Ogrodowy świecznik na lampiony
Pień powalonego lub ściętego drzewa - zamiast spłonąć w ognisku - może zacząć drugie życie jako podstawa świecznika. Pracy przy tym niewiele, a efekt ciekawy.
Designerski świecznik z pnia i rury metalowej
Czasami ścinamy stare drzewo, bo ma spróchniałe wnętrze. Niekiedy powala je huragan lub pada ze starości. Drewno przeważnie przeznaczamy na opał. Tymczasem można z niego stworzyć ciekawy ogrodowy detal, np. designerski świecznik.
DRUGIE ŻYCIE PNIA
Do wykonania świecznika potrzebny jest plaster pnia o średnicy i wysokości około 40 cm. Takie wymiary zapewnią konstrukcji stabilność. Pieniek będzie odgrywał rolę podstawy świecznika.
Wcześniej jednak należy sięgnąć po pilarkę (elektryczną lub spalinową) i usunąć ze świeżo ściętego pnia gałęzie. Na koniec odcinamy od niego odpowiedniej grubości plaster. Robimy to, zanim jeszcze drewno wyschnie - wówczas praca pójdzie łatwiej. Gotowy pieniek można też oczywiście kupić w tartaku. W roli podstawy świecznika najlepiej spisze się drewno dębu, grabu lub robinii akacjowej. Jest twarde, trwałe, a przy tym ciężkie, będzie więc stanowiło stabilną podstawę.
Wcześniej pieniek należy okorować i oszlifować papierem ściernym - dzięki temu w przyszłości nie będą się tworzyły zadziory i drzazgi. Unikniemy też szkodników żerujących pod korą. Żeby był trwalszy, należy go pomalować bezbarwnym impregnatem.
SŁOICZKI NA RURCE
Do wykonania świecznika potrzebne będą też inne materiały, dostępne w marketach budowlanych. Należy się zaopatrzyć w lekką aluminiową rurkę (o średnicy 3,5 cm), cienkie kołeczki i szklane świeczniki (można je kupić gotowe w sklepie lub zrobić samodzielnie ze słoiczków). Oprócz tego potrzebne będą: miarka, drucik (do zawieszenia świeczników na rurce), ręczna piła, imadło i wiertarka.
Świecznik na pniu - przygotowanie wieszaków
Kołek (o średnicy 1-1,2 cm) szlifujemy papierem ściernym (gładki łatwiej przesunie się potem przez otwór w drążku). Tniemy go ręczną piłką na sześć równych kawałków (o dł. 10 cm), które będą pełnić funkcję wieszaków na świeczniki.
Świecznik na pniu. Trzon z rury
Rurkę mocujemy w imadle i w równych odstępach (co 15-20 cm) zaznaczamy i wiercimy w niej otwory dostosowane do średnicy kołeczków. Starajmy się wykonywać je precyzyjnie, by lampiony wisiały potem w jednej linii.
Świecznik z rury. Mocowanie wieszaków na lampiony
Oszlifowane kołeczki wciskamy w otwory wywiercone w drążku, starając się, żeby równo wystawały po obu jego stronach. To na nich zawisną wkrótce szklane świeczniki z tea lightami.
Świecznik na pniu - przygotowanie pnia
W okorowanym i zabezpieczonym impregnatem pniu wyznaczamy punkt mniej więcej pośrodku jego tarczy. Wiercimy w nim otwór (o śr. 3,5 cm, pod kątem ok. 45°) na aluminiową rurkę. Żeby była stabilna, otwór musi mieć głębokość ok. 15 cm.
Świecznik na pniu - przygotowanie lampionów
Gwinty słoików obwiązujemy drutem, tworząc z niego po obu stronach ?pętelki?. Inne fragmenty drutu wyginamy w pętle zakończone haczykami (będą pełniły funkcję zawieszek). Uwaga! Żeby konstrukcja była stabilna, słoiki nie mogą być zbyt duże.
Świecznik na pniu - gotowe lampiony zawieszone na wieszakach.
Lampiony zawieszone nad stołem dadzą urokliwy klimat wieczornym przyjęciom lub kameralnym kolacjom
Lampiony z butelki
Ciekawą alternatywą dla słoikowych lampionów są lampiony z butelek mocowane na drucie. Kolorowe szkło zwiększa efekt, a lampiony są łatwiejsze do zawieszenia choćby na gałęzi drzewa lub lince rozciągniętej nad balkonem. Zobacz, jak zrobić lampion z butelki
Skomentuj:
Ogrodowy świecznik na lampiony