Cytisus purpureus
Kategoria
krzewy liściasteKolor liści
zielonePora kwitnienia
wiosnaStanowisko
słońceWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny ogrodoweSzczodrzeniec purpurowy to krzew o płożącym pokroju. Kwitnie obficie, a jego motylkowate kwiaty są purpurowo-różowe z fioletowym obrzeżeniem. Liście sezonowe, małe, zielone - u podstawy pędów trójlistkowe, a u góry pędów pojedyncze. Owocem są ciemnobrązowe strąki.
Rozmiary Szczodrzeniec purpurowy osiąga wysokość 50 cm, szerokość 1 m.
Szczodrzeńce obsypują się kwiatami pod koniec maja i pozostają aż do początku czerwca.
Wymagania Szczodrzeniec purpurowy wymaga ciepłych, osłoniętych i słonecznych stanowisk, preferuje gleby lekkie, dobrze przepuszczalne, niezbyt żyzne o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Toleruje gleby wapienne.
Szczodrzeńce purpurowe sadzimy jesienią lub wiosną. Gatunek ten jest bardziej mrozoodporny od żarnowca miotlastego.
Rozmnażanie Nasiona, sadzonki półzdrewniałe z piętką pobrane pod koniec lata.
Cięcie Nie wymaga. Można przyciąć rośliny w celu utrzymania pożądanej wysokości, jednak to właśnie niecięte żarnowce wspaniale się prezentują i obficie kwitną.
Podlewanie i nawożenie Gatunek sucholubny. Nie wymaga specjalnego podlewania i nawożenia.
Choroby i szkodniki Na ogół brak. Szczodrzeniec purpurowy jest atakowany czasem przez szpeciel pilśniowiec janowcowy powodujący zielone narośla (galasy). Mszyca Acyrthosiphon spartii.
Zastosowanie Roślina ozdobna, stosowana w ogrodach skalnych, wrzosowiskach, pojemnikach i na rabatach. Dobrze znosi miejskie zanieczyszczenia. Możliwa również forma pienna - szczodrzeńca szczepi się wówczas na złotokapie.
Ciekawy gatunek szczodrzeńca to krzew o żółtych kwiatach dorasta nawet do 130 cm. Gałązki, liście na spodzie i kielichy gęsto przylegająco, jedwabiście owłosione.