Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród w starym sadzie

MAŁGORZATA WÓJCIK

Ogród położony od strony ulicy miał stać się spokojny i cichy. Aby uzyskać ten efekt, musiał powstać metrowy nasyp porośnięty zielenią, odgradzający posesję od hałasu.

OGROD EWY I MACIEJA GAJEWSKICH FOT. LESZEK JAMPOLSKI PUBLIKACJA LADNY DOM NR 12 (74) - 12.2004 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY
POD JABŁONIAMI. Rabaty z karłowych sosen i kwitnących krzewów uzupełniają byliny kwitnące od wiosny do jesieni
Fot. Leszek Jampolski

Działka, na której zbudowano dom, ma 2000 m2. Kiedy przystępowaliśmy do projektowania, znajdowały się na niej głównie stare, malownicze okazy jabłoni. Inwestorom zależało przede wszystkim na spokojnej i cichej przestrzeni odizolowanej od ruchliwej ulicy. Naszym zadaniem było również uwzględnienie w nowym projekcie większości drzew ze starego, zdziczałego sadu. Właścicielka domu marzyła o tym, aby rośliny przyciągały do ogrodu ptaki oraz owady. Pragnęła także, by na rabatach znalazły się okazale wyglądające trawy ozdobne.

 

ZA PARAWANEM


Uznaliśmy, że najlepszym sposobem na skuteczne odizolowanie wnętrza ogrodu od strony ulicy będzie usypanie metrowej wysokości nasypu ziemnego w kształcie rogala. Od strony ogrodzenia wsparła go drewniana palisada. Ziemia została tak uformowana, by łagodnie opadała w kierunku środka działki. Wewnątrz powstał płaski i dobrze nasłoneczniony trawnik. Na nasypie posadziliśmy krzewy (m.in. cisy, sosny, jałowce, tawuły i pięciorniki). Niezbyt urodziwą palisadę przysłoniliśmy natomiast irgami oraz trzmielinami.

Dodatkowy parawan zaprojektowaliśmy między ogrodzeniem a podjazdem. Posadziliśmy tu kilka lip, których gałęzie prowadzone są na stelażu z bambusa. Taras chronią także przed wzrokiem sąsiadów pasy miskantów chińskich rosnących przy tarasie oraz wzdłuż podjazdu.

 

ZA DOMEM


Właściciele ogrodu chcieli zapobiec temu, aby ich pies nie zniszczył posadzonych w ogrodzie roślin. Wygospodarowaliśmy więc dla niego oddzielną przestrzeń - przestronny kojec od północnej strony domu.

 

POD STOPAMI


Długi wjazd do ogrodu wyłożyliśmy jasną kostką granitową z ciemnoszarym, nieregularnym pasem pośrodku, który rozbił długą płaszczyznę. Ścieżki ogrodowe wykonaliśmy z kamiennych płyt i żwiru.

 

Plan nasadzeń

Infografika: Karolina Duś

 

PLAN NASADZEŃ

1. brzoza brodawkowata

2. jabłoń

3. perukowiec podolski 'Purpureus'

4. irga pozioma

5. sosna górska 'Mops'

6. tawuła japońska

7. funkia Siebolda

8. żywotnik 'Danica'

9. pięciornik krzewiasty 'Goldfinger'

10. tawułka Arendsa

11. klon palmowy 'Atropurpurea' i karmnik ościsty

12. cyprysik nutkajski 'Pendula'

13. parzydło leśne

14. żurawka drobnokwiatowa 'Palace Purple'

15. tawuła japońska 'Little Princess'

16. trzmielina Fortune'a 'Emerald'n Gold'

17. jałowiec

18. irga Dammera 19.pigwowiec okazały

20. magnolia

21. dąb szypułkowy

22. lipa drobnolistna

 

Zobacz zdjęcia ogrodu

Zdjęcia ogrodu

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród w starym sadzie