Chamaecyparis nootkatensis
Kategoria
drzewa iglasteOdczyn gleby
kwaśnyStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaZastosowanie
rośliny ogrodoweCyprysik nutkajski w ogrodzie
Cyprysik nutkajski to gatunek zimozielonego, długowiecznego drzewa o wąsko stożkowym, prostym pokroju. Wierzchołek korony i boczne pędy zwisające. Kora brązowa, łuszcząca się płatami. Ulistnienie łuskowate, lekko odstające i wypukłe od góry, tępe po bokach, ciemnozielone i matowe. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy kuliste, jasnobrązowe szyszki z wyraźnymi wyrostkami na łuskach.
Rozmiary
Cyprysik nutkajski osiąga 1,5-25 m wysokości. Zastanawiacie się cyprysik nutkajski jak szybko rośnie?. Niezbyt. Po 10 latach osiąga 3 metry wysokości.
Drzewo nie jest zbyt wymagające - wystarczy mu przeciętna gleba ogrodowa, ale na żyznym podłożu wykazuje szybszy wzrost. Odczyn pH podłoża lekko kwaśny. Stanowisko słoneczne. Cyprysik nutkajski wymaga wysokiej wilgotności powietrza.
Uprawa i pielęgnacja
Cyprysik nutkajski jest najbardziej mrozoodpornym cyprysikiem i nadaje się do uprawy na terenie całego kraju.
Rozmnażanie Gatunki można uzyskać z nasion, odmiany przez sadzonki pędowe z piętką, szczepienie.
Usuwamy złamane i uschnięte pędy. Znosi strzyżenie, ale nie jest ono wymagane ze względu na ozdobny naturalny pokrój rośliny.
Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne.
Roślinę mogą atakować grzyby z rodzaju Phytophthora, Heterobasidion, opieńka miodowa, szara pleśń. Szkodnikami zagrażającymi cyprysikom są: mszyce, tarczniki i przędziorki.
Zastosowanie
Cyprysik nutkajski polecany jest do nasadzeń pojedynczych, w ogrodach i zieleni publicznej. Bardziej popularne w uprawie są jego wolno rosnące, karłowe odmiany, które znajdują zastosowanie w ogrodach przydomowych, wrzosowiskowych, skalnych, orientalnych oraz na rabatach.