Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Zakładamy i pielęgnujemy trawnik

Red.
Trawnik - Fot. Shutterstock/SingjaiStock

Piękny trawnik decyduje o urodzie ogrodu, zaniedbany sprawia że przestają nam się podobać nawet najbardziej oryginalne rośliny.

Trawnik - Fot. Shutterstock/SingjaiStock

Jaki trawnik wybrać?

Zanim zabierzemy się do jego zakładania, zdecydujmy, czy ma być głównie ozdobą, czy raczej będzie intensywnie użytkowany. Każda decyzja oznacza wybór odpowiedniej mieszanki traw.

Trawnik ozdobny

Pełni funkcję reprezentacyjną, można po nim chodzić, ale z umiarem. Zwykle jest to kompozycja specjalnie dobranych nadających darni ładną barwę odmian i miękkich źdźbeł. Taki trawnik zakładamy najczęściej przed domem, wzdłuż wejścia, przy tarasie. Wymaga bardzo starannej pielęgnacji.

Trawnik uniwersalny

Można na nim bawić się, grać w piłkę, a mimo to wygląda dobrze. Mieszaniny traw są tak skomponowane, by darń była odporna na deptanie, zachowując jednocześnie soczystą zieleń. Trawnik uniwersalny musi rosnąć w słońcu.

Trawnik rekreacyjny

Powinien być odporny na intensywne deptanie, musi się więc szybko się regenerować i być elastyczny.

Trawnik do miejsc zacienionych

Można go założyć tam, gdzie jednak przez ponad połowę dnia świeci słońce. Są co prawda odmiany znoszące zacienienie, jednak taki trawnik powinien być wyżej strzyżony i nie wolno na nim zostawiać skoszonej trawy, która dodatkowo zacienia darń.

Fot. Shutterstock/gkrphoto

Projektowanie i zakładanie trawnika

Zanim założymy trawnik warto pomyśleć o założeniu instalacji nawadniającej. Możemy wtedy poruszać się po całej powierzchni i używać ciężkiego sprzętu.

Zaczynamy od oczyszczenia terenu z wszelkich zbędnych roślin, kamieni, resztek budowlanych, itp. Gleba powinna być przeorana, a teren wyrównany i odpowiednio uformowany.

Trawnika nie można traktować jako wypełniacza między drzewami i krzewami - trzeba go uznać za najważniejsze miejsce w ogrodzie. Dlatego zaprojektujmy go w centralnym miejscu ogrodu.

Powinien mieć kształt łatwy do koszenia.

Obrzeże trawnika powinno być wyraźnie zaznaczone.

Korzenie traw rosną bowiem rozłogowo i z czasem trawnik rozprzestrzenia się wrastając w rabaty z krzewami i bylinami.

Urządzenie mierzące pH gleby - Fot. producent

Jak przygotować ziemię pod trawnik

Odchwaszczanie

Wyrównując glebę trzeba ją starannie odchwaścić, wszystkie chwasty wieloletnie będą trudne do zwalczenia po wysianiu nasion traw.

Spulchnianie

Po odchwaszczeniu glebę trzeba ją spulchnić, wymieszać i użyźnić. Przekopywanie szpadlem, pługiem albo glebogryzarką doskonale napowietrza glebę. Wtedy łatwiej przebiega proces nitryfikacji i mineralizacji, wspomagający użyźnianie.

Wapnowanie

Możemy wtedy wapnować zbyt kwaśną glebę, albo nawieźć cienką warstwę próchniczej ziemi, gdy jest zbyt mineralna. Odczyn gleby powinien wynosić od 5,5 do 7 pH, Jeśli nie spełnimy tego warunku, trawa nam zżółknie.

Jak powinna ostatecznie wyglądać w proporcjach warstwa nośna trawnika (10-20 cm)

Proporcje komponentów powinny być w przybliżeniu następujące
piasek - 50 proc
żyzna gleba ogrodowa -30 proc
kompost lub torf - 20 proc

Wałowanie gleby

Przygotowanie gleby do wysiewu kończymy wałowaniem całej powierzchni. Warto to robić, bo gdybyśmy wysiali trawę w nieubitym podłożu, to ziemia natychmiast utworzyłaby trwałe nierówności doskonale widoczne potem na trawniku.

Fot. Shutterstock/Subbotina Anna

Trawnik to prawdziwa fabryka tlenu

25 m kw produkuje go tyle, ile potrzebuje jeden człowiek. Dlatego więc w jego pobliżu czujemy się lepiej niż na betonowej powierzchni.
Trawnik nawilża także powietrze. W każdy letni dzień z 1 m kw. wyparowują 2-3 litry wody, w pobliżu rośnie więc wilgotność powietrza.
WARTO WIEDZIEĆ!
Wskutek parowania trawnik się ochładza nawet o nawet o 5 stopni, dlatego spacerowanie po nim bosymi stopami jest takie kojące.

Życica trwała - Fot. Shutterstock/Tibesty

Jaką mieszankę traw wybrać

Nasiona wysiewane na trawnikach są najczęściej mieszankami kilku gatunków i odmian traw dającymi większe możliwości adaptacji roślin do różnych gatunków, zarówno przyrodniczych jak użytkowych. Poniżej przykład, wskazujący jak rodzaj mieszanki wpływa na charakter trawnika.

Mieszanka uniwersalna

Głównym składnikiem tej mieszkanki jest życica trwała (Lolium perenne L.), która w Polsce jest głównym składnikiem mieszanek trawnikowych. To gatunek bardzo popularny w strefie klimatu umiarkowanie chłodnego. A ponieważ największa popularność zyskał w Wielkiej Brytanii, nieoficjalnie nazywa się go rajgrasem angielskim.
Życica ma błyszczące liście o szerokości 2-6 mm, na powierzchni lekko bruzdkowane, z zagłębieniem tworzącym tzw. kil, z wyrostkami u podstawy.
Odmiany różnią się barwą liści od jasno - do ciemno-zielonej, tempem wzrostu, stopniem odporności na wymarzanie i choroby. Dobrze rośnie w warunkach średnio żyznych i średnio wilgotnych. Znosi koszenie do 1 cm .


Na murawy użytkowe, czyli rekreacyjne, warto polecić mieszanki zwane: Piknik, Planty, Savanna, Vigor, Pokon. Ceny: 11-23 zł/kg.


Na trawniki dywanowe nadają mieszanki takie jak Hobby, Gracja, Gazon, Super Gazon. Ceny: 12 -23 zł/kg

Ile kosztuje założenie trawnika

Cena trawnika sianego wraz z kosztami robocizny wynosi około 7 zł/m2, a trawnika układanego z rolki wraz z robocizną - 18-25 zł/m2.

Fot. Shutterstock/LightField Studios

Mieszanki uniwersalne:

I opcja
skład dostosowany do intensywnego deptania:
życica trwała - 40 proc
kostrzewa czerwona kępowa - 30 proc
kostrzewa rozłogowa - 10 proc
wiechlina Łąkowa - 20 proc
II opcja
skład, który toleruje słabsze gleby i lekkie zacienienie
życica trwała - 20 proc
kostrzewa czerwona kępowa - 30 proc
kostrzewa rozłogowa - 20 proc
kostrzewa czerwona półrozłogowa - 10 proc
kostrzewa owcza szczeciniasta - 10 proc
wiechlina łąkowa - 10 proc

Po wgrabieniu nasion przyda się wałowanie - Fot. Shutterstock/Photographee.eu

Kiedy należy zakładać trawnik

Trawy najlepiej siać na przełomie kwietnia i maja, lub sierpnia i września, kiedy warunki są optymalne - nie ma znacznych wahań temperatury ani ryzyka silnego przesuszenia podłoża.
Nasiona dzielimy na dwie równe części, które wysiejemy na krzyż: jedną część poruszając się na w kierunku np. północ - południe, drugą: wschód - zachód.
Siać możemy ręcznie lub lepiej za pomocą prostych siewników. Tuż po wysianiu nasiona trzeba przykryć warstwa gleby (0,5 - 1 cm). Można je po prostu wgrabić do gruntu. Można też lekko pokryć powierzchnię trawnika kompostem lub torfem. Po poruszeniu gleby grabiami, miejsce trzeba jeszcze raz zwałować , przyciskając nasiona, by miały kontakt z wilgotną glebą.
Pierwsze tygodnie po wysiewie są bardzo ważne, przede wszystkim nie wolno zaniedbać nawadniania. W ciepłe dni kiełkujące trawy trzeba delikatnie zraszać nawet kilka razy dziennie.
Korzystnym zabiegiem przed pierwszym koszeniem jest lekkie wałowanie świeżych źdźbeł. Gleba jest jeszcze bardzo pulchna i wprowadzenie kosiarki z wirującym nożem może zagrozić świeżo ukorzenionym siewkom trawnika. Przygniecenie ich nie zaszkodzi, zresztą kosimy następnego dnia po wałowaniu.

Nowoczesne kosiarki można ustawić tak, że tylko część resztek trawy trafia do kosza - Fot. Stihl

Mulczowanie

Typowe kosiarki, pracując bez kosza wyrzucają na powierzchnię trawnika pozlepiane ze sobą długie ścinki. które trzeba zgrabić, by nie zniszczyły murawy.
Inaczej działają modele z funkcją mulczowania. Ich noże rozdrabniają ścięta trawę wielokrotnie i jeśli nie jest wilgotna równomiernie ją rozrzucają. Drobne kawałeczki szybko tracą wodę, kurczą się i wpadają w darń, gdzie się rozkładają.
Ale nie może ich być za dużo, bo wtedy tworzą na ziemi zbitą warstwę tzw. filc. który hamuje rozwój trawy. Murawę warto więc przycinać co kilka dni, by była młoda i delikatna (twarde źdźbła długo się rozkładają, a po koszeniu zostaje jej niewiele.
Jeśli jednak ścinków jest sporo, to przy kolejnym wjeździe kosiarką zbierzmy je do kosza. najnowsze modele kosiarek można tak ustawić, by tylko część resztek trafiała do kosza, a część była rozrzucana.

Korzyści z mulczowania:
- ścinki trawy najpierw chronią ziemię przed wysychaniem i zachwaszczeniem, a potem zamieniają się w próchnicę
- na mulczowanym trawniku znacznie ograniczamy nawożenie mineralne, bo trawa odżywiana jest w sposób naturalny
- mulczowanie najkorzystniej działa na glebach lekkich, na ciężkich, słabo przepuszczających wodę można je stosować tylko okresowo.

Kiedy kosimy pierwszy raz trawnik

Trawnik kosimy pierwszy raz, gdy trawa osiągnie 10 cm wysokości.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Przyjęcie na świeżym powietrzu – porady i inspiracje
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przepisy na grilla od uczestnika programu Masterchef

Skomentuj:

Zakładamy i pielęgnujemy trawnik

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej