Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą. Najpiękniejsze rośliny domowe na lata

Alicja Gawryś
Bromelie i paprocie dobrze rosną we wspólnej misie - obie grupy roślin lubią rozproszone światło i wilgotne powietrze. - Fot. FRIEDRICH STRAUSS

Każdy kolorowy kwiat zimą poprawia nam humor. Te rosnące w doniczkach cieszą nas dłużej niż cięte. Jeśli dobrze o nie zadbamy, będą z nami przez kilka lat.

Bromelie i paprocie dobrze rosną we wspólnej misie - obie grupy roślin lubią rozproszone światło i wilgotne powietrze. - Fot. FRIEDRICH STRAUSS

Rośliny, które kwitną zimą na parapecie

Niektóre rośliny doniczkowe (np. kalanchoe, poinsecja) zakwitają zimą, bo taka jest ich natura. Najczęściej pochodzą one z półkuli południowej, gdzie od grudnia do marca panuje lato.
W kwiaciarniach pojawiają się teraz także gatunki, które zwykle rozwijają się latem, ale ogrodnicy zmienili ich rytm życia za pomocą specjalnych metod, np. "pędzenia". Do takich należą róże, lilie czy dzwonki.

Spora grupa gatunków kwitnących zimą może rosnąć w domu przez wiele lat. Należą do nich np. drzewkowate kamelie i azalie oraz sukulenty, takie jak kalanchoe czy wilczomlecz lśniący. Inne rośliny, jak narcyzy, krokusy i hiacynty, mogą pozostać w pomieszczeniach tylko podczas kwitnienia i jeszcze przez kilka kolejnych tygodni, dopóki ich liście są zielone. Gdy zaschną, przechodzą okres spoczynku, a jesienią ich cebule sadzimy w ogrodzie, by tam pozostały na stałe.

Gerberomi pelargoniom podczas zimowego kwitnienia zapewniamy temp. 15- 18°C i jasne miejsce. - Fot. Flora Dania

Które rośliny kwitnące zimą wymagają specjalnej pielęgnacji?

Większość roślin kwitnących zimą wymaga typowej pielęgnacji polegającej na utrzymaniu odpowiedniej temperatury i oświetlenia, właściwego podlewania i nawożenia. Gdy zapewnimy im to wszystko, zakwitną o zwykłej porze. Jednak niektóre z nich potrzebują do kwitnienia dodatkowej zachęty. Kamelia na przykład musi od jesieni przebywać w temp. 10- 12°C, by zawiązać pąki i rozwinąć je w styczniu lub w lutym. Cebule hipeastrum wymagają przesuszenia latem. Z kolei kalanchoe jest rośliną krótkiego dnia, co oznacza, że zawiązuje pąki w okresie, gdy dzień staje się coraz krótszy, czyli jesienią. Gdy w tym czasie stoi w pokoju oświetlonym wieczorami, nadal pozostanie zielone.

Fot. Sarycheva Olesia shutterstock

Zdjęcie powyżej: Hipeastrum podczas kwitnienia wymaga ciepła i dużo światła. Natomiast jego cebulę w stanie spoczynku przechowujemy w chłodzie.

Fot. F. Strauss/Mak Media

Zdjęcie powyżej: Kalanchoe Blossfelda z serii Calandiva o pełnych kwiatach potrzebuje dużo słońca. Szkodzi mu nadmiar wody.

Fiołki afrykańskie słynące z kwiatów o wielu barwach najlepiej się czują w cieple. Zimą powinny stać przy samym oknie. - Fot. F. Strauss/Mak Media

Rośliny kwitnące zimą w domu, które potrzebują ciepła

Światło: Wszystkim roślinom kwitnącym zimą najlepiej będzie przy samym oknie, gdzie światła jest najwięcej. Kiedy rośliny zaczynają się wyciągać, a kwiaty tracić żywe barwy, warto je doświetlać, np. ustawiając pod jarzeniówką lub lampą energooszczędną na 4- 8 godzin dziennie.
Temperatura: Kwiaty ciepłolubne (wszystkie na ss. 60 i 61) wymagają temperatury co najmniej 18- 20°C. W jeszcze cieplejszych miejscach dobrze się czują fiołki afrykańskie, kalanchoe i skrzydłokwiat, który przestaje kwitnąć, gdy podłoże jest zimne.
Woda: Bromelie, hipeastrum i anturium powinny mieć stale lekko wilgotne podłoże. Fiołki afrykańskie podlewamy na podstawkę, taką ilością wody, by została wchłonięta po 15 min. Kalanchoe i wilczomlecz lśniący dobrze znoszą przesuszenie.
Przesadzanie: W trakcie kwitnienia unikamy przesadzania roślin. Zróbmy to, gdy przekwitną.
Nawożenie: Kwitnące okazy warto zasilać, zwłaszcza gdy dni są słoneczne, co stymuluje rośliny do zawiązywania pąków. Do końca lutego używamy nawozów tzw. zimowych.
Inne zabiegi: U roślin o szerokich liściach kurz zmywamy wilgotną ściereczką. Jeśli pojawi się szara pleśń, rośliny opryskujemy np. Teldorem 500 SC.

Fot. F. Strauss/Mak Media

Zdjęcie powyżej: Wilczomlecz lśniący tworzy kwiaty przez cały rok, jeśli zapewnimy mu dobre warunki.

 

Fot. F. Strauss/Mak Media

Zdjęcie powyżej: Anturium Andreego słynie z trwałych kwiatostanów i lśniących liści. Lubi rozproszone światło.

Skrzydłokwiat łatwo zakwita zimą w ciepłym, jasnym pokoju. - Fot. F. Strauss/Mak Media

Jakie rośliny domowe trzeba trzymać w cieple?

Gatunki kwitnące zimą potrzebują w tym okresie co najmniej 18°C. Podobne warunki zapewniamy strelicji, której kwiaty przypominające ptasie dzioby mogą zdobić roślinę od października do marca. Jeśli uda nam się kupić w lutym kwitnący pokrzywiec, anturium Scherzera, afelandrę czy echmeę, to także ustawiamy je w ciepłym pokoju. Również niektóre rośliny z rodziny obrazkowatych, np. aglonema, zawiązują pąki w temperaturze co najmniej 18°C. Podobnie ciepłolubne są popularne storczyki falenopsisy.

Cantedeskia etiopska, zwana też kallą, podczas kwitnienia wymaga chłodu, rozproszonego światła oraz obfitego podlewania. W okresie spoczynku (w maju i czerwcu) przesuszamy jej podłoże. Cantedeskia etiopska, zwana też kallą, podczas kwitnienia wymaga chłodu, rozproszonego światła oraz obfitego podlewania. W okresie spoczynku (w maju i czerwcu) przesuszamy jej podłoże. - Fot. F. Strauss/Mak Media

Rośliny kwitnące zimą w domu, które potrzebują zimna

- Światło: Wszystkie gatunki kwitnące chętniej w chłodnych miejscach potrzebują dużo światła, zimą sprzyjają im słoneczne dni. Nie ustawiajmy ich w głębi mieszkania.
- Temperatura: np. ranniki i inne gatunki cebulowe, cyklameny, ciemierniki potrzebują podczas kwitnienia temperatury 5-10°C. W pomieszczeniach, gdzie wynosi ona 10- 15°, mogą się stać azalie, gerbery, pelargonie, pierwiosnki i cantedeskia. Tutaj możemy ostatecznie umieścić  też rośliny cebulowe. Gdy zaświeci słońce i w pokoju temperatura się podniesie, warto uchylić okno, lecz w taki sposób, by mroźne powietrze nie owiewało kwiatów.
Podlewanie: Azalie i cantedeskia etiopska potrzebują sporo wody. Pozostałe przedstawione tu gatunki wolą umiarkowane podlewanie (np. raz na 7- 10 dni).
Nawożenie: Kamelię, gardenię i azalie nawozimy odżywką dla gatunków kwasolubnych. Pozostałe ? nawozem zimowym.

Fot. F. Strauss/Mak Media

Na zdjęciu powyżej: Hiacynty, Pierwiosnki i Azalie - Stoją na parapecie, pod którym kaloryfer jest zakręcony. W tym okresie pilnujemy, by ich podłoże nie przeschło, bo szybko zwiędną.

Fot. F. Strauss/Mak Media

Zdjęcie powyżej: Ranniki, podobnie jak inne wiosenne rośliny cebulowe, dłużej utrzymają kwiaty na chłodnej, jasnej werandzie niż w ciepłym pokoju.

Dla ciemiernika zima to naturalny okres kwitnienia w ogrodzie. Jeśli rośnie w doniczce, także wystarczy mu kilka stopni powyżej zera. - Fot. Flora Dania

Jakie rośliny kwitną w chłodzie?

Oprócz roślin przedstawionych na zdjęciach niskich temperatur w czasie kwitnienia wymagają także: begonia zimowa, cyklamen, azalia, grudnik i poinsecja. Poza tym zimne stanowiska odpowiadają zakwitającemu w marcu chamelaucjum, ketmii ? róży chińskiej i pokrzywcowi, którym zdarza się kwitnąć także zimą. W temp. ok. 10°C (np. na zimnym ganku czy werandzie) długo utrzymają kwiaty jaśmin lekarski, gardenia i buwardia.

Fot. F. Strauss/Mak Media

Zdjęcie powyżej: Kamelia potrzebuje dużo światła. Aby zawiązała pąki kwiatowe, jesienią i zimą ustawiamy ją w temperaturze 10- 12°C. Rozwinięte kwiaty dłużej utrzymują się w zimnych pomieszczeniach.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Aukuba ogrodowy kroton. Uprawa i pielęgnacja
Jaki wybrać nawóz?

Skomentuj:

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą. Najpiękniejsze rośliny domowe na lata

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej