Ogród zimowy. Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca - Fot. gracja.cieszyn.pl
Firmy oferujące ogrody zimowe mają gotowe konstrukcje o różnych kształtach. Można też zbudować pawilon na zamówienie
1 z 8Ogród zimowy. Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca - Fot. gracja.cieszyn.pl
2 z 8Ogród zimowy na balkonie - Fot. Reynaers
3 z 8Ogród zimowy. Wolno stojący model na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem - Rys. Ellegance
4 z 8Ogród zimowy. Konstrukcja na planie wielokąta o bardziej finezyjnej formie - Rys. Ellegance
5 z 8Ogród zimowy. Konstrukcja wsunięta w ogród, przy reprezentacyjnej ścianie domu - Rys. Ellegance
6 z 8Ogród zimowy przy ścianie domu, z jednospadowym dachem - Rys. Ellegance
7 z 8Ogród zimowy. Stylowy zimowy salon z wykwintnymi stalowymi meblami i łamanym dachem - Fot. Reynaers (www.reynaers.com)
8 z 8W ciepłej oranżerii można urządzić luksusowy całoroczny salon z kominkiem, który zimą dodatkowo dogrzewa wnętrze - Fot. gracja.cieszyn.pl
Ogród można zbudować na planie kwadratu, prostokąta lub wielokąta, nadając mu prostą formę z jednospadowym dachem, albo też zdecydować się na bardziej skomplikowane kształty i łamany dach.
Można go "zawiesić" na wysokości drugiej kondygnacji (np. nad garażem) lub wybrać piętrowy model. Ogród musi pasować do bryły domu, a jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 10m2 (choć pełen komfort zapewnia 15-25 m2).
Uwaga! Pozwolenie na budowę oranżerii o powierzchni mniejszej niż 25m2 nie jest wymagane. Wystarczy zgłoszenie w starostwie powiatowym.
Łukowaty kształt ścian i ich lekkie pochylenie pozwala lepiej wykorzystać promienie słońca
Ogrody zimowe z katalogu są tańsze
Cena ogrodu zimowego waha się od 1,8 do 2,8 tys. zł/m2 rzutu poziomego podłogi (im jej powierzchnia jest większa, tym metr kwadratowy tańszy). Koszt zależy też od wyboru profili konstrukcji (najdroższe są drewniane), rodzaju wypełnienia (najdroższe są szyby z powłoką refleksyjną o zwiększonej odporności na promieniowanie słoneczne). Trzeba do tego doliczyć koszt montażu (ok. 15% wartości konstrukcji) i ewentualnego ogrzewania. Ale można też wybrać znacznie tańszy (nawet o 20%) ogród z katalogu, o z góry określonej konstrukcji, formie i wielkości. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Wyposażenie ogrodu zimowego
W oranżerii zwykle wypoczywamy wśród roślin, ale można w niej też urządzić salon, jadalnię, gabinet... Jak ją wyposażyć, żeby miło było w niej przebywać? Duże znaczenie ma dobór rolet, markiz, zasłon, które dają cień i zapewniają intymność po zmroku (mogą być sterowane fotokomórką mierzącą natężenie światła, odsłaniającą i zasłaniającą szyby). Ważny jest też wybór podłogi. Przeważnie decydujemy się na praktyczne płytki ceramiczne, ale efektownie wygląda też posadzka z drewna i kamienia. W całorocznych szklanych salonach mogą to być płyty granitu czy marmuru, a w sezonowych - kostka brukowa. Lampy dobrane do wystroju wnętrza (lub oświetlenie montowane w krokwiach dachu i w ścianach bocznych) pozwolą korzystać z ogrodu również po zmroku. Do tego wygodne meble (np. z ciepłego drewna, chłodnego metalu, modnego technorattanu), fontanna czy małe oczko wodne - i ogród gotowy.
Skomentuj:
Formy ogrodów zimowych i ich wyposażenie