Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?

Alicja Gawryś, KJ

Biała cantedeskia (zantedeschia), zwana też kallą, to roślina trochę retro. Może barwne kuzynki pomogą jej wyjść z zapomnienia?

Fot. Flora Press

Kalla - kwiat

Chociaż jej oficjalna nazwa to cantedeskia (od łacińskiej: Zantedeschia), dla wielu osób jest po prostu kallą, kalią lub kalijką. Jej cięte kwiaty słyną z trwałości. Kilka gatunków i mieszańców tej rośliny można uprawiać w doniczkach lub na rabatach, chociaż przed nadejściem mrozów muszą wrócić pod dach. Tajemnica sukcesu polega na zapewnieniu im odpowiedniego okresu spoczynku.

Na zdjęciu powyżej: Odmiana mieszańcowa 'Fire Dancer'. 'Fire Dancer' to odmiana mieszańcowa, która ma kwiaty w ognistych odcieniach i nakrapiane liście. Można ją trzymać w doniczce, a latem, gdy kwitnie, ozdobić nią balkon lub taras

Cantedeskie w oczku wodnym [Ekspert radzi]

Kalla - cantedeskia - LILIANNA SOKOŁOWSKA

Na zdjęciu powyżej: Odmiana mieszańcowa 'Pink Persuasion'

Kalla - cantedeskia, Elliota - LILIANNA SOKOŁOWSKA

Cantedeskia etiopska, Elliotta i Rehmanna

Dawniej w doniczkach sadzono cantedeskię etiopską, obecnie popularne są dwa barwne afrykańskie gatunki: różowa cantedeskia Rehmanna (Z. rehmannii) i żółta Elliotta (Z. elliottiana). W sprzedaży jest także sporo uzyskanych z nich mieszańców. Rośliny te osiągają wysokość 30-40 cm. Główną ozdobą ich kwiatostanów (o długości 8-12 cm) jest pochwa w szerokiej gamie barw, otaczająca wąską kolbę z mnóstwem małych kwiatków. Kwitnienie przypada latem - wówczas rośliny te sprzedawane są w doniczkach. Dostępne są także ich kwiaty cięte, które ostatnio stały się bardzo modne w bukietach ślubnych.

Na zdjęciu powyżej: Cantendeskia Elliotta

Cantedeskia - afrykańska elegantka

Kalla - cantedeskia - FLORA DANIA

Na zdjęciu powyżej: Odmiany cantendeskii Rehmanna i Eliotta można przez całe lato uprawiać na balkonie

Kalla - cantedeskia - Fot. Lilianna Sokołowska

Domowe kalle na trawniku

Rośliny z doniczek możemy na kilka letnich miesięcy przesadzić na rabaty, gdzie będą kwitły około 6 tygodni. Gdy ich kwiaty zaschną, pozostaną jeszcze piękne liście, u wielu odmian zdobne w plamki. Barwne cantedeskie są sprzedawane również wiosną w postaci bulw. Sadzimy je w doniczkach w domu, a pod koniec maja przenosimy na zewnątrz albo przesadzamy do gruntu. Rośliny te wymagają okresu spoczynku. Jesienią stopniowo zasuszamy je, a przed przymrozkami wykopujemy bulwy i wnosimy do domu. Zimę powinny spędzać w pomieszczeniu, w temp. ok. 7°C.

Na zdjęciu powyżej: Odmiana mieszańcowa 'Picasso'

Obrazki z żaglami

Kalla - cantedeskia - TOMEK CIESIELSKI

Na zdjęciu powyżej: Odmiana mieszańcowa 'Hot Chocolate'

Cantedeskię etiopską można posadzić w ogrodzie w wilgotnym miejscu. Jednak gdy pod koniec lata liście zaschną, kłącza trzeba wykopać i pozwolić im odpocząć w chłodnym pomieszczeniu. - Fot. Tomasz Ciesielski

Cantedeskia etiopska (Zantedeschia etiopica)

Cantedeskia etiopska (Zantedeschia etiopica) tworzy długie łodygi z biało-żółtymi kwiatostanami w kształcie trąbki, z których przez wiele lat robiono wiązanki pogrzebowe. Ostatnio roślina straciła popularność, a szkoda, bo w doniczkach tworzy zwarte kępy o wysokości 60-80 cm, kwitnące od lutego do maja. W naturze gatunek ten rośnie na południu Afryki, na błotnistych terenach, które na pewien czas wysychają. Roślina znosi to dzięki grubym podziemnym kłączom. Gdy uprawiamy ją w domu, także zapewniamy jej okres suszy. Powinien się on rozpocząć zaraz po kwitnieniu i trwać około 2 miesięcy. W tym czasie roślina traci części nadziemne. W sierpniu odżywa i wypuszcza nowe liście. Wtedy kłącze sadzimy do świeżego podłoża i zaczynamy je podlewać. Okres intensywnego wzrostu przebiega jesienią i zimą. Cantedeskia etiopska najlepiej się czuje w pomieszczeniu w temp. 12-15°C, np. na jasnej, chłodnej werandzie.

Na zdjęciu powyżej: Cantedeskię etiopską można posadzić w ogrodzie w wilgotnym miejscu. Jednak gdy pod koniec lata liście zaschną, kłącza trzeba wykopać i pozwolić im odpocząć w chłodnym pomieszczeniu

Zantedeschia etiopica - Fot. Shutterstock/lrosebrugh

Na zdjęciu powyżej: Odmiana mieszańcowa 'Mirage'

Kalla - cantedeskia, Bulwy cantendeski rehmanna - Fot. Flora Press

Kalla - uprawa

Organem podziemnym cantedeskii etiopskiej są kłącza, a Elliotta i Rehmanna - bulwy.

Podłoże: Lekkie, przepuszczalne, z dodatkiem substratu torfowego i piasku, o odczynie pH 6,0-7,0. Na dno doniczki jako drenaż sypiemy trochę keramzytu.

Podlewanie: Ziemia musi być stale jednakowo wilgotna. Wahania wilgotności szkodzą tym roślinom. Światło. Cantedeskia potrzebuje dużo światła.

Temperatura: Rośliny trzeba chronić przed niskimi temperaturami.

Nawożenie: W okresie wzrostu liści i kwitnienia stosujemy wieloskładnikowy nawóz dla gatunków kwitnących.

Pielęgnacja: Gdy kwiaty zwiędną, wycinamy łodygi u podstawy.

Na zdjęciu powyżej: Bulwy cantendeski Rehmanna

Gdzie kupić kallę?

Kwitnące okazy cantedeskii Rehmanna i Elliotta można kupić latem w kwiaciarniach. Wiosną w sklepach ogrodniczych sprzedawane są ich bulwy - dostępne także przez internet w cenach od ok. 12 zł/5 szt. (np. na mojsklepogrodniczy.pl, sadowniczy.pl, dream-garden.pl,swiatkwiatow.pl). Cantedeskię etiopską w pełni kwitnienia oferują na przedwiośniu kwiaciarnie.

Niektóre gatunki cebulowe i bulwiaste rozrastają się do imponujących rozmiarów. Na zdjęciu: krokosmie, dalie i kalle. - Fot. Ibulb.ogr
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Wazon na kwiaty z recyklingu
Ogródek w szkle
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków

Skomentuj:

Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej