszego z brzegu - wybór mamy spory!

Idealny wąż do podlewania roślin nie powinien się skręcać i tworzyć węzłów
Idealny wąż do podlewania roślin nie powinien się skręcać i tworzyć węzłów
Fot. shutterstock/Vitaly Titov & Maria Sidelnikova
Jakie cechy powinien mieć wąż do podlewania roślin? Przede wszystkim nie może przeciekać, dlatego musi być wykonany z trwałych materiałów, a najlepiej kilkuwarstwowy i wzmocniony tzw. oplotem krzyżowym.

Byłoby świetnie, gdyby się nie skręcał i nie tworzył węzłów. Nowoczesne węże mają system NTS zapobiegający temu problemowi.

Z punktu widzenia użytkownika wygodne są węże lekkie, bo łatwiej je przenosić. Natomiast fachowcy radzą, aby jedna z warstw stanowiła zabezpieczenie przed glonami (informacja na ten temat rodzajów warstw powinna znajdować się na etykiecie produktu).Szlauchy o takich cechach są dostępne w sklepach ogrodniczych, także internetowych. Warto dokupić urządzenia do zwijania (bęben) i przewożenia węża (wózek).

Ważna jest długość węża; najczęściej wynosi ona 20 m. Istnieje możliwość połączenia kilku szlauchów w jeden długi za pomocą tzw. nypli. Wygodny w użyciu jest wąż spiralny, który nie wymaga zwijania. Ma jednak zaledwie 10 m długości, jest więc odpowiedni do małego ogrodu lub na taras.

LINIA KROPLUJĄCA

Wglebie pod murawą trawnika i pod stałymi rabatami warto założyć podziemną linię kroplującą. Kroplowniki rozmieszczone są na powierzchni węża co 30 cm i mają wydajność 1,6 l/h, dzięki czemu dostarczają roślinom wodę w sposób równomierny. Taki sposób nawadniania zapobiega jej stratom w miejscach, gdzie nic nie rośnie. Pozwala też oszczędnie nią gospodarować, a więc ograniczyć wydatki. Linia jest niewidoczna, a my nie tracimy czasu na rozwijanie węża, ustawianie zraszaczy itd.

Skomentuj:

Wąż ogrodowy - najlepszy pomocnik ogrodnika