Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiązanki na cmentarz. 40 kolorowych dekoracji na Wszystkich Świętych

Tekst: Katarzyna Wilczek, Katarzyna Jodłowska

Wiązanki na cmentarz? Gdyby polskie obchody Wszystkich Świętych i Zaduszek przypominały te ze stanu Michoacán albo innych okolic Meksyku, nie mielibyśmy powodu, by namawiać Państwa do ozdobienia w tym roku grobów innymi dekoracjami kwiatowymi. Wiankami i wiązankami z większą ilością koloru i z większą lekkością.

W meksykańskich obchodach Dnia Zmarłych nie ma nic ze smutku, solenności i powagi. Więcej w nim z karnawału, który zawiesza wszelkie prawa codzienności i pozwala pokonać lęk śmiechem. To dlatego na straganach zalegają cukrowe czaszki i kościotrupy z czekolady, a wszystko wibruje kolorami i muzyką. Najważniejszymi kwiatami tego dnia są radosne aksamitki. Upięte w festony zdobią figury świętych w kościołach, cmentarne rzeźby i domowe ołtarzyki, w których zmarłym zostawia się jadło i napitki. 1 i 2 listopada cmentarze toną w świetle świec i lampionów, a przy grobach bliskich gromadzą się całe rodziny, by wspólnie z duchami przodków jeść, pić, śpiewać i weselić się.

Wiązanka na cmentarz

Nie zmienimy naszych tradycji związanych z listopadowymi świętami. Nadal będą spokojne, wyciszone i pełne zadumy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by - biorąc przykład z Meksykanów - zmienić sposób dekoracji grobów na cmentarzach.

Wiązanki na cmentarz - ciekawe wzory

Postawmy w tym roku na wiązanki barwne, pełne energii, radosne. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ponad 95 proc. Polaków to katolicy. Jeśli istotnie tak jest, miażdżąca większość z nas wierzy w zmartwychwstanie, a więc w radość ponownego spotkania z tymi, którzy odeszli.

Jak zrobić wiązanki ze sztucznych kwiatów na cmentarz?

Jeśli macie czas wolny warto spróbować samodzielnie stworzyć dekorację na grób bliskiej osoby. Najbardziej trwałe dekoracje będą te wykonane ze sztucznych kwiatów. Można łączyć naturalną bazę np. igliwie ze sztucznymi kwiatami. Obecnie sztuczne kwiaty doskonale imitują oryginały, a mają tę przewagę nad żywymi, że bez szwanku będą zdobić grób aż do wiosny. A wtedy możemy po prostu wymienić główki kwiatów na inne.

Wiązanki bożonarodzeniowe na cmentarz

Przecież swoich bliskich odwiedzamy nie tylko przy okazji Święta Zmarłych. Doskonałym momentem jest również takie niezwykle rodzinne święto jak Boże Narodzenie. Również przy tej okazji można bardzo radośnie i oryginalne przystroić grób bliskiej osoby. Do stworzenia stroika bożonarodzeniowego możemy wykorzystać szyszki, gałązki jodeł czy świerków, a nawet lampki czy bombki choinkowe. Możliwości jest bardzo wiele.

Wiązanki na cmentarz 2020

Ceny stroików, dekoracji, wieńców na Wszystkich Świętych w tym roku wahają się od 55 do 120 zł za stroik. Dobrym pomysłem jest zakup chryzantem w doniczce - koszt 6 - 10 zł.

Wiązanki na cmentarz z kapusty ozdobnej

Ostatnio bardzo popularna w jesiennych kompozycjach jest kapusta ozdobna. Wydaje się, że można ją bez ograniczeń wykorzystać w dekorowaniu grobów bowiem roślina ta odporna jest  na niskie temperatury - wytrzymuje nawet do -10 st. C. Tak więc wykorzystując do ozdób cmentarnych kapustę mamy szansę, że będzie pięknie wyglądać nawet do wiosny.
 

Wiązanki na cmentarz - jak zrobić

Nie trzeba być florystką by zrobić piękną wiązankę na cmentarz. Obecnie w kwiaciarniach i na giełdach ogrodniczych możemy zakupić wszystko to co będzie nam potrzebne do samodzielnego wykonania stroiku na grób bliskiej osoby.

Potrzebne rzeczy:

  • floret, czyli gąbka florystyczna
  • igliwie, czyli piękne, zielone gałązki
  • dekoracje: wstążki, bombki, wypreparowane rośliny egzotyczne, dekoracyjne liście, zawieszki, sztuczne lub prawdzie kwiaty np. chryznatemy
  • ostry nóż lub mały sekator
  • drut do mocowania
  • naczynie na gąbkę

Pierwszym krokiem jest nadanie porządanego kształtu  gąbce. Potem umieszczamy ją w naczyniu. Jeśli zdecydujemy się na żywe gałązki świerku - przycinamy je na równą długość i umieszczamy w gąbce. Gałązki wtykamy od dołu ku górze tak gęsto by całkowicie zsłonić gąbkę. Wolne przestrzenie wypełniamy kwiatami, liśćmi które spryskujemy nabłyszczaczem. Na sam konic wedle uznania przy pomocy drutu przypinamy dekoracje.

Ile kwiatów do wiązanki na cmentarz?

Przywykliśmy, że w wiązance czy bukiecie powinna być nieparzysta liczba kwiatów. Ta zasada nie obowiązuje na uroczystościach pogrzebowych - wówczas należy pamiętać by nasza wiązanka miała parzystą ilość kwiatów. Powinniśmy również pamiętać o tym przynosząc kwiaty w dniu Święta Zmarłych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiązanki na cmentarz. 40 kolorowych dekoracji na Wszystkich Świętych