Rośliny do chłodnych ogrodów zimowych

Aldona Zakrzewska

Ponieważ ściany lekkich konstrukcji zimnych ogrodów często nie stanowią szczelnej bariery dla chłodu i wiatru, w ich wnętrzu trudno utrzymać dodatnią temperaturę. W takich ogrodach świetnie rosną rośliny śródziemnomorskie.

Kaktusy. Rośliny do zimnych ogrodów zimowych
Zimna oranżeria to raj dla kaktusów. Rośliny do zimnych ogrodów zimowych
Fot. Shutterstock
Wprawdzie w słoneczny dzień takie oranżerie dosyć mocno się nagrzewają, ale przez szczeliny (tzw. mostki termiczne) wpada do nich trochę zimnego powietrza. W mroźne wieczory nie nadają się więc one do relaksu dla domowników (chyba że doraźnie je dogrzejemy), ale dla roślin - jak najbardziej.

Takie ogrody to wymarzone miejsce dla gatunków śródziemnomorskich (np. oleandrów, datur, fuksji) latem uprawianych w donicach na tarasie. Zimą przechodzą one okres spoczynku, a w zimnej szklarni panują idealne ku temu warunki, podobne do tych w naturze. Rośliny mają w niej sporo światła, wilgoci i temperaturę w granicach 5-15°C. Należy wówczas ograniczyć ich podlewanie, nie zapominając jednak o małych dawkach wody - tylko takich, by ziemia w doniczkach nie została zasuszona. Jeśli oranżeria nie jest dogrzewana, w mroźne dni trzeba chronić korzenie zielonych lokatorów przed przemarzaniem, otulając donice matami czy agrowłókniną. Rośliny pielęgnujemy w ten sposób aż do wiosny. Gdy temperatura w szklarni zacznie się podnosić, zaczynamy je dokarmiać i mocniej podlewać.

Również większość kaktusów i innych sukulentów lubi wypoczywać w chłodzie, przy zupełnie zasuszonym podłożu. Aby łatwiej weszły w okres spoczynku, już jesienią ograniczamy ich podlewanie. Dopiero gdy nadejdzie wiosna, stopniowo zaczynamy je nawadniać, po trochu zwiększając dawki wody. Sukulenty odwdzięczą nam się wkrótce za taką opiekę, pięknie zakwitając.

ROŚLINY DO ZIMNYCH ORANŻERII (TEMP. ZIMĄ 10-12°C)

Półcień: bluszcz (odmiany o zielonych liściach), cytron

Światło rozproszone: azalia, brunfelsia, cyklamen, granatowiec, kamelia, kolumnea, kordylina, pierwiosnek, sansewieria, solejrolia

Pełne słońce: agawa, bugenwilla, cytrusy (cytryna, mandarynka), kaktusy, kawa, laur, oleander, oliwka, ruskus, wilczomlecz

Skomentuj:

Rośliny do chłodnych ogrodów zimowych