Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny na piaszczystą glebę. Jakie rośliny posadzić na piasku?

tekst: Wiesław Gawryś. KJ
Dobre na suchą rabatę: dziewanna kutnerowata - Fot.: aga7ta shutterstock

Rośliny na piasku nie mają dobrych warunków do wzrostu, ale przez lata ewolucji przystosowały się do tych trudnych warunków. Czasem na wyprawie w teren zachwyci nas nie jedna roślina, lecz cały ich układ, choćby taki, jak na piaszczystej łące. Czy można go odtworzyć w ogrodzie?

Fot. Shutterstock/Marek Mierzejewski

Rośliny na piasek

Urodziwych gatunków, które dobrze rosną na suchych ubogich glebach (gleby piaszczytse) jest mnóstwo. Wszystkie mają długie korzenie, ułatwiające im pozyskiwanie wody, lub włoski na liściach i pędach, ograniczające jej parowanie. Poprawiając strukturę gleby piaszczystej i zasobność w składniki pokarmowe jesteśmy w stanie stworzyć na niej lepsze warunki dla prawidłowego rozwoju większej ilości roślin.

18 roślin okrywowych zamiast trawnika

Jasieniec piaskowy dorasta do ok. 30 cm, kwitnie od VI do VII. - Fot. Wiesław Gawryś

Rośliny lubiące piasek: byliny i dwuletnie

Są wśród nich rośliny jednoroczne, jak dziurawiec i żmijowiec, a także gatunki dwuletnie, jak wiesiołek i dziewanna. Większość z nich kwitnie na żółto (oprócz widocznych na zdjęciach, także m.in.: kocanki piaskowe, dziurawiec, wiesiołek, dziewanna), a kilka na niebiesko, np. żmijowiec i jasieniec. Rzadziej widujemy kwiaty różowe, takie jak u macierzanki. Można posadzić również goździki, przetacznik kłosowy, czyściec wełnisty, krwawniki, lawenda, łubin trwały, rudbekie, kosmos pierzasty, smagliczka skalna, miłek wiosenny, wiesiołek czworokątny, ubiorek wiecznie zielony.

Pomysły na ogród na piasku

Lnica pospolita - wysokość do 60 cm, kwitnie od VI do IX. - Fot. Shutterstock/magnola

Rośliny, które lubią piasek

Jedną z najurodziwszych roślin która kocha piaszczyste gleby jest lnica pospolita. Jej wargowe kwiaty z ostrogą przypominają lwie paszcze lub buciki, stąd ludowa nazwa tej byliny: pantofelki Matki Boskiej. Dorasta ona do 40-50 cm, i szybko się rozgałęzia. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie czerwca, a kończy dopiero we wrześniu.

Rośliny, które nie boją się suszy

Macierzanka piaskowa jest niska i kępiasta, kwitnie od VI do VIII. - Fot. Shutterstock/Emilio100

Rośliny, które nie boją się suszy

Oprócz wymienionych powyżej roślin, na piaskach występują też: niebieski mikołajek polny, biały łyszczec wiechowaty oraz żółte kocanki piaskowe,  szczodrzeniec, prosienicznik i pięciornik piaskowy.

 

Jastrzębiec kosmaczek - wysokość 10-30 cm, kwitnie cały sezon. - Fot. Shutterstock/Wiert nieuman

Rośliny na piaszczystym podłożu

Kompozycję z takich roślin łatwo odtworzyć w ogrodzie, jeśli mamy w nim nasłonecznione miejsce na piaszczystym podłożu. Najlepiej zebrać jesienią nasiona z naturalnych stanowisk i wysiać je wiosną, każdy gatunek na oddzielnym poletku.

Jakie krzewy ozdobne urosną na piaszczystej glebie?

Jałowiec (Juniperus): Jałowce są odporne i łatwe w uprawie krzewy, które doskonale radzą sobie na glebie piaszczystej. Mają różne formy i kolory igieł, co daje wiele opcji do wyboru.
Berberys (Berberis): Berberyse to ozdobne krzewy o kolczastych gałęziach i kolorowych liściach. Wiele odmian berberysów przeznaczone jest na gleby piaszczyste i gleby suche.

Drzewa i krzewy liściaste, które urosną na glebach piaszczystych

Z drzew i krzewów liściastych do ogrodu z piaszczystą glebą poleca się głównie uprawę takich roślin jak: brzoza, karagana syberyjska, tawuła wczesna, sumak octowiec, perukowiec podolski, tamaryszek, śnieguliczka, żarnowiec, janowiec, pięciornik, glediczja.

Drzewa iglaste

Trawy ozdobne

Na glebach suchych sadzić można również trawy ozdobne. Wybór traw odpowiednich na takie stanowiska wcale nie jest mały. Z powodzeniem można sadzić kostrzewę popielatą, dmuszek jajowaty oraz kłosówkę miękką. Na suchych stanowiskach świetnie udaje się też miskant cukrowy, perłówka wyniosła oraz ostnica olbrzymia.

Co uprawiać na piaszczystej ziemi? Warzywa, które lubią piasek

Oto kilka warzyw, które dobrze rosną na piaszczystej ziemi:

Marchew: Marchew to warzywo, które dobrze rośnie na piaszczystej glebie. Piaszczysta ziemia pomaga w rozwoju prostej, zdrowej marchwi.
Rzodkiewka: Rzodkiewki to szybko rosnące warzywa, które dobrze radzą sobie na piaszczystej glebie. Krucha i luźna struktura piasku ułatwia im rozwój korzeni.
Sałata: Sałata jest warzywem, które może być uprawiane na piaszczystej glebie. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie nawadnianie, ponieważ piasek szybko odprowadza wodę.
Szpinak: Szpinak może być uprawiany na piaszczystej ziemi. Ważne jest, aby zapewnić mu regularne podlewanie, aby uniknąć przesuszenia.
Fasola: Niektóre odmiany fasoli, takie jak fasola biała lub fasola lima, mogą być uprawiane na piaszczystej glebie. Fasola ma długie korzenie, które dobrze radzą sobie z przepuszczalną strukturą piasku.
Cebula: Cebula jest rośliną, która może być uprawiana na piaszczystej glebie. Piaszczysty grunt pomaga uniknąć gniciu cebuli, ale należy zapewnić odpowiednie nawadnianie.
Dynia: Niektóre odmiany dyni, takie jak dynia piżmowa, dobrze rosną na piaszczystej glebie. Piasek pomaga w odprowadzaniu nadmiaru wody.
Bakłażan: Bakłażany mogą być uprawiane na piaszczystej glebie, pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednie nawadnianie.

Pamiętaj, że nawet na piaszczystej glebie warto dostarczać odpowiednie składniki odżywcze i nawadniać rośliny regularnie. Dobrym rozwiązaniem może być również stosowanie warstw organicznego mulczu, który pomoże zatrzymać wilgoć i poprawić strukturę gleby.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ogrody preriowe. Ogród samoobsługowy, którego nie trzeba podlewać
Rośliny na obwódki. Najlepsze rośliny na kwiatowe obwódki rabat
Rośliny odporne na suszę

Skomentuj:

Rośliny na piaszczystą glebę. Jakie rośliny posadzić na piasku?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej