Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dziura w systemie nawadniania

Tekst Anna Grunwald

Podlewanie ogrodu przez system automatycznego nawadniania to wielka wygoda, ale płytko ułożone rury łatwo uszkodzić w czasie prac ogrodowych.

Zakładanie opasek zaciskowych na rurach.
Zakładanie opasek zaciskowych na rurach.
Automatyczne nawadnianie to sposób na piękny ogród, a przy tym - oszczędność czasu i wysiłku. Ale że nic nie jest doskonałe, także i taka instalacja czasem przysparza kłopotów. Rury zasilające zraszacze nie mogą być zakopane zbyt głęboko, więc łatwo je niechcący przebić widłami lub przeciąć łopatą. Oznaką tego jest zwykle dziura w ziemi wypłukana podczas podlewania. Co wtedy? Na szczęście naprawa nie jest kłopotliwa i można ją wykonać samemu.

Naprawa

Do usunięcia awarii potrzebny jest ostry nóż oraz dwuzłączka do rur. Złączki mogą mieć zaciski pierścieniowe lub gwintowane nakrętki. Najlepiej przed sezonem ogrodniczym zaopatrzyć się w komplet takich złączek odpowiedniej średnicy zalecanych przez producenta systemu nawadniania.

Aby zlokalizować miejsce przebicia, trzeba najpierw ręcznie włączyć na chwilę podlewanie. Potem ostrożnie okopać okolicę wycieku łopatką, aż w dołku ukaże się rura systemu nawadniającego. Przetarcie jej do czysta ułatwi znalezienie dziury. Dokładnie w tym miejscu należy przeciąć rurę ostrym nożykiem i oczyścić jej brzegi.

W końce rur wsuwa się złączkę dwustronną i nasuwa rury do oporu, aby zetknęły sie z kołnierzem pośrodku złączki. Na to nakłada się następnie po zacisku (cybancie) i dokręca w nim śrubki.

W tych częściach linii nawadniających, w których stale panuje wysokie ciśnienie (np. między pompą lub podłączeniem do wodociągu a elektrozaworami), lepiej stosować połączenia zaciskowe z nakrętkami składające się np. z gwintowanego nypla, dwóch wkładek zaciskowych i dwóch nakrętek. Dziurawą część należy przeciąć ostrym nożykiem. Na końce rur trzeba nałożyć nakrętki, następnie w miejscu przecięcia wstawić nypel, w jego otwory wsunąć wkładki zaciskowe, a na nie nasunąć naprawiane rury, aż zetkną się z przegrodą wkładki. Na takie połączenie należy nasunąć nakrętkę i skręcić ją z nyplem - całość będzie odporniejsza na działanie wody pod ciśnieniem niż dwuzłączka z zaciskami pierścieniowymi.

Na końcu uruchamia się system podlewający, aby sprawdzić, czy połączenie jest szczelne. Jeśli próba wypadła pomyślnie, można rurę zasypać.

Nie wszystkie złączki pasują

Większość producentów oferuje systemy nawadniania, których rury i kształtki mają standardowe średnice oraz grubości ścianek. Są też jednak systemy (np. firmy Gardena), których elementy mają odmienne od innych wymiary. Zanim kupi się kształtki do napraw, trzeba więc się upewnić, czy będą pasowały do rury nie tylko określonej średnicy i grubości, ale też określonego producenta.

Dziękujemy firmie IRRIGA za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Ile to kosztuje

Złączki i zaciski do giętkich rur: za komplet 1-20 ZŁ.

Taśma Power Tape: za opakowanie 12,50 ZŁ

Masy dwuskładnikowe: za opakowanie 10-14 ZŁ.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dziura w systemie nawadniania