Cantedeskia - afrykańska elegantka
Wytworne kwiaty cantedeskii są bardzo trwałe. Warto ozdobić nimi ogród. Niektóre odmiany tej pięknej rośliny można uprawiać latem na rabatach.
Styl życia w genach
Ojczyzną cantedeskii (Zantedeschia ) jest południe Afryki. Rośnie na terenach okresowo zalewanych. Miejsce zamieszkania determinuje jej wrażliwość na mrozy (nawet lekkie przymrozki) oraz "styl życia". Natura wyposażyła roślinę w grube kłącza oraz pełne śluzowatego soku ogonki liściowe. Zmagazynowana w tkankach woda stanowi zapas w okresach suszy, które następują na przemian z okresami obfitości wilgoci. Tę zmienność warunków musimy brać pod uwagę przy pielęgnacji cantedeskii, zarówno w doniczkach, jak i na rabatach. W rocznym cyklu uprawy musimy uwzględnić dwa wyraźnie odmienne okresy - wegetacji oraz spoczynku, które u poszczególnych gatunków przebiegają w innym czasie.
Delikatna etiopska piękność
Spośród ośmiu występujących w naturze gatunków cantedeskii trzy zrobiły światową karierę. Najbardziej znana jest kwitnąca na biało cantedeskia etiopska (Zatedeschia etiopica ), z powodu barwy zwana dawniej bielikrasą. Jej odmiany kuszą innymi kolorami: 'Pink Mist' jest różowo-zielona, uprawiana od dawna 'Green Goddes' biało-zielona, a biała 'Kiwi Blush' ma różowe wnętrze kielicha. Ozdobę cantedeskii etiopskiej stanowią też szerokie strzałkowate liście, na równi z kwiatami wykorzystywane w kwiaciarstwie.
W Polsce okres wegetacji cantedeskii etiopskiej przypada na jesień i zimę, a kwitnienie na pierwszą połowę roku (od lutego do maja). Latem przechodzi w okres spoczynku - traci części nadziemne, w ziemi pozostaje tylko kłącze. Ten odziedziczony z Półkuli Południowej rytm życia nie pozwala jej uprawiać w polskich ogrodach. Natomiast świetnie uda się w doniczce ustawionej w przydomowej oranżerii albo chłodnym, jasnym pomieszczeniu (optymalna temperatura to 12-15 st. C). W takich warunkach cantedeskia może rosnąć od sierpnia, kiedy sadzimy jej kłącza, do maja, kiedy kończy wegetację. W pojemnikach dorasta do 60-80 cm wysokości.
Kolorowe do ogrodu
Zupełnie inaczej rzecz przedstawia się z gatunkami o barwnych kwiatach, cantedeskią Rehmanna i Elliotta oraz ich mieszańcami. Rośliny te kwitną latem i mogą w tym okresie zdobić ogrodowe rabaty. Ich kwiaty, długości 8-20 cm, zależnie od odmiany, mogą mieć barwę żółtą (odmiana 'Golden Affair', 'Florex Gold', 'Black Eyed Beauty'), kremowo-białą ('Crystal Blush'), pomarańczową ('Mango'), czerwoną ('Scarlet Pimpernel') lub różową ('Harmony', 'Neon Amour'), zaś niektóre ('Balck Magic') kuszą ciemnym oczkiem, czy głębokim fioletem wpadającym niemal w czerń ('Schwarzwalder' i 'Bolero'). Wyjątkowo urodziwa jest dwubarwna odmiana 'Captain', której ciemnopurpurowe kielichy mają żółte brzegi i prążki.
Te atrakcyjne kwiaty w ostatnich latach są przebojem wiązanek ślubnych. Liście tych roślin mają kształt strzałek lub lanc. Często dodatkowo zdobią je jeszcze kremowe cętki (jak 'Neon Amour' czy 'Florex Gold'). Cantedeskie, które można uprawiać w ogrodach nie osiągają tak pokaźnych rozmiarów, jak cantedeskia etiopska. Dorastają zaledwie do 40-50 cm. W ogrodzie ich bulwy sadzimy wiosną, w takim terminie, by wyłaniając się z ziemi nie zostały zniszczone przez ostanie wiosenne przymrozki. Wybieramy dla nich słoneczne miejsca. Zakwitają po dwóch miesiącach od posadzenia i są efektowne przez całe lato.
Własna rozsada
Rozrośnięte okazy możemy rozmnożyć sami, przez podział. Najlepiej to zrobić pod koniec okresu spoczynku, przy okazji przesadzania kłączy lub bulw; cantedeskię etiopską w sierpniu, a pozostałe wczesną wiosną. Kłącza lub bulwy czyścimy z podłoża i dzielimy w taki sposób, by każda z części miała po kilka pąków, z których wyrosną później liście i kwiaty. Powstałe rany zasypujemy węglem drzewnym. Tak przygotowane fragmenty roślin sadzimy w małych doniczkach do podłoża uniwersalnego, dla roślin doniczkowych, a po roku przesadzamy do większych. Młodym okazom zapewniamy takie warunki, jak dorosłym roślinom. Zakwitną po roku, lub dwóch latach pielęgnacji.
Porady pielęgnacyjne
Problemy z cantedeskią
Cantedeski grozi kilka chorób i szkodników.
- Więcej o:
- rabata
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników
Wybieramy piękne kwiaty wiosenne na rabatę w kolorze zielonym - siew, stanowisko, rozmnażanie
Rabata w angielskim stylu
Irys - Iris
Tajniki uprawy truskawek