Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Szara pleśń. Skuteczne sposoby zwalczania pleśni

Materiały partnera, KJT
Elementarz ogrodniczy - Fot. Creatas Images / Getty Images/Creatas RF

Każdy ogrodnik doskonale wie co to szara pleśń. Do ogrodu szara pleśń może przywędrować od sąsiadów, a do domu - wraz z przynoszonymi ze sklepu owocami, warzywami czy kwiatami. Podpowiadamy jak skutecznie zwalczać szarą pleśń.

Skąd się bierze szara pleśń

Szara pleśń to jedna z pierwszych poznanych przez człowieka chorób roślin powodowanych przez grzyby. Pomimo tak długiej historii nadal potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych ogrodników. Wśród wielu grzybów chorobotwórczych patogen szarej pleśni to organizm dość niezwykły W przyrodzie spełnia bardzo istotną i pożyteczną rolę, rozkładając martwe szczątki organiczne, a ponieważ takich przyrodniczych "śmieci" w naszym otoczeniu nie brakuje, stąd i grzyb jest obecny w prawie każdym środowisku.

Gdzie występuje szara pleśń

Występuje w glebie w każdym ogrodzie, również w podłożu, którym wypełniamy doniczki. Patogen rozwija się na starzejących się liściach drzew oraz na opadłych lub przejrzałych częściach roślin, zarówno kwiatach, jak i owocach. W sprzyjających warunkach może zaatakować nawet zdrowe, zielone rośliny. Zarodniki szarej pleśni wymagają długiego czasu zwilżenia liści, w trakcie którego mogą wniknąć do wnętrza roślin. Przy tym nie zawsze konieczna jest bezpośrednia obecność wody na powierzchni tkanek. Czasem wystarczy utrzymująca się przez dłuższy czas bardzo wysoka wilgotność powietrza. Spektakularnym przykładem jest zjawisko gnicia liści pelargonii, które w okresie

zimowym, w ciepłych pomieszczeniach, stykają się z szybami okiennymi. Można to zaobserwować w pomieszczeniach, w których panuje ciepło i wilgoć. Wilgotne liście roślin narażone są wówczas na porażenie przez szarą pleśń. W wyniku infekcji na brzegach liści pojawiają się otoczone żółtą obwódką plamy, zwężające się klinowato w kierunku środka blaszki liściowej.

Szara pleśń zwalczanie

Należy w tej sytuacji natychmiast usunąć porażone organy bądź zastosować środek grzybobójczy, najlepiej jeszcze przed zaobserwowaniem nalotu grzyba. To właśnie ten szarobrązowy, pylący nalot jest najszybciej i najłatwiej rozpoznawalnym objawem szarej pleśni. Niestety, w momencie jego zaobserwowania zarodniki są już masowo rozsiewane na pozostałe rośliny. Dlatego zaleca się, by jak najszybciej zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy. W przypadku roślin ozdobnych taki środek powinien charakteryzować się specyficznymi cechami. Powinien być skuteczny przez dłuższy czas i nie pozostawiać plam po oprysku. Cechy te spełnia Teldor. Jego trwała, niewidoczna po oprysku powłoka zapobiega porażeniu przez grzyba powodującego szarą pleśń. Oprysk należy przeprowadzić natychmiast po usunięciu porażonych tkanek. Nie warto wykonywać takiego zabiegu wcześniej, ponieważ pod wpływem ciśnienia panującego w dyszach opryskiwaczy zarodniki będą rozsiewane jeszcze bardziej.

Szara pleśń na roślinach ozdobnych

Szczególnie niebezpiecznym objawem występowania szarej pleśni jest porażenie kwiatów. W przypadku roślin ozdobnych ogranicza się to przede wszystkim do efektów estetycznych, choć nie należy zapomnieć, że opadłe płatki kwiatowe mogą być również źródłem infekcji. Co więcej, grzyb przerasta wówczas bezpośrednio z zamarłych kwiatów do tkanek liścia bez udziału zarodników. W takiej sytuacji także warto zastosować Teldor, który poradzi sobie z grzybnią rozrastającą się w obrębie stykających się organów.

Szara pleśń truskawek, malin i pomidorów

Porażenie kwiatów ma szczególne znaczenie dla owoców roślin jadalnych, takich jak truskawki czy maliny. Bardzo często prowadzi ono do tzw. "infekcji utajonych", kiedy to przez dłuższy czas, aż do momentu kiedy owoce zaczynają dojrzewać, nie obserwuje się objawów choroby. Tymczasem do jej gwałtownego wybuchu może dojść tuż przed zbiorami, kiedy grzyb nagle się uaktywnia. Zatem już w trakcie kwitnienia powinniśmy chronić truskawki i maliny przed szarą pleśnią. Pamiętajmy też, że szara pleśń rozwija się bezobjawowo w trakcie zbioru, a jej skutki są widoczne dopiero w pomieszczeniach wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności. Aby temu zapobiec, zabieg ochronny powinien być wykonany tuż przed zbiorem. W tej sytuacji nieoceniony będzie Teldor. Preparat ma zaledwie jednodniowy okres karencji, co umożliwia jego zastosowanie w dniu poprzedzającym przewidywany zbiór owoców.

Zwalczanie szarej pleśni - siewki

Nasiona wysiewamy w odkażonej ziemi (wyprażonej przez 30 min w ok. 90°C), do której, po odleżeniu, dodajemy aktywator Vermiculite. Siewki opryskujemy Bioseptem Active, Septovitalem 200 SL, Superplonem K lub Huwa San TR 50, a rozsadę Bio-odżywką.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Mączka bazaltowa – zastosowanie w ogrodzie
Miedzian - preparat na choroby grzybowe roślin - czym jest? Kiedy i jak stosować?
Ślimaki w ogrodzie. 13 roślin których ślimaki nie jedzą

Skomentuj:

Szara pleśń. Skuteczne sposoby zwalczania pleśni

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej