Ogródek w szkle
Fantazyjny wazon lub naczynie z przezroczystego szkła możemy ciekawie wykorzystać, tworząc w nim miniaturowy ogródek z roślin doniczkowych.
Mini-szklarenki
Takie kompozycje nie są nowością. Panowała na nie moda już w wiktoriańskiej Anglii. Obecnie w wielu kwiaciarniach można kupić gotowe ogródki w szkle lub mini-szklarenki przeznaczone dla roślin doniczkowych. Od wielu lat ogrodnicy lansują również uprawę hydroponiczną w szklanych naczyniach wypełnionych wodą (bez podłoża), która pozwala wyeksponować bulwy, cebule i korzenie roślin.
Na zdjęciu powyżej: Mocno rozrośnięte sadzonki roślin trzeba odkryć. Kolorowe fitonie dobrze wyglądają na tle gatunków o ciemnych liściach.
Fot. Flora Press
Na zdjęciu powyżej: W naczyniu zamkniętym korkiem wilgoć utrzymuje się dosyć długo, dlatego rosnące w środku sukulenty będą sobie dobrze radziły nawet bez podlewania
Miniaturowy ogródek
Miniaturowy ogródek można także wykonać samemu. Trzeba tylko dobrać do siebie gatunki, które mają podobne wymagania i wolno rosną. Jeśli mamy okazy o bardzo oryginalnych kształtach, należy je posadzić w naczyniu jak najprostszym. Natomiast do delikatnych, skromnych roślin pasują pojemniki bardziej wyrafinowane w formie. Ważne, żeby szkło było zawsze jasne i przezroczyste.
Na zdjęciu powyżej: W naczyniu zamkniętym korkiem wilgoć utrzymuje się dosyć długo, dlatego rosnące w środku sukulenty będą sobie dobrze radziły nawet bez podlewania
Fot. Mak Media
Na zdjęciu powyżej: W szklanej kuli posadzono delikatne rośliny owadożerne - muchołówkę i kapturnicę. Gatunki te wymagają dużej wilgotności powietrza, a w takim pojemniku podłoże nie będzie zbyt szybko wysychało. Warto przy sadzeniu wymieszać je z hydrożelem
Kolorowe podłoża
Coraz modniejsze stają się kolorowe granulaty i hydrożele. Można je dobrać do barwy kwiatów roślin oraz tła, na którym roślina będzie wyeksponowana. Zaletą granulatów jest to, że uwalniają stopniowo wodę dla roślin i zawierają substancje odżywcze. Jeśli chcemy zastosować tego typu podłoże, pamiętajmy, że nie powinno być wystawione na słońce.
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Żółty granulat w roli ściółki, kolorowy piasek sypany warstwami i ozdobny kamień tworzą wraz z kaktusami kompozycję "pustynną". Rośliny podlewamy ostrożnie, by nie zniszczyć tego podłoża.
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Kolorowy hydrożel może zastąpić klasyczne podłoże. Kielich z szerokim otworem pozwala rozrosnąć się szybko rozwijającej się dracenie 'Lucky Bamboo'.
Łatwe kompozycje
Kompozycja dla leniwych - agawa i inne sukulenty nie wymagają częstego podlewania
Fot. Michał Mutor
W wysokim naczyniu posadzono wolno rosnące rośliny o ładnych liściach: zielistkę (Chlorophytum laxum), kroton i bluszcz
- Więcej o:
Oryginalne kwiaty doniczkowe. 10 roślin łatwych w pielęgnacji
Rośliny doniczkowe do biura
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków
10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych
Wiązanki na cmentarz. 40 kolorowych dekoracji na Wszystkich Świętych
Jak zrobić mini dynię z cukierkami na Halloween
Jak stworzyć trwały wazon z dyni – 4 proste kroki
Polacy masowo googlują 'wiązanki na Wszystkich Świętych': 5 najlepszych kwiatów na groby