Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Gatunki iglaste do posadzenia przed domem

red.
Sosna czarna - Fot. Magdalena Tomżyńska

Część reprezentacyjna ogrodu od frontu budynku musi być efektowna przez cały rok. Dlatego poza kwitnącymi krzewami i drzewami oraz rabatami wypełnionych bylinami bądź kępami roślin cebulowych warto pomyśleć o posadzeniu drzewa iglastego. Dobór uzależniamy od stanowiska, charakteru budynku i stylu ogrodu.

Pamiętajmy również, by dobrze dopasować docelowe rozmiary rośliny do miejsca, jakim dysponujemy. Aby zapewnić roślinom iglastym ładny wygląd i zdrowy rozwój warto zasilić je nawozami. Substral przeciwko brązowieniu igieł to nawóz interwencyjny o dużej zawartości magnezu, który wzmacnia rośliny iglaste i nadaje im intensywną barwę. Inny nawóz godny polecenia to Substral Osmocote o długotrwałym działaniu. Preparat ten stosujemy tylko raz w sezonie; uwalnia się w małych dawkach codziennie nawożąc rośliny.

W eksponowanych miejscach, na żyznym, wilgotnym podłożu, gdzie jest mało miejsca i sporo słońca ładnie prezentują się jodły - do 2-3 metrów dorasta jodła koreańska 'Compacta' i 'Silberlocke' oraz górska 'Compacta' o srebrzystoniebieskich igłach. Nieco wyższa (5 m wysokości) jest jodła hiszpańska 'Glauca'. Mniejsze wymagania w stosunku do gleby mają cyprysiki (Chamaecyparis). Wymagają jednak osłoniętych miejsc i słońca. Sadząc te niezwykle malowniczo wyglądające krzewy trzeba się liczyć z tym, że nieraz igły niektórych odmian brązowieją. Ładnym stożkowatym pokrojem charakteryzuje się cyprysik Lawsona 'Golden King' i 'Stewartii', a także cyprysik nutkajski 'Aurea'. Wśród niskich krzewów okrywowych można również posadzić cyprysik nutkajski 'Gloria Polonica' lub 'Pendula' o płaczącej sylwetce. W miejscach suchych i na piasku sprawdzają się jałowce - najwyższe rozmiary (2-2,5 m) osiągają jałowiec pospolity 'Bruns', 'Meyer' i 'Hibernica'. Natomiast zacieniony przedogródek to idealne miejsce dla cisa pospolitego lub pośredniego 'Hicksii'. Wysokim i wąskim pokrojem wyróżnia się również świerk serbski oraz jego 3 metrowa odmiana 'Nana'.

Na dużej przestrzeni, w słońcu lub półcieniu można posadzić jodłę szlachetną 'Glauca' lub szybko rosnącą jodłę Veitcha czy metasekwoję chińską. Pełnego słońca i kwaśnej gleby potrzebują malowniczo wyglądające sosny - limba, czarna, wejmutka, himalajska oraz drobnokwiatowa 'Glauca. W cieniu najlepiej rosnąć będzie choina kanadyjska.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?

Skomentuj:

Gatunki iglaste do posadzenia przed domem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej