Ślimaki w ogrodzie. 13 roślin których ślimaki nie jedzą
Nie chcesz nieustannie walczyć ze ślimakami? Ukwieć rabaty roślinami, które im nie smakują, a unikniesz inwazji tych uciążliwych mięczaków.
Gdy rankiem z przerażeniem stwierdzamy, że z rabat nagle zniknęły pieczołowicie pielęgnowane kwiaty, trudno nam zachować spokój. Szybko możemy się zorientować, kto jest winowajcą. Sieć ścieżek srebrzystego śluzu od razu wskazuje na ślimaki.
Ślimaki w ogrodzie
Bezskorupowe pomrowy, pomrowiki i śliniki mają ogromny apetyt. To one głównie sieją spustoszenie na rabatach. Rośliny podjadane są też przez dźwigające muszle na grzbiecie ślimaki zaroślowego i ogrodowego oraz największego z nich winniczka, ale te czynią mniejsze szkody, a przy tym... sympatyczniej wyglądają.
Co jedzą ślimaki nagie
Bezmuszlowce stwarzają problemy w cienistych, wilgotnych ogrodowych zakątkach, zaś suche i zalane słońcem rzadko odwiedzają. Łatwo też zauważyć, że nie wszystkie rośliny im odpowiadają. Włochatego czyśćca wełnistego nie ruszają, nie lubią szorstkiej w dotyku jeżówki, ale już niewiele mniej chropawą cynię pałaszują z ochotą. O upodobaniach ślimaków decyduje bowiem głównie skład pożywienia. Niektóre rośliny zawierające silne substancje trujące samym swoim zapachem trzymają potencjalnych niszczycieli na odległość. Są też takie gatunki, na które ślimaki decydują się jedynie wówczas, gdy nic oprócz nich nie mają do jedzenia, i raczej szybko rezygnują z konsumpcji. Do kwitnących latem w pełni ślimakoodpornych, a przy tym urodziwych bylin należą m.in. wiesiołki, bodziszki, goździki i platykodon. Więcej jest takich, które podjadane są tylko z rzadka. Niektóre z nich to pierwszoplanowe gwiazdy kompozycji rabatowych. Zaliczają się do nich np. zawilec japoński, jarzmianka oraz nieco później kwitnące rozchodniki olbrzymie.
Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie
Z rocznych gatunków ślimaki nie lubią np. czarnuszki, którą uważamy za smakowitą przyprawę. Natomiast funkie (ale nie wszystkie, bo odmiany o grubych liściach, np. 'Abiqua Drinking Gourd' nie są pałaszowane), dalie, aksamitki i kosmosy przyciągają je z całej okolicy! Bądźmy więc rozważni i w ślimaczej okolicy ich nie uprawiajmy. By zachować charakter kompozycji i nie cierpieć na widok oszpeconych dziurami liści, możemy np. smakowite dla ślimaków dzwonki zastąpić platykodonami lub penstemonami, języczkę pomarańczową – języczką Przewalskiego, a hortensję krzewiastą, bo i ona bywa podjadana – hortensją bukietową.
Polecamy trzynaście innych efektownych gatunków, które na ślimakach nie robią wrażenia albo wręcz je odstręczają i latem, nienarażone na podjadanie, mogą zdobić ogród kwiatami lub liśćmi:
- nasturcja większa
- zawciąg nadmorski
- Naparstnica purpurowa
- żurawka 'Coral Bells'
- bergenia sercowata
- floks wiechowaty
- tojad mocny
- penstemon 'Amelia Jane'
- barwinek pospolity
- liliowiec rdzawy
- tojeść kropkowana
- aster nowoangielski
- krwawnik pospolity
Kiedy i jak zbierać ślimaki?
Zawsze jednak pojawiające się w ogrodzie ślimaki trzeba bezwzględnie z niego eksmitować. Bezmuszlowce wychodzą z kryjówek o porannej i wieczornej rosie oraz podczas pochmurnej i deszczowej pogody. W gumowej rękawiczce szybko je wówczas wyłapiemy (ale uważajmy, bo ich śluz zlepia się w kropelki, które mogą na ubraniu zostawiać niespieralne ciemne plamki). W wyszukiwaniu szkodników pomoże nam rozłożenie odwróconych do góry dnem podstawek pod doniczki (będą ich kryjówką w czasie dnia).
Co zrobić z zebranymi ślimakami ?
Najlepiej wypuśćmy je z dala od ogrodu. Nie uśmiercajmy ich, bo robi się to okrutnymi sposobami. Żeby zabezpieczyć się przed powrotem intruzów, wokół ogrodu i najbardziej zagrożonych roślin stwórzmy obronny pas z odstraszających je gatunków. np. przywrotnika, macierzanki lub barwinka.
Ekspert radzi
Wiosną, gdy rośliny są młode i szczególnie apetyczne, warto rabaty podlewać naparami z piołunu, czosnku lub szałwii, których zapach odstręcza ślimaki. Natomiast siewki kwiatów lub warzyw chroni gorczyca wysiana z ich nasionami. Stwierdzono, że wyczuwa ona śluz ślimaków i wówczas tworzy więcej substancji, które są dla nich szkodliwe. Odstrasza ślimaki także wkopana w ziemię jako nawóz.
Zapory dla ślimaków
Rośliny niszczone przez ślimaki, np. delikatne odmiany funkii albo uwielbianą przez nie bazylię, skutecznie ochronimy, sadząc je w pojemnikach, które owiniemy miedzianą blachą o szerokości około 12 cm.
Dla ślimaków to bariera nie do pokonania. Podobnie działają też specjalne żele ale są mniej trwałe. Natomiast najedzone Pełzakolem ślimaki zakopują się w ziemi i w niej giną.
- Więcej o:
Sposób na ślimaki
Miedzian - preparat na choroby grzybowe roślin - czym jest? Kiedy i jak stosować?
Ślimaki w ogrodzie. 13 roślin których ślimaki nie jedzą
Szara pleśń. Skuteczne sposoby zwalczania pleśni
Na co chorują truskawki i poziomki [Ekspert radzi]
Fuksja traci liście. Co robić
Choroby roślin - szara pleśń, plamistość liści, rdza, mączniak
Szrotówek kasztanowcowiaczek. Opaski przeciw szkodnikom [Porada eksperta]