Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kącik zabaw w ogrodzie

Aldona Zakrzewska
Piaskowe pole - Fot. Tchibo

Wygospodarujmy dla dziecka w ogrodzie choćby mały zakątek, w którym będzie się mogło bawić, jak lubi. Najlepiej, żeby był nie tylko placem zabaw, ale i miejscem, gdzie z bliska można obserwować świat przyrody. Dobrze, by strefa zabawy ?rosła? razem z dzieckiem - uwzględniała jego zmieniające się z wiekiem potrzeby. Warto ją więc zaprojektować tak, żeby po kilku latach w miejscu piaskownicy bez większego problemu mogła stanąć np. ścianka wspinaczkowa.

Piaskowe pole - Fot. Tchibo

Piaskownice

Młodsze dzieci chętnie bawią się w piaskownicy. Wystarczy mała (o pow. 1 m˛ i głębokości 30 cm), ograniczona ściankami z desek lub palisadą z grubych kołków, pełniących też funkcję siedziska. Ze względów bezpieczeństwa nie stosujmy twardych, betonowych czy kamiennych krawężników. Jeżeli w ogródku pojawiają się koty lub psy, zainstalujmy pokrywę, by piasek był zawsze czysty.

Kemping dla początkujących - Fot. Arkadiusz Ašcichocki / Agen

Kemping dla początkujących czyli namioty małe i większe

Taki przenośny domek może pełnić funkcję rycerskiej twierdzy lub po prostu minikempingu. Można go kupić w sklepie z zabawkami. Dla starszych dzieci lepszy będzie prawdziwy namiot ze sklepu ze sprzętem turystycznym.

Plac zabaw - Fot. Boris Goldammer Visionautik

Place zabaw

Dziecięcą energię pomoże rozładować przydomowy plac zabaw. Nie musimy instalować mnóstwa wymyślnych sprzętów - wystarczy solidna konstrukcja z wkręconymi hakami, na których można podwiesić prostą huśtawkę, hamak, sznurkową drabinkę czy linę z supłami. Taki małpi gaj długo się dziecku nie znudzi.

Trening wyobraźni - Fot. Arkadiusz Ašcichocki / Agen

Galeria zdjęć i obrazów

Na ogrodzeniu proponujemy urządzić minigalerię zdjęć, plakatów czy innych dzieł naszych dzieci. Prace można zafoliować i powiesić na płocie, niczym obrazy na ścianach. Warto też oddać jedną ze ścian we władanie dzieciom - pozwolić im tworzyć na niej barwne graffiti albo powiesić tablicę do pisania. Wyobraźnię rozwinie też zabawa w teatr czy puszczanie baniek mydlanych.

Mały ogrodnik - Fot. BOSCH

Większość dzieci lubi grzebać w ziemi. Warto to zamiłowanie wykorzystać i oddać im do dyspozycji grządkę (może być w gruncie lub w doniczce). Aby mały ogrodnik się nie zniechęcił, powinien zacząć od roślin łatwych w uprawie: kwiatów (np. bratków, jeżówek, nagietków), ziół (np. mięty, bazylii), owoców (np. poziomek) i warzyw (np. rzodkiewki, szczypiorku).

Hop, hop, ale skok! - Fot. JYSK

Trampolina

W roli zabawki wspomagającej koordynację ruchów sprawdzi się trampolina. To świetna zabawa dla dzieci i dorosłych! Na dużej można skakać naprawdę wysoko i w towarzystwie (udźwignie naraz do 170 kg!), ale dla bezpieczeństwa lepiej skakać w solo, żeby nie upaść na inną osobę. Wybierzmy model z siatką zabezpieczającą i z atestem.

Sporty ekstremalne - Fot. sklep.rscbis.com.pl

Ścianka wspinaczkowa i inne sporty ekstremalne

Dla 9-, 10-latków można zbudować ściankę wspinaczkową. Można to zlecić specjalistom, zaopatrzyć się w gotową konstrukcję albo zrobić ją samemu (kupić specjalne uchwyty i umocować do grubej wodoodpornej płyty paździerzowej przytwierdzonej pod kątem 70-80° do ściany). Ścianka powinna mieć taką wysokość, by dzieci mogły z niej bezpiecznie zeskoczyć. Ziemię dookoła najlepiej wysypać piaskiem lub korą. Zarówno uchwyty, jak i buty oraz inne potrzebne akcesoria można kupić w sklepie ze sprzętem alpinistycznym.

Przyroda pod lupą - Fot. Jungle Gym

Obserwatorium

Zabawa w ogrodzie to także podglądanie przyrody: ptaków, motyli, ślimaków, a nawet mrówek czy dżdżownic. Zadbajmy, by dziecko miało co obserwować. Zbudujmy karmnik dla ptaków i zimą razem z maluchem dożywiajmy skrzydlatych gości. Zaopatrzmy też dziecko w niezbędny sprzęt - lekką, nietłukącą się lornetkę i plastikową lupę.

Spacer po linie - Fot. 2trees-slackline.pl

Slackline to aktywna forma rekreacji nie tylko dla dzieci (od 5. roku życia), ale i dorosłych, rozwijająca koordynację i sprawność fizyczną. Wystarczą dwa drzewa i taśma (szerokości 5 cm) rozwieszona około 40 cm nad murawą. Sprzęt można kupić w specjalistycznej firmie (np. 2trees-slackline.pl).

Wodne igraszki - Fot. OASE

Basen do pluskania i puszczania statków

W małym oczku wodnym czy strumyku można urządzić wyścigi statków. Latem z entuzjazmem powitany zostanie też basen - mały dmuchany dla maluchów, a dla kilkulatków większy (z filtrem i pokrywą zabezpieczającą wodę przed zanieczyszczeniami).

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Doskonała nieperfekcja w dekoracji z pelargoniami
Domek dla owadów. Jak go samodzielnie zrobić w ogrodzie? [Krok po kroku]
Jak zrobić karmnik?

Skomentuj:

Kącik zabaw w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej