Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak bezpiecznie pracować z pilarką

Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy McCulloch:
Do pracy z pilarką możemy przystąpić wyłącznie w ubraniu ochronnym - Fot. WikimediaCommon/ Mark Wolfe

Nowoczesne pilarki mają różne zabezpieczenia przed nieumyślnym wypadkiem. Jednak pomimo tego są to ciągle narzędzia, z którymi trzeba się obchodzić ostrożnie.

Posiadanie pilarki i podstawowa wiedza z zakresu obsługi nie jest wystarczająca, musimy też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa pracy. Obsługi pilarki trzeba się nauczyć, a to wymaga wielu godzin pracy.

Ważne jest, abyśmy zapoznali się z instrukcją obsługi lub obejrzeli filmy instruktażowe. Umiejętności praktyczne wymagają doświadczenia, które musimy wypracować sami.

Ochrona to podstawa

Sprzęt ochronny powinien być elementem, bez którego nie powinniśmy podejmować się pracy pilarką. Nigdy nie należy pracować pilarką bez spodni z ochroną przed przecięciem, kasku z osłoną na oczy, ochronników słuchu, butów zabezpieczających przed przejęciem oraz rękawic ochronnych. Pracę może ułatwić także pas na narzędzia.

Co sprawdzamy

Przed włączeniem pilarki powinniśmy sprawdzić czystość i stan cylindra, filtra powietrza, prowadnicy, wewnętrznej strony pokrywy sprzęgła. Należy skontrolować wszystkie części pod kątem pęknięć, zarysowań oraz śladów zużycia. Niektóre pęknięcia, mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika.

Profilaktycznie dokręcamy wszystkie śruby i nakrętki - każdą zużytą część bezzwłocznie wymieniamy. Przed uruchomieniem pilarki należy sprawdzić czy wyłącznik zapłonu działa poprawnie, a chwytacz łańcucha tnącego nie jest uszkodzony i bądź obluzowany. Przed rozpoczęciem pracy należy również sprawdzić, czy hamulec bezpieczeństwa działa i czy spełnia swoje zadanie.

Jak dbamy o łańcuch

Łańcuch pilarki oraz prowadnica wymagają szczególnej uwagi. Niewłaściwe przygotowanie tych elementów może stanowić zwiększenie ryzyka niebezpiecznej kontuzji podczas pracy. Łańcuch urządzenia musi posiadać odpowiedni naciąg. Nie może on luźno wisieć na prowadnicy - ale do niej przylegać na całym obwodzie. Ponadto powinien dać się przesuwać po prowadnicy swobodnym ruchem ręki. Dzięki dobrze naostrzonemu łańcuchowi praca pilarką przebiega bez zbędnego wysiłku. Łańcuch możemy ostrzyć samodzielnie za pomocą pilnika.

Jakie paliwo

Oleje do mieszanek samochodowe lub do łodzi motorowych nie są przeznaczone do pracy z silnikami pilarek. Odpowiednim dla pilarek paliwem jest paliwo o liczbie oktanowej większej niż 90, mieszane z olejem do dwusuwów McCulloch w proporcji 50:1. Przygotowanie mieszanki należy przeprowadzać zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Podczas przygotowywania mieszanki należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak zrobić karmnik?
Pozwolenie na wycinkę drzewa [Porada eksperta]
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne

Skomentuj:

Jak bezpiecznie pracować z pilarką

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej