Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

3 projekty balkonów

ALDONA ZAKRZEWSKA
BALKONOWY KĄCIK DO KAWY owiany jest chmurą nie tylko kawowych, ale też lawendowych aromatów. A to uspokaja, sprzyja relaksowi, podobnie jak wygodne fotele i spokojna kolorystyka. - Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Oto trzy średniej wielkości balkony, każdy w nieco innym stylu. Największy ma  powierzchnię 12 m2. Udało się na nich stworzyć kąciki do relaksu - pełne roślin, kameralne, komfortowe...

BALKONOWY KĄCIK DO KAWY owiany jest chmurą nie tylko kawowych, ale też lawendowych aromatów. A to uspokaja, sprzyja relaksowi, podobnie jak wygodne fotele i spokojna kolorystyka. - Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Zasady projektowania balkonu

Na małym balkonie, gdzie niewiele jest miejsca dla kwiatów, warto co do centymetra wykorzystać przestrzeń. Tak by pomieściła nie tylko rośliny, ale też donice, meble i wszelkie dekoracje.

W kompozycji małego balkonu warto wykorzystać - oprócz podłogi - pionowe elementy, np. barierkę, ściany, a nawet sufit. Ponieważ balkon jest przedłużeniem mieszkania, trzeba również zadbać, by oba wnętrza urządzone były w podobnym stylu; zastosować na nich te same materiały wykończeniowe, donice, a nawet meble. Efekt harmonii zapewni też podobna kolorystyka.

TAK BYŁO - pierwotnie balkon niczym się nie wyróżniał wśród innych; właściciele przechowywali na nim donice i meble przywiezione z podróży. - Fot. TATA STUDIO

Balkon - FIVE O'CLOCK

TAK BYŁO - pierwotnie balkon niczym się nie wyróżniał wśród innych; właściciele przechowywali na nim donice i meble przywiezione z podróży.

Właściciele loggii (o pow. 12 m2) w apartamentowcu na warszawskim Powiślu kochają podróże. Przywożą z nich wiele pamiątek - od świeczników i donic po meble. Niektóre zdobią dzisiaj loggię, np. ceramiczne szkliwione osłonki przyjechały z Indii i Singapuru, a fotele z koszy z metalowych prętów - z Indii. Ich ażurowa konstrukcja jest lekka i nie zdominowała przestrzeni mimo dużych rozmiarów.

Fot. TATA STUDIO

Koncepcja zagospodarowania loggii powstała błyskawicznie: donice najbardziej pasowały do prowansalskich klimatów, a meble, do których projektantka dobrała jasne poduchy, też świetnie wpisały się w ten styl, podobnie jak posadzka z jasnych ceramicznych kafli i metalowy stolik.

Balkon na ogół tonie w słońcu, co służy aromatycznym roślinom południowym, np. lawendzie, szałwii i zwiewnym trawom - miskantom. Prowansalski klimat podkreślają kule bukszpanów i pastelowa kolorystyka w odcieniu oliwkowej zieleni i szarości przełamanej fioletem.

Fot. TATA STUDIO

OKIEM FACHOWCA

Urządzając balkon, warto bardzo starannie dobierać meble - to one często stanowią o jego charakterze, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na oryginalne, niepowtarzalne modele. Żeby je zdobyć, nie trzeba wyjeżdżać w daleką podróż. Dzięki internetowi można sprowadzać meble z najbardziej odległych zakątków świata. Warto też wybrać się na targ staroci lub zdecydować na modny recykling.

 

ELIZA RÓŻOWICZ, architekt krajobrazu,

RóżaOgrody, www.roza-ogrody.com.pl

Balkon w babcinym stylu - Fot. Archiwum projektantki

Balkon jak w babcinym ogródku

Czy można wyczarować magiczny zakątek na balkonie blokowiska z wielkiej płyty? Projektantce Karolinie Szabłowskiej się to udało. Chociaż nie było łatwo. Balkon był typową rupieciarnią z betonową podłogą i kilkoma kwiatami w drewnianej skrzyni.

Fot. archiwum projektantki

Nowy wystrój miał być niedrogi, o charakterze rodem z babcinego ogródka (z balkonu korzysta starsza osoba). Projektantka postanowiła więc włączyć do kompozycji drewnianą skrzynię i wiklinowe fotele znajdujące się do tej pory na balkonie. Betonową posadzkę pokryła bejcowanymi deskami z modrzewia syberyjskiego, ustawiła na niej donice, fotele i stolik.

Fot. archiwum projektantki

 

Na barierce zawiesiła skrzynki na kwiaty, a na ścianie - drewniane kratki na pnącza. Dzisiaj na balkonie dominują biele i szarości podkreślające barwy roślin. Główną rolę odgrywają jednak łatwe w uprawie rośliny, m.in. irga błyszcząca, ozdobne trawy (głównie molinia i biało obrzeżona mozga), winobluszcz pięciolistkowy (wspinający się po kratce) i kwiaty jednoroczne wysadzane każdej wiosny.

 

Fot. archiwum projektantki

 

OKIEM FACHOWCA

Moim zadaniem było szybkie stworzenie aranżacji małym kosztem, z której miała korzystać głównie starsza osoba. Dlatego wykorzystałam wiele już istniejących sprzętów i posadziłam prędko rosnące, łatwe w uprawie rośliny, m.in. trawy ozdobne i pnącza. Zostawiłam też miejsce dla kwiatów sezonowych wprowadzających sielską atmosferę.

KAROLINA SZABŁOWSKA, architekt krajobrazu, www.gardinio.pl

Balkon - letnie wakacje - Fot. TATA STUDIO / TEL 050125506

Balkon - włoskie wakacje

Balkon drugiego piętra domu na warszawskim Żoliborzu ma 11 m2.

Fot. Archiwum projektantki

PIERWOTNIE BALKON służył za letnią kwaterę dla delikatnych gatunków południowych: drzewka oliwnego i bukszpanów, ulubionych roślin właścicielki.

Mimo to udało się na nim stworzyć efektowny ogródek. Inspiracją była fascynacja właścicielki południowymi klimatami i utrzymany w tym stylu wystrój mieszkania. Pani domu chciała się czuć na balkonie jak na włoskich wakacjach. Stąd zastosowane materiały: egzotyczne drewno cumaru (na posadzce), lekkie tworzywo imitujące kamień (z niego zrobione są donice) i metal. Uzupełnieniem wystroju są drewniane fotele z wrzosowymi poduchami, stoliczek i świeczniki.

Fot. Archiwum projektantki

Po zmierzchu nastrój kreuje światło solarnych lampionów oplatających balustradę. Klimat tworzą także rośliny: róże szczepione na pniu, drzewka oliwne, bukszpany i hortensje. W skrzynkach na kuchennym parapecie i na barierce pachnie lawenda, bielą się petunie. A z zawieszonych tuż nad stołem doniczek płynie miły aromat ziół przyprawowych. Zajmują niewiele miejsca, a w czasie posiłków zawsze są pod ręką.

 

Fot. Archiwum projektantki

Okiem Fachowca

Jeśli miejsca jest niewiele, warto wykorzystać wszelkie pionowe elementy. Na tym balkonie urządziłam więc ogródek ziołowy na ścianie. Jest wiele konstrukcji ułatwiających to zadanie, począwszy od wiszących doniczek, skończywszy na specjalnych stelażach i matach z kieszeniami.

ELIZA RÓŻOWICZ, architekt krajobrazu RóżaOgrody,

www.roza-ogrody.com.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ogród w starym sadzie
Zaproś do ogrodu przyrodę: polne kwiaty, motyle, owady i ptaki
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?

Skomentuj:

3 projekty balkonów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej