18 roślin okrywowych zamiast trawnika

Alicja Gawryś

Chcesz, by twój ogród już z daleka przyciągał wzrok? Posadź w nim byliny okrywowe, które kwitnąc, wyglądają jak barwny kobierzec. Szczególnie efektowne są gatunki wiosenne.

16.05.2005 WARSZAWA
Gęste, zimozielone pędy floksa szydlastego tworzą zbitą darń. Najobficiej kwitną w pełnym słońcu. Po kwitnieniu floks warto przyciąć.
Fot. Ziemowit Wardecki / AG
Niektóre byliny mogą szybko zarastać duże powierzchnie. Nazywamy je okrywowymi, zadarniającymi lub płożącymi, bo ich pędy i liście szczelnie pokrywają ziemię. Jeśli w dodatku są niskie, przypominają gęsty kobierzec. Byliny wiosenne (np. floks szydlasty i żagwin) często mają tyle kwiatów, że zupełnie nie widać spod nich liści. U poszczególnych gatunków barwny spektakl trwa zazwyczaj 2-3 tygodnie. Przez pozostałą część roku - często także zimą - kobierce pozostają zielone dzięki liściom. Natomiast rozłogi i kłącza pod powierzchnią ziemi pozwalają roślinom szybko się rozrastać.

W dobrym miejscu

Wśród gatunków zadarniających są zarówno rośliny lubiące dużo słońca (np. rogownica), jak i znoszące cień (np. barwinek). Te ostatnie pod drzewami mogą zastąpić dekoracyjny trawnik. Byliny okrywowe charakteryzują się - zależnie od gatunku - różną siłą wzrostu. Najbardziej ekspansywne (floks szydlasty) można sadzić na brzegach rabat i trawnika lub wypełniać nimi pasek ziemi między domem a ścieżką. Aby uniknąć monotonii, warto umieścić obok siebie kilka odmian lub gatunków w różnych kolorach, tworząc z nich nieregularne plamy. Rośliny te dobrze wyglądają także w kompozycjach z wyższymi bylinami. Natomiast gatunki słabiej się rozrastające, jak karmnik ościsty czy gęsiówka, można ulokować na skalniaku lub pomiędzy elementami nawierzchni ścieżki, a także na jej obrzeżach. Mniejsze i większe barwne dywany warto też rozkładać poza ogrodem, od frontu, między domem a ulicą.

Uszyty na miarę

Rośliny okrywowe pozostają w jednym miejscu kilka lat, dlatego trzeba starannie przygotować im podłoże. Najpierw je spulchniamy, usuwamy chwasty i gruz. Wierzchnią warstwę gleby mieszamy z kompostem lub innym przefermentowanym nawozem organicznym (ten ostatni zabieg lepiej wykonać jesienią). Jeśli ziemia jest zbyt zwięzła, przekopujemy ją z odkwaszonym torfem, jeśli zaś bardzo piaszczysta - z gliną. Przed posadzeniem roślin warto zaplanować, jaką powierzchnię zajmą, i obliczyć, ile sadzonek trzeba kupić. Można przyjąć, że gatunki szybko rosnące, jak rogownica, floks, pragnia, sadzi się po 7-15 sztuk/m2, natomiast wolniej rosnące (karmnik ościsty, głodek mrzygłód) - po 15-20 sztuk/m2. Rośliny okrywowe kwitnące wiosną przyjmują się przez cały sezon wegetacyjny, pod warunkiem że zostały kupione w pojemnikach. Jeśli przesadzamy je z innej rabaty, najlepiej to zrobić wczesną wiosną, zanim zakwitną, albo dopiero pod koniec lata. Ziemię wokół posadzonych roślin warto wyściółkować korą - sprzyja to utrzymaniu wilgoci i ogranicza rozwój chwastów.

Kobierzec gęsty i efektowny

Dopóki rośliny nie pokryją całej powierzchni, nawóz (np. Multifoskę, Agrofoskę Wiosenną) po prostu rozsypujemy na ziemi, 2-3-krotnie na wiosnę w dawce zalecanej na opakowaniu (najczęściej 5-15 dag/m2). Kiedy powstanie zwarty dywan, rośliny lepiej zasilać rozcieńczonymi odżywkami w płynie (np. Fructus Płynny) lub roztworem nawozu mineralnego (np. Agrecol Ogrodowy Uniwersalny, Magiczna Siła do Ogrodu). Poza tym rośliny okrywowe nie wymagają wielu zabiegów, z wyjątkiem podlewania w okresie suszy. Niektóre gatunki (np. rogownica) wyglądają lepiej, gdy wytniemy przekwitłe kwiatostany.

W razie utraty fasonu

Po czterech, pięciu latach kwietny dywan zaczyna się starzeć. W jego środkowej części rośliny obumierają. Wtedy pod koniec sierpnia karpy trzeba wykopać i podzielić na małe kępy. Do ponownego sadzenia wybierajmy te najbardziej żywotne. Z wielu gatunków okrywowych można sporządzić sadzonki. Pobiera się je najczęściej zaraz po kwitnieniu albo w drugiej połowie sierpnia, po czym ukorzenia w skrzynkach z piaskiem ustawionych w półcienistym miejscu. Na zimę pojemniki te dobrze okrywamy.

Miejsca słoneczne

Gatunekwysokośćpora kwitnieniakolory kwiatów
Floks szydlasty0-15 cmkwiecień, majróżowy, liliowy, biały
Gęsiówka kaukaska10-20 cmkwiecień, majbiały
Głodek mrzygłód5-8 cmmarzec, kwiecieńżółty
Pragnia syberyjska12-15 cmkwiecień, majżółty
Rogownica kutnerowata10-25 cmmaj, czerwiecbiały
Tojeść rozesłana 'Aurea'10-12 cmczerwiec-wrzesieńżółty
Ubiorek wiecznie zielony20-25 cmkwiecień, majbiały
Zawciąg nadmorski10-25 cmod maja do jesieniróżowy, biały
Żagwin ogrodowy5-10 cmmajróżowy
Miejsca półcieniste

Gatunekwysokośćpora kwitnieniakolory kwiatów
Barwinek pospolity5-20 cmkwiecień, majniebieski, biały
Bluszczyk kurdybanek10-12 cmkwiecień, majniebieski
Dąbrówka rozłogowa10-12 cmod maja do sierpnianiebieski
Gajowiec żółty25-30 cmod kwietnia do lipcażółty
Konwalia majowa10-25 cmmajbiały
Miodunka pstra20-25 cmmarzec, kwiecieńróżowy, fioletowy
Pierwiosnek gruziński10-12 cmmarzec, kwiecieńfioletowy
Ułudka wiosenna10-20 cmod marca do majaniebieski


Skomentuj:

18 roślin okrywowych zamiast trawnika