Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis)

Chamaecyparis nootkatensis

Encyklopedia roślin: Cyprysik nutkajski  Chamaecyparis nootkatensis   P

Cyprysik nutkajski w ogrodzie 

Cyprysik nutkajski to gatunek zimozielonego, długowiecznego drzewa o wąsko stożkowym, prostym pokroju. Wierzchołek korony i boczne pędy zwisające. Kora brązowa, łuszcząca się płatami. Ulistnienie łuskowate, lekko odstające i wypukłe od góry, tępe po bokach, ciemnozielone i matowe. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy kuliste, jasnobrązowe szyszki z wyraźnymi wyrostkami na łuskach.

Rozmiary

Cyprysik nutkajski osiąga 1,5-25 m wysokości. Zastanawiacie się cyprysik nutkajski jak szybko rośnie?. Niezbyt. Po 10 latach osiąga 3 metry wysokości. 

Cyprysik nutkajski - odmiany

  • 'Gracilis'- odmiana karłowa, o kulistym, krzaczastym i zwartym pokroju, ulistnienie łuskowate, zielone, wysokość do 1,5 m
  • 'Pendula'- bardzo dekoracyjna odmiana płacząca, pędy i wierzchołek korony zwisające, ulistnienie zielone, wysokość 2-3 m. polecana jako soliter na wyeksponowane miejsca.
  • 'Jubilee' - odmiana o wąskim, płaczącym pokroju, pędy długie i przewisające, zielone, wysokość 2-3 m.

Cyprysik nutkajski - wymagania

Drzewo nie jest zbyt wymagające - wystarczy mu przeciętna gleba ogrodowa, ale na żyznym podłożu wykazuje szybszy wzrost. Odczyn pH podłoża lekko kwaśny. Stanowisko słoneczne. Cyprysik nutkajski wymaga wysokiej wilgotności powietrza.

Uprawa i pielęgnacja

Cyprysik nutkajski jest najbardziej mrozoodpornym cyprysikiem i nadaje się do uprawy na terenie całego kraju.

Rozmnażanie Gatunki można uzyskać z nasion, odmiany przez sadzonki pędowe z piętką, szczepienie.

Cyprysik nutkajski - przycinanie

Usuwamy złamane i uschnięte pędy. Znosi strzyżenie, ale nie jest ono wymagane ze względu na ozdobny naturalny pokrój rośliny.

Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne.

Cyprysik nutkajski - choroby i szkodniki

Roślinę mogą atakować grzyby z rodzaju Phytophthora, Heterobasidion, opieńka miodowa, szara pleśń. Szkodnikami zagrażającymi cyprysikom są: mszyce, tarczniki i przędziorki.

Zastosowanie

Cyprysik nutkajski polecany jest do nasadzeń pojedynczych, w ogrodach i zieleni publicznej. Bardziej popularne w uprawie są jego wolno rosnące, karłowe odmiany, które znajdują zastosowanie w ogrodach przydomowych, wrzosowiskowych, skalnych, orientalnych oraz na rabatach.

1 z 1Encyklopedia roślin: Cyprysik nutkajski  Chamaecyparis nootkatensis   P